Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ и Украйна с договор за заем от $20 млрд.

Финансовите министри на САЩ - Джанет Йелън, и на Украйна - Сергий Марченко.
Снимка: БТА

САЩ и Украйна сключиха снощи договор за заем в размер на 20 милиарда долара, който ще бъде отпуснат на Киев от Вашингтон с пари от замразените руски активи, предаде Ройтерс. Това е американският дял от договорената между държавите от Г-7 - най-влиятелните световни икономики, нова военна помощ за Украйна на обща стойност 50 милиарда долара, уточнява агенцията.

Договорът бе подписан от финансовата министърка на САЩ Джанет Йелън и украинския ѝ колега Сергий Марченко. 20 милиарда долара са делът на ЕС, а останалите 10 милиарда ще бъдат осигурени от други членуващи в Г-7 държави извън Европейския съюз - Великобритания, Канада и Япония, посочва БТА.

"С други думи, сега Украйна може да получи помощта, от която се нуждае, без да обременяваме данъкоплатците", заяви в изявление американският президент Джо Байдън.

Великобритания публично обяви, че нейният дан ще бъде близо 3 милиарда долара (2,26 милиарда британски лири). Нейните средства ще отидат конкретно за купуване на оръжия и за възстановяване на повредена инфраструктура.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари на западните си съюзници за новата военна помощ.

Отпуснатите 50 милиарда долара от Г-7 - групата на световни икономически сили, ще помогнат на Украйна за нейната отбрана и съпротива, заяви украинският държавен глава снощи в традиционното си видеообръщение към нацията.

Той добави, че тази сума трябва да бъде изплатена преди края на годината, за да бъде подпомогната страната му в борбата с руската агресия в една война, която продължава вече близо 1000 дни.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сметната палата е домакин на международна конференция

Сметната палата на Република България организира днес в София международна конференция на тема "Изкуственият интелект и ИТ одитът в защита на публичните ресурси". С нея Палатата ще отбележи две годишнини в своята история - 145 г. от създаването си и 30 години от възстановяването на одитната институция. Във форума, който ще се състои в..

публикувано на 10.11.25 в 08:54

Просветният министър е гост на реновираното СУ "Йордан Йовков" в Рибново

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще бъде гост на гимназията в село Рибново, която  носи името на Йордан Йовков и днес отбелязва патронния си празник. Най-голямото училище в община Гърмен  беше изцяло обновено, като беше изграден и нов корпус, който позволи да се премине към едносменен режим на обучение. Над 550 са..

публикувано на 10.11.25 в 08:28

Елеонора Негулова: Снежна топка се засилва към малкия бизнес, ще ни помете като лавина

" Всички предизвикателства се явяват като една засилваща се към малкия бизнес снежна топка, която като в лавина ще го помете. Нямаме и много време за реакция , тъй като всичко това се случва сега в средата на ноември, а тези решения ние ще имаме законовия ангажимент да се справим с тях през януари". Това предупреди пред БНР Елеонора..

публикувано на 10.11.25 в 08:19
Пленумът на ЦК на БКП, на трибуната е Петър Младенов, крайният вдясно – Тодор Живков.

36 г. от началото на прехода към демокрация

Навършват се 36 години от символичното начало на прехода от еднопартийна система към демокрация и пазарна икономика в България.  На 10 ноември 1989 пленум на управляващата Българска комунистическа партия сваля от власт дългогодишния свой генерален секретар и държавен глава Тодор Живков. Постовете заема тогавашният външен министър..

публикувано на 10.11.25 в 07:54

Продължилата рекордно дълго криза с финансирането на правителството на САЩ може би е към края си

Продължилата рекордно дълго криза с финансирането на американското правителство може би е към края си, след като членове на Сената постигнаха споразумение, което може да я разреши, съобщава NBC News. NBC цитира трима източници, според които споразумението е постигнато между републиканците и група демократи, като с техните 8 вота беше дадена възможност..

публикувано на 10.11.25 в 07:17

Ограничено потребление на ток в Украйна след руските атаки

Днес в повечето области в Украйна ще бъде ограничено потреблението на електроенергия поради интензивните руски атаки срещу енегийни обекти.  Хмелницката и Ровненската атомна електроцентала са намалили производството на електроенегия поради нанесени щети от руските атаки на подстанции, според данни на Международната агенция за атомна енергия. Въведен е..

публикувано на 10.11.25 в 06:55

Над 2800 полета са отменени в САЩ в неделя

Над 2800 редовни пътнически полети са били анулирани по последни данни в Съединените щати в неделя заради частичното спиране на работата на федералното правителство вследствие на бюджетната парализа. Закъснения има при повече от 10 200 полета.  Федералната авиационна администрация изпитва недостиг на персонал, най-вече на диспечери. В резултат..

публикувано на 10.11.25 в 06:15