Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Парламентът ще изглежда почти по същия начин, както и досега"

Никола Янков: Интересно ще е всички да отговорят откъде са финансирали кампаниите си

"Разликата между "Синя България" и посланията на МЕЧ се казва няколко милиона лева"

| Интервю
Никола Янков
Снимка: Ани Петрова

Парламентът ще изглежда почти по същия начин, както и досега. 

Това каза пред БНР икономистът и финансист Никола Янков, кандидат за депутат от коалиция "Синя България", които получиха 1,07% от гласовете на изборите за 51-ви парламент. 

"Гласуването е основно от твърдите ядра на установените парламентарни партии и контролиран вот, малка част от парламентарните партии вдигнаха и генерично своите проценти, защото успяха да мобилизират своите привърженици", коментира той.

Правилата са направени в полза на по-големите партии, смята той:

"Иначе е добре, че в България демокрацията работи - всеки може да стане депутат, може да стане премиер - това е добре, защото алтернативата е по-мрачно бъдеще, където властта е ограничена до определен кръг хора, а другите сме техни поданици. Това не е така в момента. Друг е въпросът, че правилата са направени в полза на по-големите партии и когато се явите 7 пъти на избори, на терена остават само партиите с по-дълбоки джобове и с много спонсори".

Янков не скри разочарованието от резултата на формацията и посочи, че основният проблем за кампанията на подобни политически субекти е финансирането, като даде пример с "лъскавата кампания" на МЕЧ, при които "трудно може да се говори за програма и идеология":

"Разликата между "Синя България" и посланията на МЕЧ се казва няколко милиона лева".

По думите му на всички формации трябва да бъде зададен въпросът за средствата, с които са финансирали кампаниите си:

"Откъде финансират те своите предизборни кампании? Би било интересно на всички граждани и избиратели да разберем. Защото се знае, че който плаща - той поръчва музиката".

"Синя България" е финансирала кампанията си с частни средства - основно на кандидатите, а тя е струвала под 100 хиляди лева, посочи Никола Янков. 

Според него достъпът до националните медии е проблем за партиите, които не са представени в парламента, защото "има неписано правило, че в дебатите се срещат парламентарно представени партии с парламентарно представени, а извънпарламентарните не влизат в този дебат, а "попадат в една зоологическа градина с всякакви странни типове, които имат, меко казано, нестандартни послания и идеи".

Интервюто на Снежана Иванова с Никола Янков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ започна втория етап от своята близкоизточна обиколка

Американският президент Доналд Тръмп започна втория етап от своята близкоизточна обиколка в Катар. Преди това в Саудитска Арабия той се срещна с лидери от региона, както и с временния президент на Сирия Ахмед ал Шараа, след обявената снощи отмяна на санкции срещу Дамаск. В речта си пред Съвета за сътрудничество в Персийския залив Доналд Тръмп..

публикувано на 14.05.25 в 18:26
Наземният градски транспорт в столицата беше спрян от 4:00 часа тази нощ заради протест - София, 14 май 2025 г.

Ден без наземен градски транспорт в София, кметът покани протестиращите на среща

Стачката на работещите в наземния обществен транспорт на София продължава безсрочно. От Центъра за градска мобилност съобщават, че се движат само метрото и  автобуси по някои крайградски линии. София под блокада - осъмна без градски транспорт Как протича протестът на работещите в градски транспорт на София? София осъмна днес без наземен..

публикувано на 14.05.25 в 18:11

Оставиха в ареста бивш граничен полицай за изнудване и разпространение на порнографски материали

Прокуратурата повдигна обвинение на бивш граничен полицай, който беше арестуван вчера в благоевградския квартал  "Еленово", а днес съдът му наложи постоянна мярка за неотклонение "арест". До ареста на бившия служител на "Гранична полиция" Атанас Коцев се стигнало след серия жалби срещу него и оперативна разработка, свързана с изнудване и..

публикувано на 14.05.25 в 18:07

Министърът на образованието Красимир Вълчев упрекна кмета на София

Министърът на образованието Красимир Вълчев упрекна кмета на София Васил Терзиев за късно взетото решение денят да  бъде обявен за неучебен заради транспортната стачка: Над 12 часа продължава протестът на наземния градски транспорт в София, не е обявен краен час Васил Терзиев: Извинявам се, че се наложи да обявим утрешния ден за неучебен в..

публикувано на 14.05.25 в 18:00

Трябват около 500 хил. лева за доремонтиране на почивния дом на БДЖ в Кюстендил

Необходими са около 500 хиляди лева за довършителни ремонти и отваряне за ползване на известния в недалечното минало почивен дом на БДЖ в Кюстендил, съобщават от търговско-промишлена палата в града, откъдето инициираха питане до министъра на транспорта по проблема. Почивният комплекс е затворен от години. Работещи или работили в системата на БДЖ..

публикувано на 14.05.25 в 17:43
Бойко Ноев

Бойко Ноев: Войната на Русия в Украйна въздейства върху обществото и борбата за власт у нас

Войната на Русия в Украйна   има пряко въздействие върху българското общество и върху борбата за власт между различни политически играчи в България. Това каза пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната. "Тя радикализира позициите на хората у нас - едните, които са по-склонни да симпатизират на Кремъл, и огромното мнозинство, които желаят..

публикувано на 14.05.25 в 17:34
Владимир Сиркаров

Владимир Сиркаров: Еврото може да донесе повече позитиви, отколкото негативи

Реално у нас темата за влизането на еврото според мен трябва да се раздели на две части. Едната е валутата като конструкция, а другата е управлението. Ако влезем в еврозоната на 1 януари 2026 г., след няколко месеца няма да си спомняме , коментира икономистът Владимир Сиркаров пред БНР. Според него предложението на  президента Румен..

публикувано на 14.05.25 в 17:26