Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица, специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи.
Пламен Маслев разказа за първия по рода си фестивал "Изкуството на мандолината", който се провежда в София с подкрепата на Министерството на културата. Този фестивал включва няколко концерта, уъркшопи и лекции, които поставят мандолината в центъра на съвременните музикални интерпретации.
Гиргина Гиргинова сподели за своето вълнение от участието си в бароковите концерти на фестивала, като солист в изпълненията на произведения от периода на барока и Ренесанса. Тя говори за дългогодишното си сътрудничество с диригента Йосиф Герджиков и за това как мандолината, със своя нежен и романтичен тон, се вписва в репертоара на бароковата музика.
Предаването ни даде уникален поглед върху ролята на мандолината – не само като инструмент с богата история, но и като културен мост, който свързва епохи и музикални стилове.
Мандолината продължава да вдъхновява и да намира своето място в съвременната музика, а благодарение на музиканти като Пламен Маслев и Гиргина Гиргинова, този уникален инструмент ще звучи все по-силно на българската сцена.
Пламен Маслев – диригент, аранжор и мандолинист, ръководител на мандолинна формация "София" и оркестър "Прима визионе". Той е също така основател на различни мандолинни формации и има дългогодишен опит в изпълнението на класическа и съвременна музика. Носител на международни награди, участник във фестивали и проекти в областта на класическата музика и фолклора.
Гиргина Гиргинова – оперна певица със солидна международна кариера, специализирана в класическа и барокова музика. Лауреат на множество национални и международни конкурси, с богат оперен и кантатно-ораториален репертоар. Солист на престижни български и чуждестранни ансамбли, включително "Музика антика София" и мандолинен оркестър "Прима визионе". Вокален педагог с активна практика.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..