Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роберт Хабек представи планове за справяне със слабия растеж на германската икономика

Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският икономически министър Роберт Хабек представи планове за справяне със слабия растеж във водещата европейска икономика, като за начало предлага фонд за стимулиране на инвестициите и промяна на курса на германската бюджетна политика, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. 

Създаването на климатично неутрално модерно промишлено бъдеще изисква мащабни инвестиции, както държавни, така и частни, които са блокирани от ограничителната бюджетна политика на Германия, твърди Хабек в документ от 14 страници. 

"В бюджета има малко пространство за маневриране, за да се даде възможност за частни и държавни инвестиции със значително по-голям мащаб от сегашния", пише той.

Международният валутен фонд (МВФ) понижи значително тази седмица прогнозите си за Германия. Икономиката на никоя друга голяма индустриализирана страна не е отслабена до такава степен, отбелязва Ройтерс.

Хабек, за когото се твърди, че ще е кандидатът на "Зелените" за канцлер на предстоящите избори догодина, се прицелва най-вече в заложения в конституцията таван върху разходите.

Дълговата спирачка е от ключово значение за Свободната демократическа партия (СДП), която управлява заедно със "Зелените" и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера Олаф Шолц.

За да я заобиколи обаче Хабек иска да въведе мултимилиарден "Фонд Германия", който да бъде предоставен за модернизиране на инфраструктурата и да предостави "небюрократична" инвестиционна премия от 10 на сто за всички компании. 

Предложеният фонд ще се фокусира най-вече върху малки и средни компании, големи корпорации и стартъпи. Инвестиционната премия ще бъде компенсирана от данъчните задължения на компаниите.

Тази мярка ще бъде валидна за период от 5 години, като по-значителният икономически растеж трябва да гарантира, че държавният дълг ще нараства само умерено спрямо брутния вътрешен продукт (БВП).

Хабек, който ще е част от германската правителствена делегация за започващото днес официално посещение в Индия за разговори по търговски и инвестиционни въпроси, призова също и за намаляване на търговските сделки със страни като Индия и Индонезия, които са съсредоточени върху промишлените стандарти и загърбват селскостопанските стоки.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емине Ердоган и Мелания Тръмп, 13 ноември 2019 г.

Първата дама на Турция с писмо до Мелания Тръмп за съчувствие към тежкото положение на децата в Газа

Първата дама на Турция Емине Ердоган е написала писмо до съпругата на американския президент Доналд Тръмп, Мелания Тръмп, и я е призовала да се свърже с премиера на Израел и да повдигне въпроса за тежкото положение на децата в Газа, съобщиха властите в Анкара в събота, предаде Ройтерс. Емине Ердоган е написала, че е била вдъхновена от..

публикувано на 23.08.25 в 17:21

В Пазарджик отчитат рекорден интерес към помощите за отопление

От областната дирекция за "Социално подпомагане“ в Пазарджик отчитат рекорден до момента интерес към помощите за отопление.  Жителите на село Припек се подготвят за зимата – дървата тази година са по-евтини В общините Велинград и Сърница заявленията за тази целева помощ са със 650 повече в сравнение с миналата година. "До момента13..

публикувано на 23.08.25 в 16:59

Овладян е пожарът над сливенския квартал Комлука, гасенето продължава (обновена)

Пожар се разгоря над сливенския квартал Комлука - в местността Св. Георги в Сливен. Сигналът за пожара е бил получен в 12.45 часа. Пет пожарни участват в гасенето на огъня, както и доброволци, горски служители и хора от квартала. Пожарът е обхванал значителна площ от борова гора. Няма засегнати къщи. Пожарът е овладян и локализиран,..

обновено на 23.08.25 в 16:45
Бившите казарми в Кюстендил

Започна подписка за създаване на мемориален комплекс в бившите казарми в Кюстендил

Подписка за създаване на мемориален комплекс в бившите казарми в Кюстендил започна от днес. Подписката е инициирана от читалище "Генерал Владимир Заимов - 2013" в града и е подкрепена от Областната организация на Съюза на запасните офицери и сержантите от запаса и резерва. Идеята е да се съхранят уникални и ценни орнаменти от сградите и..

публикувано на 23.08.25 в 16:42

Задържаха 42-годишен мъж за два палежа в Бургас

Полицията в Бургас задържа 42-годишен мъж от града броени часове, след като през нощта само за час извършил два палежа в комплексите "Славейков" и "Изгрев".  Изгорели са общо четири леки автомобила, а частично обгорели са пет коли.  Огънят е потушен от два противопожарни автомобила и четирима огнеборци.  Процесуално-следствените действия и по двата..

публикувано на 23.08.25 в 16:41
Пожар в Португалия

В Португалия пожарникар загина при борба с горски пожар

Пожарникар загина при борбата с горските пожари в Португалия, което е четвъртата жертва на огнената стихия. Властите в съседна Испания обявиха, че са на път да загасят почти всички огнища в страната.  Краят на горещата вълна в Испания може да помогне за овладяване на пожарите Приближава краят на пожарите, които опустошават Испания от две седмици,..

публикувано на 23.08.25 в 15:37
Изтичане на газ от

Арестуваният украинец за взривовете на "Северен поток" вероятно е ръководил цял екип за саботажи

Арестуван в Италия украинец вероятно е участвал в атентатите срещу газопроводите "Северен поток" през 2022 г. Съвместно разследване на няколко германски медии разкрива повече за атентатора. Серхий К. беше арестуван късно в сряда в курортен комплекс в италианската провинция Римини. Там той се намирал със съпругата и децата си. Германският..

публикувано на 23.08.25 в 15:31