Президентът Джо Байдън беше на посещение в Аризона, за да се извини на индианците за училищата - интернати, където в продължение на 150 години децата им са били изпращани, за да бъдат асимилирани и лишени от своята идентичност чрез сурови милитаристични и асимилаторски методи.
За първи път президент се извинява за действията на американските правителства от 1819 до 1969 година. В този период повече от 18 хиляди индиански деца насилствено са изземани от домовете им и изпращани в интернати, с цел да бъдат асимилирани.
“Децата в тези интернати са подложени на физическо, емоционално и сексуално насилие “ се казва в доклад на Министерството на вътрешните работи във връзка с разследването на тези училища. В него се казва още, че в тези интернати почти 1000 деца са починали от глад или болести, а други от физическо или сексуално насилие.
Президентът Байдън каза още, че неговата администрация е насочила близо 46 милиарда долара сега към индианските общности за осигуряване на електричество в резерват, в който никога не е имал електричество, за разширяване на интернет връзките, строеж на канализации, пътища и други.
Демократите се надяват, че с посещението и извинението на Байдън при индианците в Аризона ще спечелят доверието им и ще добавят допълнителни гласове за вицепрезидента Камала Харис в предстоящите избори и в надпреварата ѝ с Доналд Тръмп.
В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство. Това става ден след вчерашния втори тур на президентските избори в страната, спечелени с 53,6% от Никушор Дан - кметът на Букурещ, независим проевропейски кандидат . В Румъния премиерът се назначава от президента и ролята му за формира на кабинет е ключова. Никушор..
Наземният градски транспорт в София ще работи утре. Това обяви Георги Панайотов - председател на КТ "Подкрепа" в столичния електротранспорт, цитиран от БГНЕС. "От синдиката ще продължат да отстояват по-високи възнаграждения за служителите в сектора", заяви още Панайотов. Допълнителните 15 милиона лева, които държавата ще отпусне на Столична община, ще..
Американският президент Доналд Тръмп ще разговаря поотделно с руския си колега Владимир Путин, както и с украинския лидер Володимир Зеленски, като част от опитите му да постигне споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Тръмп ще обсъди по телефона с Путин руската война в Украйна Разговорът между Тръмп и Путин е третият известен..
Коментар на Диана Янкулова за кризата в градския транспорт в столицата може да чуете в звуковия файл. В него се съдържа и анкета на Калина Стоянова за мнението на столичани по въпроса.
В момента тече процедура по придобиване на нови 20 дрона за гасене на пожари, съобщи в Царево директорът на Пожарната главен комисар Александър Джартов. Той присъства на откриването на обновената сграда на Пожарната в морския град. Откриха обновената сграда на пожарната в Царево Продължава и съгласуването с Военно-въздушните сили за разполагането..
Започва протестът пред Столичната община в подкрепа на кмета на София Васил Терзиев. Част от протестиращите определиха кмета като "заврян зет". Според тях той се опитва да работи въпреки решенията на различните институции, които пречат на работата му. Девизът на събитието е: "Мутрите няма да ни вземат София". Очаква се пред събралите се да..
Времето за приказки приключи. След като няма възможност администрацията на кмета Васил Терзиев да реши проблема с кризата в градския транспорт, Столичният общински съвет (СОС) ще го направи. Това каза пред журналисти председателят на постоянната комисия по транспорт в СОС и председател на групата на "БСП за България" Иван Таков. Той изрази надежда, че..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..