Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има няколко вида гъби, които не бива да се смесват с алкохол"

Отровните гъби и отровните политици се разпознават трудно. Как да го направим?

Д-р Борис Асьов: Възможностите за грешки са безкрайно много. Най-страшната, която може да се направи, е с белите и зелените мухоморки

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Д-р Борис Асьов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН все още няма отговор на въпроса дали е по-лесно да се разпознае отровната гъба, или отровния политик, но дава ценни съвети за гъбарите. 

"Към гъбите трябва да се отнасяме с внимание и уважение. Те могат да бъдат както една апетитна храна, така и изключително опасна отрова. Основното правило е, че трябва да се познава това, което се бере. Рискът от отравяне е голям, ако не познават. Гъбите са огромна група. Важно е да четем подходящи книги по темата. Те трябва да са съвременни - да са излизали максимум през последните десет години. Ходенето с опитен човек също е важно, защото може да ви покаже дребните тънкости".

Социалните мрежи са едно добро място за запознаване с гъбите, но там винаги трябва да имаме и едно наум, отбеляза той. 

"В гъбарството прекалената увереност в собствените възможности е един от най-сигурните пътища към токсикологията. Възможностите за грешки са безкрайно много. Най-страшната, която може да се направи, е с белите и зелените мухоморки, които са най-смъртоносно отровните гъби, които познаваме в Европа. Най-рисковите гъби са печурките и сърнелите. 

Токсините, които съдържа бялата и зелената мухоморка, атакуват черния дроб и бъбреците.При тези натравяния има дълъг инкубационен период. Първите симптоми се появяват след 10 -12 часа, когато отровата е започнала да разпространява действието си".

Има няколко вида гъби, които не бива да се смесват с алкохол, посочи д-р Борис Асьов.

"Това са видовете копринки. Те излизат за кратко време от земята и след това започват да се разкапват на мастило. Последствията не са смъртоносни, но са изключително неприятни".

Необходимо е да се възобновят курсовете, които са били провеждани от ХЕИ, за разпознаване на видовете гъби, смята експертът. 

"Преподавателите са били от БАН. Професията на гъбаря не е отмираща".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

4 години от създаването на института за компютърни науки ИНСАЙТ

4 години от създаването си ще отбележи институтът за компютърни науки ИНСАЙТ (INSAIT). По този повод премиерът Росен Желязков и ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Конфедерация Швейцария ще направят посещение там.  Преди 4 години българската държава, Софийският университет, швейцарските..

публикувано на 07.05.25 в 08:10
Снимката е илюстративна

Две 14-годишни момичета са пострадали при инцидент с е-тротинетка в София

Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа. Момичетата са управлявали тротинетката по тротоара на булевард "Черни връх" в столицата. Ударили са се в метален кол. Две деца в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско Мястото е..

публикувано на 07.05.25 в 08:07

Отбелязваме Деня на радиото и телевизията

7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия.  На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник.  Попов е смятан за един от бащите на радиото заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.

публикувано на 07.05.25 в 08:01

Започва делото за катастрофата в Лясковец през 2022 г, при която загина 12-годишен велосипедист

Във Великотърновския окръжен съд днес се очаква да започне делото за катастрофата от есента на 2022 година в Лясковец, при която загина 12-годишен велосипедист. Подсъдим е учителят Петър Димитров.  Мъжът, блъснал и убил 12-годишен велосипедист в Лясковец, застава пред съда Досъдебно производство за причиняване на смърт..

публикувано на 07.05.25 в 07:59
Илияна Йотова

Улица в историческата столица на Черна гора ще носи името на Иван Вазов

Една от улиците в историческата столица на Черна гора ще носи името на Иван Вазов. За официалната церемония в Цетине днес е вицепрезидентът Илияна Йотова. Идеята улица в центъра на Цетине да носи името на Иван Вазов вицепрезидентът обсъди с кмета на историческата столица и с министъра на културата на Черна гора при посещението си в балканската..

публикувано на 07.05.25 в 07:51
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Едва ли светът би изтърпял още един мащабен военен конфликт

" Едва ли светът би изтърпял още един такъв мащабен конфликт, като този в Украйна, както е в Газа, както е между САЩ и хути. Това е твърде много ". Това мнение изказа пред БНР арабистът Владимир Чуков относно напрежението между Индия и Пакистан. По думите му това се оформя като нова точка на военен конфликт в света.   Индийската армия..

публикувано на 07.05.25 в 07:48

Ива Михайлова: В 21 век хората имат нужда от църквата, от Бог, от духовното

135 кардинали имат право на вот в предстоящия конклав, който трябва да избере нов папа. Двама отсъстват по здравословни причини. Всеки един от тези 133 кардинали е потенциален папа и накъде ще се наклонят везните, е трудно да се предвиди, обясни в интервю за БНР Ива Михайлова, говорител на католическата църква в България. В Рим..

публикувано на 07.05.25 в 07:46