Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Цанева за инициативата "Кариерни възможности за хора 50+"

50+ - новият сребърен капитал на Европа

"50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него"

| Интервю
Снимка: Архив

"Платформата "Млади таланти 50+" е за тези, които вярваме, че за възможностите за ново начало или за успешно професионално развитие, са важни опитът и желанието за работа. 50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него, който подкрепяме с обучения, предложения, условия съобразени с опита, нуждите и хоризонта на човек". Това казват хората, стоящи зад платформата "Млади таланти 50+" и инициативата "Кариерни възможности за хора 50+".

"Поколението бейби бумърите и следващото поколение, родени след 1980 година, са може би първите, които изпитват най-силно стреса от това, че промяната на трудовия пазар и икономиката предполага изключително динамична нужда от преквалификация и търсене на нови хоризонти. /.../ Акцентираме върху тези хора, защото според изследвания, включително на ЕС, те са новият сребърен капитал на Европа", подчерта пред БНР Мая Цанева - мениджър "Партньорства и обучения" в платформата. И напомни, че населението на Европа и България е изключително застаряващо

Това означава, че делът на хората след определена възраст на трудовия пазар нараства, обясни тя и добави, че се очаква той да бъде около 25% в България в следващите години.

Според нея е нужно работодателите, социалната система и обществото да преосмислим мнението си за това какво е мястото на хората в зряла, пенсионна и предпенсионна възраст в икономиката

По думите ѝ дискриминацията съществува по много причини. Има много работни позиции, които изисква повече енергия или опит, което налага избиране на кандидати в определена възраст, коментира Цанева. "Но съчетанието на работа с високи технологии и дигитални умения, както и меки умения, предполага съчетание с опит и образование, което е при хора в определена възраст", добави тя. 

По думите ѝ има голям интерес към обученията за дигитални умения от възрастни хора.

България в статистиката на ЕС е една от страните с население, което има относително ниски дигитални умения, констатира Мая Цанева и по този начин обясни и връзката с проблема с дезинформацията и фалшивите новини. 

Професии като оперативни счетоводители, строители, шивачи, готвачи са много привлекателни за хора в определена зряла възраст, тъй като те изискват търпение, трудова дисциплина и определена нагласа към това как работят, която поради ред причини е в недостиг на по-младите поколения, коментира също тя.

"Хората над 45 години са изключително подходящи за тези позиции. Те търсят по-спокойна работа, която предполага те да са на бюро и да правят неща, които изискват внимание в детайла. Работодателите трябва да осъзнаят, че за тези позиции са им нужни хора, които са на различна от обичайната възраст, на която залагат като свое очакване в обявите си за работа".

По думите ѝ жените са по-уязвими на трудовия пазар. "Една жена, която след определена възраст изпитва определени дискомфорти - било то здравословни или социални, не е нужно да излиза от пазара на труда и да приема само ниски позиции, а може да продължи да се развива кариерно достатъчно добре и на високи позиции", категорична бе Цанева и обясни:

"Ние ще обхванем група, която все още не е достатъчно добре проучена и пазарът не ѝ предлага специфични предложения за работа, които изключват по скоро ниски позиции. Не е нужно тези хора, изпитвайки някакви предизвикателства, да приемат ниски позиции".

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Мая Цанева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27