Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи на модерно лечение на пациенти

Снимка: insult.bg

От Българското дружество по инсулт ще обучават лекарски екипи в областните болници как да прилагат модерно лечение на пациенти с инсулт. Инициативата започва от следващата година, обяви доц. Росен Калпачки, който ръководи един от четирите високотехнологични центъра за лечение на инсулти у нас – този в столичната университетска болница "Света Анна".

В България смъртността от това заболяване е четири пъти по-висока отколкото средната за Европа, припомниха от дружеството часове преди откриването на Втория национален конгрес по инсулт.

Анкета, проведена сред 128 лекари от болници, извънболничната и спешната помощ, показва, че над 80% от медиците виждат като необходимост да се проведе обучение, за да се подобрят навременната и точна диагностика, както и лечението на инсулт. Затова от дружеството по инсулт започват да обикалят в страната и да обучават лекари.

Доц. Росен Калпачки посочи:

"Просто трябва да намерите един сърцат човек, поне един, по-добре двама, който всъщност ще направи така, че в неговото работно място, съответно в неговия град, в неговата област, хората да започнат да бъдат спасявани от инсулт. Нещата стартират с това тромболизата да стане масова".

Основната причина да не се прилага това модерно лечение достатъчно често, според 60% от анкетираните, е късното пристигане на пациента с инсулт в болница. Същият процент лекари споделят, че близките на такъв пациент не разпознават навреме симптомите. Като проблеми за малкия брой тромболизи са посочени липса на денонощен режим на работа в болницата, страх от усложнения, липса на нужната апаратура.
По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29