Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните медии за

Наводнението в Испания: Третото най-смъртоносно природно бедствие в историята на страната

Автор:
Валенсия, 30 октомври 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-малко 95 души са вече загиналите при наводненията в югоизточна Испания - в областите Валенсия и Кастиля де ла Манча. От утре е обявен тридневен траур в цялата страна.
Към момента няма информация за пострадали, загинали или в неизвестност български граждани, каза за БНР генералният консул на България в областта Надя Кръстева.

"Беше много страшно вчера наистина. Цял ден имаше силна буря с много валежи, като най-вече са засегнати селищата около града Валенсия и крайните квартали, които са към летището. Големият проблем е, че в много от населените места няма електрозахранване и вода".

"Към момента нямаме притеснения и няма постъпили никакви данни за потърпевши български граждани, което е добрата новина", добави Кръстева.

Рени Младенова - председател на асоциация "Прогрес Валенсия" разказа пред "Хоризонт", че заради наводненията всички пътища към Валенсия са били затворени и е било спряно движението на метрото и влаковете. 
На места в областта са се изсипали над 300 литра дъжд на квадратен метър за кратко време: "Много сгради са наводнени, малки градчета са наводнени, колите просто се носеха по течението. Положението е направо ужасяващо", разказа Младенова.

Жителите почистват калта, донесена от наводнението в La Hoz de la Vieja, в провинция Teruel, Испания, 30 октомври 2024 г.; Снимка: ЕПА/БГНЕСТретото най-смъртоносно природно бедствие в историята на Испания - така местните медии определят бурите и проливните дъждове, които предизвикаха невиждани от десетилетия наводнения в източната част на страната.

Обърнати коли, реки по улиците и разрушени пътища и железопътни линии - това са само част от щетите, регистрирани за последните по-малко от 24 часа.

Възможно е броят на жертвите да расте, тъй като все още се издирват изчезнали хора.

Спасителните екипи все още нямат достъп до част от засегнатите от бедствието райони.

Над хиляда войници, лекари, полицаи пожарникари работят на терен, за да извадят хората от наводнените им къщи, или тези, които заклещени в автомобилите си.

Испанският премиер Педро Санчес обяви, че правителството ще използва всички необходими средства толкова дълго, колкото е необходимо, за да може страната да се възстанови от тази трагедия.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че сателитната система "Коперник" е активирана, за да помогне за координирането на спасителните екипи, които се справят с последиците от бедствието в Испания.

В същото време метеорологичната служба на Каталуния обяви червен код за опасно време и предупреди, че са възможни градушки и силен вятър в автономната област.

Регионалното правителство препоръча да не се шофира по магистралите и постави в пълна готовност полицията, пожарната и гражданска защита.

От своя страна Градският съвет на Барселона активира план за извънредни ситуации заради бурното море и предупреди за възможни вълни с височина над 2,5 метра. 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Индийски войници на пропускателен пункт в Кашмир, 07.05.2025 г.

Осем души са загинали при ударите на Индия срещу Пакистан

Осем души са загиналите при ракетните удари на Индия срещу Пакистан , съобщи говорител на пакистанската армия за Ройтерс и Франс прес. Ранените са 35, а двама души се издирват, предават агенциите. Трима индийски цивилни са били убити в Кашмир от пакистански огън , съобщи индийската армия. По-рано военен говорител съобщи за Би Би Си, че сред загиналите..

обновено на 07.05.25 в 04:24

Британското външно министерство ще привика посланика на Иран

Посланикът на Иран във Великобритания ще бъде привикан в Министерството на външните работи, след като полицията за борба с тероризма арестува две групи иранци при отделни операции миналия уикенд, заяви министърът на сигурността Дан Джарвис снощи в Камарата на общините. Дан Джарвис заяви пред депутатите, че арестите на осем ирански граждани са по..

публикувано на 07.05.25 в 01:30
Снимката е илюстративна, архив.

В Солун арестуваха българин, обвинен в тежко престъпление у нас

В Солун арестуваха българин, обвинен в тежко престъпление у нас.  Мъжът е задържан в квартал в Солун по анонимен сигнал. Той се издирва повече от година с европейска заповед за арест, подадена от българските власти. Българинът е на 50 години и е обвинен за сексуално посегателство върху жена-инвалид у нас, която е напълно сляпа. Днес той беше изправен..

публикувано на 06.05.25 в 22:18

Пороен дъжд отново наводни къщи в села на община Бойчиновци

Отново наводнения в села от община Бойчиновци. Лехчево, Кобиляк, Бели брод са засегнати от пороен дъжд.  Продължава почистването на наводнените къщи в Монтанско Пороен дъжд отново наводни къщи и дворове в Лехчево. След като на 26 април пострадаха над 50 семейства, днес 7-8 къщи са с наводнени приземни етажи. Отводняваме с Пожарната, съобщи..

публикувано на 06.05.25 в 22:01

Един мъж е задържан, а друг е приет в болница след сбиване пред заведение в София

Един мъж е задържан, а друг откаран в болница след сбиване пред заведение в столичния Студентски град в София. При инцидента е пострадал млад мъж, който е извадил пистолет, но не е стрелял . Сигналът за сбиването е подаден в 7 РПУ и Столичната дирекция на вътрешните работи. Пристигналите на място полицаи са задържали мъж на 32 години. Той е откаран в..

публикувано на 06.05.25 в 21:39
Външният министър на Оман Бадр ал Бусаиди.

Оман съобщи за сключено споразумение за спиране на огъня между САЩ и хутите в Йемен

Международното летище на Йемен е било "напълно разрушено" при израелските въздушни удари по-рано днес по контролираната от хутите столица Сана, съобщи служител на летището за АФП. Три от общо седемте самолета на Йеменските авиолинии също са били унищожени. Израел нанесе нови удари по Йемен, обяви, че е извадил от строя летището в Сана В същото..

публикувано на 06.05.25 в 21:34
Снимката е илюстративна, архив.

Въздушен удар с балистична ракета в Суми, най-малко 3 са жертвите

Руска атака с балистична ракета струва живота на най-малко 3-ма жители на украинския град Суми, сред загиналите е 6-годишно дете, заяви Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна 11 души са ранени, от тях 5 деца, състоянието на част от пострадалите е сериозно, съобщават местните власти. По-рано днес: Украинска атака с дронове затвори..

публикувано на 06.05.25 в 21:25