Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България гласува на парламентарни избори за 51-вo Народно събрание

Снимка: БГНЕС

Избори за 51-вото Народно събрание започват в този час на територията на страната. Врати отварят 12,879 хиляди секции, включително подвижни за хора с увреждания, в болнични заведения, домове за стари хора, арестите и затворите. 

Гласуването продължава до 20.00 часа, а ако пред изборните помещения има още желаещи след този час, те гласуват, но не по-късно от 21.00 часа.

За вота в чужбина секциите са 719 в 57 държави.

За 240 депутатски места се състезават 4,855 хиляди кандидати, един от тях е независим, а останалите са издигнати от 19 партии и 9 коалиции. 

 Политическата агитация и оповестяването на данни от социологически допитвания са забранени до 20.00 часа тази вечер.

В избирателните списъци на територията на страната са вписани 6,601 милиона души.

"Избирателни права имат всички български граждани, които към датата на изборите са навършили 18 години, не изтърпяват наказание лишаване на свобода и не са поставени под запрещение. Всички те ще фигурират в избирателните списъци, които са в Секционната избирателна комисия", обяви говорителят на ЦИК Росица Матева.

От списъците са заличени заявилите, че ще гласуват в чужбина, но те могат да упражнят правото си на вот по постоянния си адрес, ако днес са в България:

"Има право да гласува. Тогава ще бъде дописан, след като попълни декларация, че не е гласувал и няма да гласува, след което ще бъде допуснат за гласуване", каза говорителят на ЦИК.

Гласуването в 9353 хиляди секции в страната и в още 157 зад граница е смесено. Избирателят решава дали ще упражни правото си на вот с хартиена бюлетина или с машина:

"Дали ще се гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване, в крайна сметка и двете бюлетини накрая са хартиени и се преброяват от секционната избирателна комисия", посочи Матева.

В секциите с до 299 избиратели вотът е само с хартиени бюлетини. При него, ако избирател се обърка, може да поиска втора бюлетина. При машините повторен вот не е позволен.

За да е валидна хартиената бюлетина, на гърба трябва да има два печата, а тази от машината - само един. 

Хартията за машините е специализирана и със специална защита за днешният вот. 

Ако устройство за гласуване спре и повредата не може да се отстрани, се преминава към гласуване само с хартиени бюлетини.

"Машината не трябва да може да работи и техникът не трябва да може да отстрани причината. В този случай задължително се попълват две приложения - 4 или 5, подписват се техникът и се уведомява незабавно Районната избирателна комисия, която приема решение за преустановяване на машинното гласуване след съгласуване ЦИК", разясни Матева.

Ако не са се явили повече от половината от членовете на секционната комисията - не се отваря изборното помещение. Ако в 07.00 ч. са се явили повече от половината от членовете на комисията, но не се е явил председателят, изборното помещение се разпечатва и изборният ден се открива от зам.-председателя, за което се уведомява РИК.

Ако до 08.00 часа не се явят членове на СИК, РИК назначава нови на мястото на неявилите се от същата квота.

При отсъствие на председателя, РИК назначава зам.-председателя за председател, а член на СИК за зам.-председател. При отсъствие на зам.-председателя или секретаря,  ИК назначава член на СИК да заеме съответната длъжност. При отсъствие и на тримата членове от ръководството на СИК, РИК назначава председател, зам.-председател и секретар на СИК.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..

публикувано на 23.11.25 в 04:11
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър домакинства събития в чест на Федерико Гарсия Лорка

Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи  Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България.  Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“.  В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..

публикувано на 23.11.25 в 03:53

Коледни работилници ще има в Казанлък

Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..

публикувано на 23.11.25 в 03:52

"Сънди таймс": Митал ще напусне Великобритания

Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс".  Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти.  В пика си през 2008 г. личното му..

публикувано на 23.11.25 в 03:39