Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гарабед Минасян: Влизането ни в еврозоната в близките години не е добре обмислена постъпка

| Интервю
Проф. Гарабед Минасян
Снимка: Стопкадър

Влизането ни в еврозоната в следващите няколко години не е добре обмислена постъпка.

Това мнение изказа пред БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и обясни:

"Трябва да направим всичко възможно, за да ускорим реалната конвергенция на страната ни към средното европейско равнище и едва тогава да се включим, за да станем равноправни членове на еврозоната". 

Той подчерта като проблеми на българската икономика слабата инвестиционна политика и изтичането на местни капитали в чужбина.

Според него стои и въпрос доколко нашата икономика и фирмите ще бъдат в състояние да посрещнат натиска на прираста на доходите:

"За последните 3 г. статистиката на Евростат показва, че ръстът на доходите у нас изпреварва с около 1/4 прираста на производителността на труда. Въпросът е защо е така и колко дълго може да продължи?".

По думите на проф. Минасян, когато се говори за инфлацията, задължително трябва да се следи и съотношението между равнищата на цените:

"Според оценката на Евростат нашето равнище на цените на потребителските стоки е под 60% от средното европейско равнище, а то е дори с още 2 пункта по-ниско, отколкото в еврозоната. ...  Рано или късно ние трябва да гравитираме към европейските цени. Трябва да постигнем някакво равнище до 75% от средноевропейското равнище. За това ще ни трябват още поне 10-ина години. Това догонване предполага една изпреварваща инфлация у нас в сравнение със средноевропейското равнище. Проблемът е как нашето население ще понесе един такъв изпреварващ ръст на цените в продължение на около 10 години. Кога трябва да стане това - дали преди включването ни в еврозоната, или след това. След включването ни отпадат всякакви явни и неявни ограничения и тогава това крещящо различие на ценово равнище и в доходите ще се чувства много по-болезнено от населението".

Интервюто на Георги Марков с проф. Гарабед Минасян в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджа Мелони и Александър Вучич, 5 август 2025 г.

Джорджа Мелони посети Белград за вечеря с Александър Вучич

Сръбският президент Александър Вучич изказа благодарност на италианския премиер Джорджа Мелони за подкрепата ѝ за европейския път на Сърбия, след няколко часовата среща помежду им в сръбската столица Белград тази вечер, предаде БТА. Вучич заяви в публикация в профила си в "Инстаграм", че е благодарил на Мелони за "принципната подкрепа на..

публикувано на 06.08.25 в 08:05

Старши комисар Митко Чакалов: Няма пряка опасност за село Доситеево, но пожарът все още не е локализиран

"Към момента обстановката е спокойна. Фронтовете, които снощи се развиваха, са притихнали, но пожарът не е локализиран". Това обясни пред БНР старши комисар Митко Чакалов, директор на регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в област Хасково, след като огнената стихия заплаши селата Доситеево и Коларово в община..

публикувано на 06.08.25 в 07:55
Карол Навроцки

Новият президент на Полша Карол Навроцки встъпва в длъжност

Новият президент на Полша Карол Навроцки встъпва в длъжност днес. Очаква се сериозна конфронтация с премиера, чието правителство той нарече "най-лошото в историята". 42-годишният Карол Навроцки е историк-националист, почитател на Тръмп. Той спечели изборите на 1 юни, което нанесе голям удар за проевропейското правителство на премиера Доналд..

публикувано на 06.08.25 в 07:52
Стив Уиткоф

Спецпратеникът на Тръмп Стив Уиткоф пристигна в Москва

Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна днес в Москва. Тази сутрин Уиткоф бе посрещнат на московското летище "Внуково" от шефа на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, предадоха Ройтерс и ТАСС. Подобряването на отношенията между Русия и САЩ ще отнеме време, заяви междувременно пред ТАСС говорителят на Кремъл Дмитрий..

публикувано на 06.08.25 в 07:49
Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Газа не трябва да представлява заплаха за Израел

Израел напълно ще победи ислямисткото движение "Хамас" в Ивицата Газа, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху. ООН предупреди за "катастрофални последици", ако Израел разшири военната операция в палестинския анклав. "Необходимо е напълно да победим врага в Газа, да освободим всички наши заложници и да гарантираме, че Газа повече няма да..

публикувано на 06.08.25 в 07:32

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини ще..

публикувано на 06.08.25 в 07:32

Най-малко трима пострадали при горски пожар в Калифорния

Масивен горски пожар в американския щат Калифорния причини изгаряния на най-малко трима души и поставя под заплаха поне 800 сгради. Горският пожар бушува в централната част на Калифорния, като досега е изпепелил площ с размер от най-малко 300 квадратни километра в крайбрежните окръзи Санта Барбара и Сан Луис Обиспо. Властите в щата,..

публикувано на 06.08.25 в 07:27