Близо 10 000 са подкрепили вече петиция на преподавателката по български език и литература от Велико Търново - Незабравка Апостолова, която е с искане учителите да преминат от трета към втора категория труд, за да могат да се пенсионират по-рано.
Преподавателката в СУ "Емилиян Станев" мотивира започването на петицията с това, че учителският труд води до изтощения, както и с това, че в рамките само на няколко години тя е изгубила много нейни колеги, които не са доживели до пенсия.
По думите на Апостолова синдикалните организации не полагат нужните усилия за това учителския труд да е втора категория и не защитават интересите на преподавателите достатъчно категорично. Според нея голяма част от обществото е манипулирано с твърденията за високите заплати и дългите отпуски на учителите.
Тя изказа мнение, че е грешен подходът системата на българското образование да оценява работата на учителите само по оценките на техните ученици на изпитите в края на всеки етап, както и по тяхното портфолио и по "десетките сертификати от безсмислени обучения".
"Колегите абсолютно подкрепят петицията. Разпространението става само през сайта Peticiq.com", каза инициаторката на подписката.
Председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров коментира, че синдикатът е правил много изследвания за натовареността и трудността на учителската професия:
"В последната кампания на синдиката 11 хиляди учители участваха и подкрепиха да стане втора категория трудът им. Ние сме за това. ... Водени са разговори с Министерство на образованието, които са съгласни с това, но по-скоро сериозните дебати трябва да са с участието на Националния осигурителен институт и да има политическо решение".
Служебният министър на образованието Галин Цоков заяви, че темата за категоризацията на труда на учителите не е в обсега на Министерството на образованието, а на Министерството на труда и социалната политика.
От МТСП посочиха, че промени в пенсионната система би трябвало да се правят след широко обществено обсъждане и постигнат консенсус.
Репортаж на Андрей Борисов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. От днес учебния процес е онлайн. Забелязва се ръст на болните от 15 до 29-годишна възраст. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна епидемия,..
Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес шведските власти освободиха плаващия под флага на Малта български кораб "Вежен", който беше заподозрян,..
Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в Западния свят, американският президент анонсира предстоящи преговори с Канада и Мексико, чийто стоки за..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..