Иранските въоръжени сили изготвят няколко военни плана с оглед на евентуален ответен удар от страна на Израел, пише в. "Ню Йорк таймс".
Вестник "Ню Йорк таймс" уточнява, че отговорът, който планират иранските въоръжени сили, ще зависи изцяло от действията на Израел. Ако Тел Авив извърши нападение срещу петролна и ядрена инфраструктура, то Иран може да изстреля до хиляда балистични ракети, както и да възпрепятства корабоплаването в Персийския залив и през Ормузкия проток. Ако атаките на Израел се ограничат до складове или военни бази, то Иран може дори и да не отговори, пише още американското издание.
В началото на октомври Иран изстреля около 200 балистични ракети срещу Израел, а израелското правителство се закани да отговори на нападението.
В четвъртък стана ясно, че Израел се е съгласил да поднови преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Очаква се в неделя директорът на израелското разузнаване МОСАД Давид Барнеа да се срещне в Катар с директора на ЦРУ Уилям Бърнс. Позициите на "Хамас" ще бъдат предадени на израелските преговарящи от посредниците от Катар и Египет.
Междувременно - командващият израелските въоръжени сили генерал Херци Халеви обяви, че е възможно войната в Ливан срещу "Хизбула" "рязко да приключи". Халеви не уточни какво точно има предвид, но отбеляза, че висшето ръководство на проиранската групировка е унищожено.
Иран подкрепя мрежа от въоръжени групировки и политически организации в Близкия изток, сред които са ливанското шиитско движение "Хизбула" в Ливан, палестинското ислямистко движение "Хамас" в Ивицата Газа и Йеменските хуси. Всички тези организации извършват атаки срещу Израел. Снощи Израел отново нанесе няколко удара по предградие на Бейрут, считано за бастион на ливанското шиитско движение.
Общественици поискаха от държавата да заеме позиция за ситуацията в Газа. "Докато в Международния съд на ООН върви дело по обвинения в геноцид, България няма моралното право да мълчи или да се крие зад процедурни формулировки. Напротив – страната ни е длъжна винаги да заема страната на онеправданите!" , пишат те, като адресират писмото си до..
Бизнесът е обезпокоен от новото търговско споразумение между Европейския съюз и Съединените щати. Това показват резултатите от престижния изследователски институт "Сентикс" (Sentix), цитирани от Ройтерс. Сделката, сключена между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и американския президент Доналд Тръмп, още в първия ден беше..
Къщата - музей "Иван Вазов" в Берковица притежава уникална колекция от пощенски марки с лика на Патриарха на българската литература. Т е са дарени от доц. д-р Пело Михайлов от Факултета по икономика към Аграрен университет – Пловдив и съпругата му Флора Вартанян, уредник в Общински институт "Старинен Пловдив". Най-старите шест пощенски..
Двама души са задържани в Кюстендил след масово сбиване в центъра на града, съобщиха от Областната дирекция на МВР . Сбиването станало в ранните часове на деня. Група младежи са нахвърлили върху момче след разправия за момиче. Преследвали го по една от улиците. На мястото се оказали две семейни двойки, които се опитали да предотвратят..
За втора поредна година деца от неделното българско училище "Абагар", с филиали в Рим и по-малките градчета, които са на около 70 километра - Нетуно и Ладисполи, са на посещение в България. Визитата им в Пловдив и обиколката на Южното ни Черноморие е в рамките на Националната програма "България-образователни маршрути", която има за цел да..
Повече от 1500 дка гори са изгорели само през месец юли в Централна Северна България. Това сочи справка на Северноцентралното предприятие, което стопанисва държавните горски територии в петте области - Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Горските пожари за изминалия месец в Централна Северна България са 16, като 14 от тях..
За инцидент с румънски частен самолет, станал преди три дни, съобщиха днес от прокуратурата в Плевен. Самолетът се е приземил извънредно в района на плевенското село Гиген. Няма пострадали сред пътниците, които са румънски граждани. Вече е започнало разследване на инцидента. Румънско семейство се е прибирало от почивка в Гърция с частния..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..