Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Галунов: Политическият елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния

"Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политиката"

| Интервю
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политика. Тичане от избори на избори разрушава самото занимание с политика.

Това коментира политологът проф. Тодор Галунов в предаването "Нещо повече" на БНР.

"В момента действащият политически елит има своя шанс да докаже, че сегашната система е жизнена. Това става, когато загърбят своя интерес и направят кабинет. Виждаме 3 години как българският политически елит поставя на първо място партийните интереси", предупреди професорът.

Според него в дясното политическо пространство имат еднакви доктрини и вътрешна политика, няма големи разлики. 

"Проблемът се крие чисто личностно и кадрово – не се разбраха за регулаторите. В крайна сметка въпросът е изцяло личностен", посочи политологът.

Той предупреди, че смяната на политическия модел е трудно, защото минава през Велико НС: 

"Мисля, че сегашният модел може да устои. Засега само се говори за проекта на президента Радев, а ние трябва да говорим за конкретни неща. Българският политически елит показва, че не притежава определени нива на коалиционна култура. Виждам, че има 9 формации в НС и щом никой не ги е оспорил, това е волята на българските граждани, а българският политик трябва да изпълни тази воля."

Проф. Галунов определи 51-вия парламент като пъстър, интересен и може да има сблъсък на идеи, "представени са всички - крайно дясно, крайно ляво, проамериканско, проруско, хората са различни и е нормално да пращат различни политици".

"Общото е, че всички трябва да мислят за държавата. Трябва да се направи нещо, за да не се постави под съмнение целият политически модел, защото може да се появи нещо радикално. По-добре е да спасим парламентарната демокрация", препоръча проф. Галунов.

Според него националният интерес трябва да бъде обединяваща сила и досегашният действащ елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния.

"Защо искаме циментирани мнозинства, ние много повече сме патили от липсата на реална опозиция. В последните 7 избора имаме лица, които са копи-пейст депутати. Сега е последен шанс да покажат, че са загърбили своето политическо его - могат да направят кабинет и да докажат, че в шарен парламент са намерили решение", посочи политологът.

И коментира, че "Борисов има основание, като казва, че хората са гласували по този начин, но когато се види, че политически кабинет е невъзможно да се направи, е добре да се пробва и този вариант - за експертен".

Той обясни, че са възможни два вида мнозинство в новия парламент – ад хок и постоянно, идеята е да проработи парламентът и правителството, за да се решат важните въпроси – Шенген, еврозона и в България да се живее малко по-спокойно политически.

И е категоричен:

"Най-добрият вариант е тези хора, които се вълнуват, просто да излязат да гласуват масово и да дадат легитимност на властта, каквато и да е тя. Защото масовото гласуване нямаше да промени кой знае колко съотношението на силите в парламента. Вероятно щеше да има едно равномерно разширяване, но тогава парламентът и правителството щяха да имат висока степен на легитимност, а не 35%. Един парламент, избран с 60% - 70%, тогава никой няма право да отказва да образува правителство, никой няма право да отказва управление. Така че масовото гласуване трябва да се състои рано или късно, за да може да има промени в същността на правене на политика". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кеми Бейденок.

Кеми Бейдънок за мисията на консерваторите: Трябва да извадим света от пропастта

Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон.  В реч, излагаща визията си за трансформиране на..

публикувано на 18.02.25 в 05:13
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24