Молдовската полиция обяви, че проруският молдовски бизнесмен Илан Шор е прехвърлил 39 млн. щатски долара през септември и октомври в схема за купуване на гласове на президентските избори и референдума за присъединяване на страната в ЕС, предаде "Ройтерс".
Молдовските власти съобщиха, че е организирана схема за манипулация на изборния процес, свързана с Русия, която е имала за цел проевропейските партии да загубят.
Полицията обвини Шор в опит да купи 130 хил. гласа. Той отрече всички обвинения, а Кремъл също отвърли твърденията за изборна намеса.
Молдовският началник на полицията съобщи, че Шор е използвал руската банка "Промсвязбанк" за прехвърляне на 24 млн. долара през октовмри, а през септември е направил трансфер от 15 млн. долара за купуване на гласове.
Проевропейският кандидат за президент Мая Санду спечели президентските избори в неделя, но не успя да събере 50% от гласовете и сега се изправя на втори тур на 3 ноември срещу бившия главен прокурор Александър Стояногло, който е подкрепян от традиционно проруска партия.
На референдума изненадващо малко мнозинство - 50,46 % от гласоподавателите - подкрепи присъединяването към ЕС.
По време на предизборната кампания Шор открито предложи да плати на молдовци да убедят други да гласуват с "Не“ на референдума и да подкрепят конкретен кандидат, чието име не назова публично, отбелязва "Ройтерс".
Москва каза, че изборите в Молдова не са били свободни и се усъмни в истинността на резултите от референдума. В сряда говорителката на руското Външно министерство Мария Захарова заяви, че Съединените щати и Европейският съюз са се намесили в кампанията.
Чуждестранен инвеститор с тайна самоличност е бил разпитан вчера по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев. Той е разказал, че са му били искани пари, част от които за Коцев, за да реализира три проекта във Варна. Това стана ясно по време заседанието на Софийския градски съд по молба на Коцев за промяна на мярката му за неотклонение...
След повече от година забавяне в Монтана започва поставяне на безплатни климатици. Монтажът ще стартира след месец. 4100 климатика трябва да бъдат поставени до Нова година. В Монтана има най-много желаещи за безплатни отоплителни уреди в страната Повече от година жителите на Монтана и общината чакаха да подменят печките на твърдо гориво с..
Археологът професор Людмил Вагалински е тазгодишният носител на голямата награда на Международното изложение "Културен туризъм", което тази вечер беше закрито във Велико Търново. БНР е медиен партньор на форума. Наградата за личност с принос в развитието на културния туризъм беше присъдена на професор Вагалински за археологическите..
Софийският градски съд решава да пусне ли от ареста варненския кмет Благомир Коцев. Защитата мотивира молбата за промяна на мярката му за неотклонение - само 2 седмици, след като състав на Софийския апелативен съд му отказа - с повторния разпит на бившия заместник на Коцев Диян Иванов, в който той заявява, че е бил принуждаван със заплахи да свидетелства..
Лидерите на Германия, Франция и Великобритания приветстваха споразумението за примирие в Близкия изток и обещаното освобождение на израелските заложници. Канцлерът Фридрих Мерц, президентът Еманюел Макрон и премиерът Киър Стармър подчертаха, че сега страните по споразумението трябва да изпълнят поетите ангажименти изцяло и без забавяне...
Гражданско сдружение БОЕЦ проведе протест пред централата на "ДПС – Ново начало" под надслов "Боклук за боклука". Поводът за недоволството е кризата с боклука в столичните квартали Красно село и Люлин. Представителите на организацията призоваха гражданите от тези квартали да донесат събраните отпадъци и да ги изсипят пред сградата. В района има..
15-дневният отпуск за мъжете, познат като отпуск по бащинство, да може да се ползва наведнъж или на части от деня на раждането до навършването на 1 година на детето. Това предвижда проект за промени в Кодекса на труда, внесен този следобед от Венко Сабрутев и група народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България". В момента..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..
"Това, което наблюдаваме през последните дни в София, е до някаква степен и обнадеждаващо. Показва, че гражданското общество функционира и може да се..