"Ще минат години, преди да видим промяна в мненията на хората. А това е проблем, защото няма да ни позволи да имаме обща цел, каквато е присъединяването на страната ни към ЕС".
Това каза пред БНР молдовският журналист от Радио "Свободна Европа" в Кишинев - Кристиян Болотников, който коментира настроенията в страната преди втория тур на президентските избори и очакванията на гласоподавателите в Молдова.
В кампанията преди президентските избори Мая Санду се позиционираше така, сякаш казваше: "Европа, това съм аз" (L'Europa c'est moi). Така тя даде ясен сигнал, че гласът за нея е глас за Европа, а гласът за Европа вероятно трябва да означава глас за нея. Резултатите показват, че над 49% от хората са гласували с "не" на референдума, на който се искаха конституционни промени, които да позволят присъединяването на Молдова към ЕС.
Срещу какво са гласували тези хора, които са гласували с "не"? Срещу Европа ли гласуваха, или срещу Мая Санду?
"Повечето от хората, които гласуваха с "не", гласуваха срещу Мая Санду. Този референдум не беше толкова необходим, защото хората бяха попитани дали искат "да се присъединят към Европейския съюз", при положение, че те не са усетили какво би могъл да означава за тях той. Мисля, че повечето хора, които наистина искаха да гласуват отрицателно, го направиха с вот срещу Мая Санду, защото не им хареса, че идеята за евроинтеграцията е обвързана само с образа на молдовската президентка. Мисля, че тя беше много успешна в областта на външната политика. Не така стоят нещата в икономиката и правосъдието".
За опонента ѝ Александър Стояногло румънски медии писаха, че е румънски гражданин и една от дъщерите му работи в Европейската централна банка. Освен това той е играл важна роля в процеса на подписване и ратифициране на Споразумението за асоцииране и свободна търговия с ЕС.
Доколко основателни са твърденията, че ако Стояногло спечели президентските избори, ще настъпи промяна в геополитическата ориентация на Молдова към Изтока?
"Не мисля, че ще има съществена промяна в геополитическата ориентация на Молдова, ако Стояногло спечели. Молдова е от онези държави, които оцеляват благодарение на помощта на ЕС, Румъния и на международната общност. Това са прагматичните причини. Не мисля, че Стояногло ще промени външнополитическият курс, защото дори лидерът на партията, която го подкрепя, социалистът Игор Додон, заяви, че няма да спрат преговорния процес с Европейския съюз".
Диаспората промени резултата от референдума в полза на отговора "да", тъй като в рамките на Република Молдова отговорът беше "не". Значителна част от молдовците живея в чужбина и молдовската диаспора вероятно ще е все по-влиятелна в политическия живот в страната.
В кои държави Мая Санду спечели гласовете на молдовската диаспора и в кои държави надделя Стояногло? И каква би могла да бъде причината, поради която молдовците са гласували по един начин в някои страни и по друг начин - в други?
"Молдовската диаспора успя по отношение на референдума. В 37-те държави, в които бяха отворени избирателните секции на 20-и октомври, Мая Санду спечели абсолютно мнозинство в 33 от тях - предимно в Европа и Северна Америка, а Стояногло е победител само в три държави - Русия, Турция и България. В молдовската диаспора има разочарование не само от Мая Санду, но и от работата на правителството. Другото важно обяснение за този вот бе провеждането на срещи на някои от кандидатите с молдовски граждани в чужбина".
Как оценявате политическата и социалната атмосфера в Молдова между двата тура на президентските избори? Какво направиха двамата кандидати в този период, за да привлекат избиратели, и как се развива общественото мнение в този период?
"Обществено-политическата атмосфера в Молдова в момента е напрегната. След резултатите от референдума настъпи огромно разочарование. В социалните мрежи се появиха мнения, че гласувалите с "не", трябва да бъдат наказани - да се намали европейското финансиране за регионите, дали отрицателен вот, да се отнемат румънските паспорти на хората от диаспората, гласували с "не". Появиха се и ксенофобски послания, които се опитаха да обосноват, защо Молдова не трябва да гласува за Стояногло, обяснявайки подробности за произхода му. Чухме и по-твърди послания от екипа на Мая Санду, че ако не се гласува за нея, Молдова ще последва съдбата на Грузия, няма да има режим на визова либерализация и всички граници ще бъдат затворени".
Обикновено се говори, че Молдова е страна с голяма поляризация, и дори резултатите от референдума показват, че вероятно има разделение в обществото, почти на две половини. Смятате ли, че молдовското общество ще продължи с тази поляризация или ще се опита да преодолее това разделение след президентските избори, независимо кой ще спечели?
"Поляризацията ще продължи поне до насрочените за лятото парламентарни избори. Външният натиск, особено от страна на Русия, ще продължи. Мисля, че ще минат години, преди да видим промяна в мненията на хората. А това е проблем, защото няма да ни позволи да имаме обща цел, каквато е присъединяването на страната ни към ЕС".
Интервюто на Владимир Митев с Кристиян Болотников в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..
ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..
Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът Кристиан Вигенин от общо 7 кандидати...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..