В Казан започна подготовката за Първата световна финансова война. Това заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи и експерт по външнополитически въпроси.
Около 20 световни лидери участват в най-големия дипломатически форум в Русия, откакто Путин предприе военна инвазия в Украйна през 2022 г. Той се провежда в руския град Казан.
"Тази война започва да се води от държавите членки на БРИКС срещу хегемонията на САЩ и долара. Тя ще бъде доста продължителна. В следващите 15 години ще видим такова противопоставяне".
Като друга цел за провеждането на срещата на БРИКС Керемедчиев посочи желанието на руския президент Владимир Путин да покаже, че не е изолиран от външния свят и има сериозни икономики, които искат да имат политически и икономически отношения с Руската федерация.
Милен Керемедчиев коментира и терористичното нападение в Анкара, извършено срещу комплекса на Националната авиокосмическа компания на "ТУСАШ".
"Турция от години се бори с радикални ислямистки организации, които съществуват на нейна територия. Те са формирани и от огромните мигрантски потоци. Много е вероятно да става въпрос за целенасочена атака срещу военната индустрия и промишленост на Турция, която е основна цел и на кюрдските формирования, и на други ислямистки организации, които виждат активната роля на турските въоръжени сили и в Сирия, и в Ирак, и в кюрдските райони като основна заплаха за това те да могат да се борят за някаква независимост. Това е сигнал от страна на тези организации, че все още имат сили и възможности, както и че могат да бъдат активирани и да нанасят смъртоносни удари по обекти от национално значение за турската икономика и отбрана".
Той анализира и дискусията в ЕС по отношение на миграцията.
"Това е основен проблем, който вече е и политически, във всички страни членки на ЕС. По последни проучвания над 60% от европейските граждани посочват като най-голямо притеснение въпроса за своята сигурност.
Темата "Сигурност и защита на външните граници" в момента е основна. ЕК рязко промени своя изказ. Има предложения държавите да могат да използват форсмажорни обстоятелства, за да отказват масово молби за убежище. Виждаме цялостна промяна в Европа - от отворени врати и свободно придвижване и приемане на мигранти до една много по-строга политика".
Принципът, по който беше създаден Шенген - като идея за добре охранявани външни граници и безконтролно преминаване на стоки и хора между страните членки, вече е мъртъв, отбеляза бившият зам.- външен министър в предаването "Нещо повече".
"Виждаме един нов тип на Шенгенско споразумение, което все още не е подписано, но все повече набира скорост - държавите да започнат контролни проверки на своите граници, които да са на принципа на определяне и оценка на риска".
Основният проблем е, че Европа продължава да си плаща, за да се регулират мигрантските потоци, обясни още Керемедчиев.
"Използва се огромен финансов ресурс и ще използва още по-голям, за да се плаща на външни държави. Това не води до последователна политика. В момента се взимат мерки, за да може да се намали напрежението в обществото.
България трябва да действа по-бързо и по-умело, защото действията, които предприемат държави като Франция, Австрия, Нидерландия, Германия - крайни точки на желанията за миграция, ще доведат до напрежение по техния път. А България е в началото на всеки такъв маршрут".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Спират преминаването на тирове през Петрохан от 8:00 часа утре. Временната организация на движение за автомобили над 12 тона се отменя, след като от днес бе пусната отсечката от високоскоростния път Ботевград - Мездра. Заради ремонтните дейности на високоскоростния път Ботевград – Видин от 16 юни тежкотоварните автомобили над 12 тона можеха да..
Социалните мрежи се изпълниха със спомени за народната певица Верка Сидерова, която си отиде на 99-годишна възраст. Стотици почитатели споделят своите любими изпълнения, както и емблемите на Сидерова "Лале ли си, зюмбюл ли си" и "Изгряла е месечинка" - с думи на благодарност за наследството, което остави обичаната певица. "Верка Сидерова,..
Предприети са съгласувателни действия с президентството за назначаване на главен секретар на МВР, но до момента няма отговор. Това съобщи пред депутатите от вътрешната комисия министър Даниел Митов. "Още от самото начало след встъпването в длъжност на правителството и мен като министър сме предприели съответните съгласувателни действия с..
Втора година жители на над 10 ямболски села настояват да бъде възстановен закритият преди повече от две десетилетия противопожарен участък в село Скалица. В момента населението на една трета от община Тунджа разчита на пожарникари от Ямбол, който се намира на около час пъ т. Не по-различна е ситуацията и в съседната община Стралджа...
Германският канцлер Фридрих Мерц защити днес в реч разходите от 5% за военна отбрана, приети на срещата на върха на НАТО. Той заяви, че Европа вече не може да разчита само на САЩ и трябва да направи повече за своята сигурност. Германският канцлер Фридрих Мерц говори днес пред конференцията на Федералната асоциация на кооперативните банки и..
Руският президент Владимир Путин заяви, че ще разговаря с американския си колега Доналд Тръмп по телефона. Това ще бъде първият публично обявен разговор между двамата лидери от повече от две седмици. "Днес ще разговарям с президента на САЩ", каза Путин пред руските медии по време на посещение в изложбен център в Москва.
Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски остро критикува отпадането на термина "македонска идентичност и македонски език" от доклада на Европейския парламент за напредъка на страната към членство в Евросъюза. Той заяви, че е предупредил за такъв "инженеринг" и отправи остри критики към предишните управляващи, допуснали, "по талибански..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..