В 53 секции упражниха правото си на глас българите живеещи в САЩ. Заради голямата часова разлика българите живеещи по тихоокеанското крайбрежие приключиха с гласуването около 5 часа българско време.
445 наши сънародници, живеещи в района на Чикаго дадоха своя глас в изборите за 51-и Парламент в секцията в Маунт Проспект. 282-ма от тях са предпочели машинния вот. Изборният е протекъл без нарушения, а най-много гласове са пуснати за Политическа партия "Възраждане", следвани от "ПП-ДБ“, а на трето място е партия "Величие".
Освен в генералното консулство в Чикаго, дом на най-голямата българска общност зад океана, българите там можеха да гласуват в още 7 секции.
Една от секциите, където гласуването приключи последно на територията на САЩ е тази в Сънивейл – Сан Хосе в Силициевата долина. Ето какво разказа за протичането на изборния ден председателят на секционната комисия Никола Борисов:
"Изборният ден започна нормално в 7:10 ч. Избирателната активност беше добра - 200 гласоподаватели за целия ден. Протече нормално изборният ден, без произшествия, без проблеми при преброяването на резултатите. Най много гласове имаше за "Продължаваме промяната", а след това – "Възраждане" и ГЕРБ. След преброяване на гласовете тук и попълване на протокола, обикновено около 3 часа след приключване на изборния ден ЦИК е приела резултатите и освобождава комисията да си ходи".
Впечатленията в Чикаго са, че този път активността е по-голяма от тази на предходните избори през юни, предаде кореспондентът на БНР Елена Цанева. Въпреки това едва ли гласувалите ще бъдат повече от 2 500 - 3 000 човека, а в района на Ветровития град живеят между 150 и 200 000 души. Костадинка Георгиева, която от 25 г. живее в Чикаго сподели пред БНР, че не вярва на сегашните управляващи.
Друг избирател - Бойко Чавдаров заяви.
"Учудва ме слабата активност, която вече години продължава на избирателите. Огромен процент от хората не излизат да гласуват, а негодуват. Това не мога да го разбера. Стигам до извода, че трябва да се промени Конституцията и да не бъде право да гласуваш, а задължение".
Във Вашингтон потокът от гласуващи в секцията на Димитър Пешев Плаза бе постоянен, с което бе затвърдена репутацията на секцията като една от най-активните по Източното крайбрежие. Тук дори на миналия вот, когато бе отбелязан рязък общ спад в участието гласувалите са били в традиционните граници – в диапазона на 400.
За Филип Янков това беше второто участие в избори, след като неотдавна е навършил 18 години. Той сподели, че е гласувал за една от основните партии.
"Аз бях тук преди няколко месеца пак за парламент и сега се връщам за втори път. Не знам още колко пъти ще трябва да се върна. Не знам кога точно, но в един момент мисля, че ще се стегнем и нещо ще се получи".
Вартан в той се изненада в броя на гласуващите за ГЕРБ, но изрази и разочарование:
"Трудно се вижда светлина в дъното на тунела. Не мога да разбера колко избора трябва да има, за да за да стигнем до някакъв резултат да има правителство".
Друг избирател, който видя резултатите, каза, че е очаквала по-малко гласове за "Възраждане", като допълни: "Омръзна ни да ходим на избори".
Но български избиратели в САЩ гласуват, и то редовно. Общността тук е една от най-активните. Тя използва социалните мрежи, лични контакти и събития, за да мотивира хората да гласуват. В същото време българите тук гледат на изборите - освен като на възможност да определят посоката на политиката в страната, и като на възможност да поговорят на български език за темите на деня, а и да се видят с други българи. Това може да мотивира някои да се явят на вота. На някои места се предлагат и стимули за гласуване. Един пример идва от секцията в Вирджиния Бийч, Вирджиния:
"Инициативата се казва "Рано пиле рано пее", сподели Евгений Иванов, който от няколко години подпомага организацията и ръководенето на избирателна секция там.
"Решихме от няколко години да експериментираме и на първия избирател, който дойде да гласува, да връчваме сертификат, с който да му благодарим за неговата гражданска активност. На сертификата се подписваме всички членове на комисията и така се надяваме да насърчим повече българи да гласуват и да участват в изборите".
В началото на инициативата е имало избирател, който е бил в секцията още преди отварянето ѝ, а тази година сертификатът е бил връчен на избирател, дошъл към 08:30 сутринта.
Повече по темата – чуйте в звуковия файл.
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски:..
За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона, а именно Закона за публичните финанси, Закона за местните данъци и такси, Закона за устройство и застрояване на Столичната община и Закона за устройство на територията. Всички средства, които постъпват от таксата разрешително за строеж и техническите..
Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...
Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..
Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост. Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..
Столичният общински съвет ще гласува нова наредба за жилищната политика в града на сесията си този четвъртък. Това доведе до притеснения в настоящите наематели на общински жилища, които се притесняват, че ще останат на улицата с въвеждането на срочност в договорите им за наем. По инициатива на независимия общински съветник Ваня Григорова..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия..