"Евентуален провал на тази програма – на първия и втория етап, ще означава огромно разочарование и огромна загуба на доверие. Апелирам политиците – нека да бъдат сериозни. Това е процес от огромно обществено значение. От него изпитваме ползи и като общество, и като икономика, и като отделни домакинства. Ако загубим доверието в този процес, после много трудно ще успеем да го възстановим, колкото и средства да изливаме, които вземаме от някъде другаде. Губим огромни възможности и продължаваме да изоставаме", предупреди той.
Според него това, което бави процесите и работата по проектите, е кампанийността на програмите за обновяване, която, по думите му, категорично трябва да бъде преустановена. Това ни преследва вече повече от 10 години, отбеляза специалистът в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
"Тази кампанийност не позволява да се изгради капацитет нито в министерството, нито в общините, нито в строителния сектор и другите институции, които са ангажирани с процеса. Сега виждаме резултатите".
По думите му е трябвало много бързо да се направят енергийните обследвания и проектите от страна на общините.
"След един загубен период от 12 години, в който нямаше обучение за енергийни одитори, очевидно енергийните обследвания пристигнаха при общините с доста недостатъци, които се отразиха в проектите, подадени от общините. Това съответно доведе и до забавяне в обработката и много процедури по обжалване. Различните екипи в МРРБ трябваше да започват процедурата по оценка от начало и затова сега сме в ситуация, в която действително ни остава много малко време, за да изпълним проектите, защото до средата на 2026 г. проектите трябва да са изпълнени, за да получим финансирането", предупреди той. И подчерта, че до този момент строителният сектор не е правил повече от 300-400 проекта годишно. А сега за този срок трябва да направи 1000. Освен това, строителният сектор продължава да расте и има много други проекти. Д-р Цанев отбеляза обаче, че в същото време секторът страда от сериозен недостиг на кадри. Според него вероятно има възможност да се внесат чужди работници, но такъв процес има и негативни ефекти:
"Тези чужди работници не познават нашата практика, не познават нашата регулаторна уредба, изискванията към строителството и съответно се рискува качеството".
По думите му до този момент сме обновили не повече от 2000 сгради от общо над 66 хил., които имат нужда от такова обновяване. Според него справедливото не е да има 100% финансиране, а да бъдат подпомогнати тези, които влагат усилия, за да направят качествени обновявания на своите домове. Инициативата трябва да е в собствениците, категоричен бе Цанев. В противен случай:
"Когато държавата води, тогава и възможностите за злоупотреби са доста по-големи. Трябва да се освободим от тази практика".
Специалистът обясни и какво може да направи всеки човек, за да спести от сметките си за отопление.
Цялото интервю на Таня Милушева с д-р Драгомир Цанев и анкетата на Виолета Борисова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..
В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..
Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ. Учениците от пансиона, които са били на учебна практика по време на ваканцията, са изведени своевременно . Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за..
В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарастна след катастрофата при местността "Хумата", в която загина 12-годишната Сияна. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред..
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват . Няма да се изненадам, ако си го хапнем като прясно българско агнешко." Това обясни пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев. От НОКА ще..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..