Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Цанева за инициативата "Кариерни възможности за хора 50+"

50+ - новият сребърен капитал на Европа

"50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него"

| Интервю
Снимка: Архив

"Платформата "Млади таланти 50+" е за тези, които вярваме, че за възможностите за ново начало или за успешно професионално развитие, са важни опитът и желанието за работа. 50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него, който подкрепяме с обучения, предложения, условия съобразени с опита, нуждите и хоризонта на човек". Това казват хората, стоящи зад платформата "Млади таланти 50+" и инициативата "Кариерни възможности за хора 50+".

"Поколението бейби бумърите и следващото поколение, родени след 1980 година, са може би първите, които изпитват най-силно стреса от това, че промяната на трудовия пазар и икономиката предполага изключително динамична нужда от преквалификация и търсене на нови хоризонти. /.../ Акцентираме върху тези хора, защото според изследвания, включително на ЕС, те са новият сребърен капитал на Европа", подчерта пред БНР Мая Цанева - мениджър "Партньорства и обучения" в платформата. И напомни, че населението на Европа и България е изключително застаряващо

Това означава, че делът на хората след определена възраст на трудовия пазар нараства, обясни тя и добави, че се очаква той да бъде около 25% в България в следващите години.

Според нея е нужно работодателите, социалната система и обществото да преосмислим мнението си за това какво е мястото на хората в зряла, пенсионна и предпенсионна възраст в икономиката

По думите ѝ дискриминацията съществува по много причини. Има много работни позиции, които изисква повече енергия или опит, което налага избиране на кандидати в определена възраст, коментира Цанева. "Но съчетанието на работа с високи технологии и дигитални умения, както и меки умения, предполага съчетание с опит и образование, което е при хора в определена възраст", добави тя. 

По думите ѝ има голям интерес към обученията за дигитални умения от възрастни хора.

България в статистиката на ЕС е една от страните с население, което има относително ниски дигитални умения, констатира Мая Цанева и по този начин обясни и връзката с проблема с дезинформацията и фалшивите новини. 

Професии като оперативни счетоводители, строители, шивачи, готвачи са много привлекателни за хора в определена зряла възраст, тъй като те изискват търпение, трудова дисциплина и определена нагласа към това как работят, която поради ред причини е в недостиг на по-младите поколения, коментира също тя.

"Хората над 45 години са изключително подходящи за тези позиции. Те търсят по-спокойна работа, която предполага те да са на бюро и да правят неща, които изискват внимание в детайла. Работодателите трябва да осъзнаят, че за тези позиции са им нужни хора, които са на различна от обичайната възраст, на която залагат като свое очакване в обявите си за работа".

По думите ѝ жените са по-уязвими на трудовия пазар. "Една жена, която след определена възраст изпитва определени дискомфорти - било то здравословни или социални, не е нужно да излиза от пазара на труда и да приема само ниски позиции, а може да продължи да се развива кариерно достатъчно добре и на високи позиции", категорична бе Цанева и обясни:

"Ние ще обхванем група, която все още не е достатъчно добре проучена и пазарът не ѝ предлага специфични предложения за работа, които изключват по скоро ниски позиции. Не е нужно тези хора, изпитвайки някакви предизвикателства, да приемат ниски позиции".

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Мая Цанева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20