Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Молдовският журналист Кристиян Болотников за изборите, които стоят пред страната

"Външният натиск, особено от страна на Русия, ще продължи"

| Интервю
Снимка: Ройтерс

"Ще минат години, преди да видим промяна в мненията на хората. А това е проблем, защото няма да ни позволи да имаме обща цел, каквато е присъединяването на страната ни към ЕС".

Това каза пред БНР молдовският журналист от Радио "Свободна Европа" в Кишинев - Кристиян Болотников, който коментира настроенията в страната преди втория тур на президентските избори и очакванията на гласоподавателите в Молдова.

В кампанията преди президентските избори Мая Санду се позиционираше така, сякаш казваше: "Европа, това съм аз" (L'Europa c'est moi). Така тя даде ясен сигнал, че гласът за нея е глас за Европа, а гласът за Европа вероятно трябва да означава глас за нея. Резултатите показват, че над 49% от хората са гласували с "не" на референдума, на който се искаха конституционни промени, които да позволят присъединяването на Молдова към ЕС. 

Срещу какво са гласували тези хора, които са гласували с "не"? Срещу Европа ли гласуваха, или срещу Мая Санду?

"Повечето от хората, които гласуваха с "не", гласуваха срещу Мая Санду. Този референдум не беше толкова необходим, защото хората бяха попитани дали искат "да се присъединят към Европейския съюз", при положение, че те не са усетили какво би могъл да означава за тях той. Мисля, че повечето хора, които наистина искаха да гласуват отрицателно, го направиха с вот срещу Мая Санду, защото не им хареса, че идеята за евроинтеграцията е обвързана само с образа на молдовската президентка. Мисля, че тя беше много успешна в областта на външната политика. Не така стоят нещата в икономиката и правосъдието".

За опонента ѝ Александър Стояногло румънски медии писаха, че е румънски гражданин и една от дъщерите му работи в Европейската централна банка. Освен това той е играл важна роля в процеса на подписване и ратифициране на Споразумението за асоцииране и свободна търговия с ЕС.

Доколко основателни са твърденията, че ако Стояногло спечели президентските избори, ще настъпи промяна в геополитическата ориентация на Молдова към Изтока?

"Не мисля, че ще има съществена промяна в геополитическата ориентация на Молдова, ако Стояногло спечели. Молдова е от онези държави, които оцеляват благодарение на помощта на ЕС, Румъния и на международната общност. Това са прагматичните причини. Не мисля, че Стояногло ще промени външнополитическият курс, защото дори лидерът на партията, която го подкрепя, социалистът Игор Додон, заяви, че няма да спрат преговорния процес с Европейския съюз". 

Диаспората промени резултата от референдума в полза на отговора "да", тъй като в рамките на Република Молдова отговорът беше "не". Значителна част от молдовците живея в чужбина и молдовската диаспора вероятно ще е все по-влиятелна в политическия живот в страната. 

В кои държави Мая Санду спечели гласовете на молдовската диаспора и в кои държави надделя Стояногло? И каква би могла да бъде причината, поради която молдовците са гласували по един начин в някои страни и по друг начин - в други?

"Молдовската диаспора успя по отношение на референдума. В 37-те държави, в които бяха отворени избирателните секции на 20-и октомври, Мая Санду спечели абсолютно мнозинство в 33 от тях - предимно в Европа и Северна Америка, а Стояногло е победител само в три държави - Русия, Турция и България. В молдовската диаспора има разочарование не само от Мая Санду, но и от работата на правителството. Другото важно обяснение за този вот бе провеждането на срещи на някои от кандидатите с молдовски граждани в чужбина".

Как оценявате политическата и социалната атмосфера в Молдова между двата тура на президентските избори? Какво направиха двамата кандидати в този период, за да привлекат избиратели, и как се развива общественото мнение в този период?

"Обществено-политическата атмосфера в Молдова в момента е напрегната. След резултатите от референдума настъпи огромно разочарование. В социалните мрежи се появиха мнения, че гласувалите с "не", трябва да бъдат наказани - да се намали европейското финансиране за регионите, дали отрицателен вот, да се отнемат румънските паспорти на хората от диаспората, гласували с "не". Появиха се и ксенофобски послания, които се опитаха да обосноват, защо Молдова не трябва да гласува за Стояногло, обяснявайки подробности за произхода му. Чухме и по-твърди послания от екипа на Мая Санду, че ако не се гласува за нея, Молдова ще последва съдбата на Грузия, няма да има режим на визова либерализация и всички граници ще бъдат затворени".

Обикновено се говори, че Молдова е страна с голяма поляризация, и дори резултатите от референдума показват, че вероятно има разделение в обществото, почти на две половини. Смятате ли, че молдовското общество ще продължи с тази поляризация или ще се опита да преодолее това разделение след президентските избори, независимо кой ще спечели?

"Поляризацията ще продължи поне до насрочените за лятото парламентарни избори. Външният натиск, особено от страна на Русия, ще продължи. Мисля, че ще минат години, преди да видим промяна в мненията на хората. А това е проблем, защото няма да ни позволи да имаме обща цел, каквато е присъединяването на страната ни към ЕС".

Интервюто на Владимир Митев с Кристиян Болотников в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Среща на министри на отбраната от "коалицията на желаещите" в централата на НАТО

Министри на отбраната на страни от "коалицията на желаещите" за Украйна ще проведат днес среща в централата на НАТО в Брюксел, предаде ДПА, цитирана от БТА. На срещата групата, оглавявана от Франция и Великобритания, ще се опита да постигне напредък по плановете за подкрепа за Украйна. Основната тема, която ще се обсъжда, е как да се..

публикувано на 10.04.25 в 09:31
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация

Калин Славов: Огромна част от държавното управление започва в тъмното

" Огромна част от държавното управление започва в тъмното. Оттам нататък каква прозрачност, отчетност и борба с корупцията очакваме? ". Това коментира пред БНР изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов относно избора на хора в регулаторите и очаквания вот на недоверие за корупция. МЕЧ внася искане за вот на недоверие в..

публикувано на 10.04.25 в 09:15

Словакия връща парите на глобени граждани по време на Covid пандемията

Словакия възстановява парите на хората, които са били глобени по време на коронавирусната пандемия, предаде Франс прес. За целта страната създава фонд с капитал над 3 милиона евро. С тези средства ще бъдат обезщетени хората, които не са спазили епидемиологичните мерки, въведени по време на коронавирусната пандемия. Словашкият парламент..

публикувано на 10.04.25 в 09:11
проф. Десислава Бошнакова

Изкуственият интелект е инструмент в служба на естествения

Всяка сфера от дейността на човека вече е засегната от изкуствения интелект. Трябва да извлечем най-доброто от двата интелекта , с които разполагаме. Това каза пред БНР проф. Десислава Бошнакова, ръководител на департамент "Масови комуникации" в НБУ, съавтор на книгата "PR & AI". ИИ е инструмент, създаден от естествения и трябва да..

публикувано на 10.04.25 в 09:03
ВВВУ - Плевен

Висшето военновъздушно училище в Плевен организира ден на отворените врати

Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" организира ден на отворените врати. Събитието ще се състои в Плевен в Изнесения комплекс за авиационно образование и ще продължи от 9 до 15 ч. Посетителите ще имат възможност да разговарят с настоящи курсанти-студенти, да разгледат залите за обучение и да получат пълна информация за..

публикувано на 10.04.25 в 08:43

България може да рекламира новите си ядрени мощности през центровете за данни

АЕЦ "Козлодуй" може да е най-подходящото място за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни. Този, който предложи енергия, печели надпреварата за гигафабрики за изкуствен интелект. Това са само две от публичните послания през последните два месеца. В страната ни има около 20 центъра за данни - в София, Пловдив и Русе, управлявани..

публикувано на 10.04.25 в 08:32

Делегации на Русия и САЩ на консултации в Истанбул за нормализиране на дипломатическите отношения

Днес делегациите на Русия и Съединените щати ще проведат втори кръг от консултации в Истанбул за нормализиране на дипломатическите отношения. Първата среща беше на 27 февруари. Руската делегация отново ще бъде оглавявана от Александър Дарчиев, сега руски посланик в съединените щати. Американската страна, както и в първия кръг, ще бъде..

публикувано на 10.04.25 в 08:07