Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп срещу Харис - звезден и финансов сблъсък

Снимка: Ройтерс

Най-важните фактори в една предизборна кампания са обществената подкрепа за политическите идеи и размера на достъпните финансовите средства за реклама и други акции. 

С много пари и висока репутация се славят милиардерите, които имат много почитатели заради постиженията и успеха си и естествено - финансови средства, които да дарят на предпочитания от тях кандидат. Конкретно за предстоящите след три дни президентски избори в САЩ - около 50 милиардери подкрепят Доналд Тръмп, а Камала Харис се радва на подкрепата на най-малко 76 богати донори

По официални данни по време на кампанията демократите са набрали три пъти повече пари от републиканците - 997 милиона срещу 388 милиона долара за периода януари 2023 г. - 16 октомври 2024 г. 


На страната на републиканците е добре познатият технологичен предприемач и собственик на социалната мрежа "Екс" Илон Мъск, който несъмнено има много поддръжници по целия свят, особено сред младите мъже, които му се възхищават. Той е осигурил почти 120 милиона долара за кампанията на Доналд Тръмп и участва в митинги в негова подкрепа в щата Пенсилвания - един от общо седемте т.нар. "колебаещи" се щати, където превес нямат нито демократите, нито републиканците в твърдия електорат: 

"Мисля, че тези избори ще решат съдбата на Америка и на западната цивилизация. Искаме ли по-безопасни градове? Искаме една сигурна граница и разумни държавни разходи. Искаме подкрепа за конституцията, свобода на словото и право да притежаваме оръжия. Доналд Тръмп ще направи тези неща."


Медийният предприемач, инвеститор, собственик на баскетболен отбор и също милиардер Марк Кюбан пък застана на страната на кандидата на демократите Камала Харис заради плана й за икономическото развитие на страната:

"Има един кандидат с невероятна програма за малкия бизнес, който се опитва да помогне на всеки един предприемач, за да сбъдне американската мечта. А ако Доналд Тръмп бъде избран и наложи 60-процентни мита на китайския внос, това може да доведе до фалит на малките фирми. Заради това Камала Харис трябва да е следващият президент на САЩ."

Над 80 американци носители на Нобелови награди също подкрепиха Харис. 


Влияние върху общественото мнение оказват до известна степен и знаменитостите. Най-широк отзвук предизвика решението на световноизвестната поп певица Тейлър Суифт да подкрепи Камала Харис след телевизионния й дебат с Доналд Тръмп през септември. И друг легендарен музикален изпълнител подкрепи Харис - Брус Спрингстийн

"Камала Харис и Тим Уолц са се ангажирали с визия за страната, която уважава и приобщава всички, без значение от класа, религия, раса, политическа гледна точка или сексуална идентичност. Те искат да дадат тласък на икономиката ни по начин, благоприятен за всички, а не само за малцината на върха, сред които съм и аз. Това е визията за Америка, за която пиша непрестанно вече 55 години."


Световноизвестният рапър Еминем също ще гласува за демократите: 

"Хората не трябва да се страхуват да изразяват мнението си. Не смятам, че някой желае страната ни да се превърне в място, където хората да се притесняват от разчистване на сметки или за действията на останалите, ако изкажат възгледите си. Мисля, че вицепрезидентът Харис подкрепя едно бъдеще за тази страна, при което тези свободи и много други ще бъдат опазени и уважавани."

Сред останалите популярни личности, обявили, че ще дадат подкрепата си за Камала Харис са режисьорът Стивън Спилбърг, актьорите Джордж Клуни и Робърт де Ниро, певците Стиви Уондър, Бионсе и Пинк


Но и Тръмп се радва на "звездна подкрепа" - боксьорът Майк Тайсън, рапърите 50 Cent, Кание, Лил Уейн и Кид Рок, актьорът Джон Войт са някои от открито подкрепящите го. 

Тейлър Суифт избра Камала Харис, но пък Джо Джерманота - бащата на не по-малко известната певица Лейди Гага, който е собственик на ресторант в Ню Йорк, застана зад политиките на Доналд Тръмп: 

"Това са двама много различни хора. Единият от тях е чист и патриот, а другата ще каже каквото и да е, само и само да я изберат. Да, Доналд е строг, но е патриот и политиките му са ясни. Аз съм "за" ниските цени на горивата и храните, ниските лихви, подкрепата за полицията, законността и реда, за да не подпалват протестиращи градовете и бизнесите ни. Нека работните места да останат в САЩ. Съпоставени двамата, въобще не разбирам тя за какво говори."


И американският кечист и актьор Хълк Хоган пред Фокс нюз: 

"Доналд Тръмп има толкова много любов, силно го е грижа за тази страна и за хората. Когато работихме заедно преди 35 години беше великодушен, толкова сърдечен и мил през цялото време. Наблюдавах внимателно как се отнасяше с хората и с всички се държеше по един и същи начин. И е много готино, че не се е променил въобще. Нещата, които пишат медиите за него, не са верни."


Доц. Марк Харви от  университета "Сейнт Мери" в Канзас и автор на книга за влиянието на знаменитостите върху обществото не смята, че политическите пристрастия на известните личности имат голямо значение по време на избори: 

"Запитани как ще гласуват повечето хора отговарят, че това зависи от цените на горивата, от икономиката, от партията, с която се асоциират, а не се замислят какво мисли Бийонсе по въпроса. Това не означава, че те не оказват влияние, но то много трудно се измера и е по-скоро индивидуално. Опра Уинфри изигра голяма роля за това Барак Обама да бъде кандидатът на демократите през 2009 г., но като че ли няма други случаи, при която да можем да кажем, че подкрепа на знаменитост е довела до конкретен резултат."

Дали думите по политически въпроси на звездите биват вземани насериозно зависи от тяхната репутация и ангажираност с определени каузи, но позициите им могат да имат и обратен ефект, казва още доц. Харви и допълва:

"Да си знаменитост не означава просто да си известен. Има много известни хора, които могат да говорят всякакви неща, но това не означава, че ще променят нагласите на обществото. Но това, с което знаменитостите разполагат е способността да създадат връзка с хората чрез изкството си. И това, според мен, ги прави убедителни по един уникален начин."


За разлика от платените реклами, подкрепата, идваща от знаметиностите, изглежда по-искрена и тази неподправеност е важен фактор, който може да мотивира хората да гласуват, според проучване на Харвард Кенеди Скул - висше учебно заведение в Кеймбридж, Масачузетс. Кой ще победи на изборите - Тръмп или Харис е предположение като "ези" или "тура". И не е изключено тази оспорвана надпревара за ролята на САЩ в света, за американските ценности и интереси, която изглежда зависи от няколко хиляди гласа в т.нар. "колебаещи се щати", да бъде решена и под влиянието на подкрепата на лидерите на мнение, на чиито имидж разчитат политиците. 


Снимки: Ройтерс
По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22