Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всяка нация и държава си има своя мит и Тръмп се държи по-близо до мита"

Проф. Здравко Попов: Ако не се случи форсмажорно обстоятелство, Тръмп ще спечели изборите

| Интервю
проф. Здравко Попов
Снимка: БТА

Вече не е въпрос на гадаене за победителя в президентските избори в САЩ, защото последните дни и седмица показват, че преднината, която имаше Камала Харис след официалната номинация, започна да се топи. Можем да кажем уверено, че ако не се случи някакво форсмажорно обстоятелство Тръмп ще спечели изборите.

Това прогнозира проф. Здравко Попов,  президент на Института за публична политика, в интервю пред БНР.

"Отначало Камала беше някакъв кандидат, които трябваше да компенсира реалният кандидат Джо Байдън. Това чувство, че тя замества дефицит, има значение. Компенсаторните действия, които тя направи, успяха да обърнат тренда след дебата Тръмп – Байдън", обясни проф. Попов.

Според него липсата на подготовка "оказа ефект върху кампанията и гласоподавателите":

"Това се дължи до голяма степен на природата и характера на кампанията, която беше стъкмена - запазване на посланията на Байдън, но трябваше и нови послания за жена, чернокожа и идваща от институционална форма на работа - била е прокурор и вицепрезидент. Предполага се, че думата "опит" има значение в кампанията. И след като е била вицепрезидент на Байдън, се очаква да извършва продължение на тези политики."

Той припомни, че Камала Харис е имало предимства пред Тръмп, чийто образ е на човек от сферата на бизнеса, от улицата, площада, неиституционален човек и поведението му е такова.

"Всяка нация и държава си има своя основополагащ мит и Тръмп се държи по-близо до този мит за САЩ – "нашата земя е благодатна, нашето население е благословен народ, съдбата му е да бъде велик и да управлява този свят". Това е мит очевидно, но е формиран дълго време - близо 200 години. И Тръмп го е избрал във време, в което има криза на либерални ценности, консуматорско общество, криза на средната класа и малцинствата. Но той казва, "мога да възстановя този мит, които е разрушен от демократическата партия", коментира президентът на Института за публична политика.

Той допълни, че тази ситуация е заложена в кампанията на Тръмп и всичките му политики произхождат от този основополагащ мит. Употребил го е през 2013 г. и е разбрал, че е работещ.

На въпроса "защо г-н и г-жа нормални да са по приемливите за обществото отколкото двама опростачени популисти", проф. Попов коментира:

"Защото подценяваме ролята на митовете. Във всички страни е видимо и в Европа е така, националистическите наративи почиват върху базисни митове. Заслушайте се в посланията на всяка държава на Европа, това започва да расте повече. Забелязваме, че поколението Z, родени след 1995 г., все повече нямат доверие в традиционните демократични институции. Това е сериозен проблем. Либералната демокрация загуби обаянието и чара си след Втората световна война и се превърна в глобална платформа."

Според него не са се появили лидери, които да възстановят силното значение на демокрацията:

"И започват да въздействат такива митове – жизнена сила, която организира колективния опит на нациите. Реализъм срещу мит, при кризисни ситуация митът печели пред реализма", обясни преф. Попов.

Той е категоричен, че размяната на обвинения между Тръмп и Харис, в тоталитаризъм - като фашист и комунист, са по-скоро риториките на кампаниите им.

"Те се обвиняват в тоталитаризъм, това е може би най-чувствителната тематика в САЩ, защото от създаването си Америка не е допуснала на своята обетована земя да допусне тоталитаризма като политическа система. Тези обвинения са тактически риторики, да внушат на колебаещите се, къде да насочат своя вот", каза проф. Попов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Тончев: Трусовете в отношенията между Европа и САЩ са добра новина за Пекин

"Трябва да се върви към заздравяване на климата в ЕС и когато разговаря с мощни страни като САЩ и Китай, да го прави с един глас". Това заяви пред БНР Пламен Тончев, ръководител на отдел "Азия" в Института за междунородни икономически отношения в Атина. На 24 юли в Пекин се проведе среща на върха ЕС-Китай, на която бяха отбелязани 50 години..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

Родова среща в берковското село Балювица

Родова среща правят в берковското село Балювица. Традицията се спазва от години и на нея идват хора от страната и чужбина. Родовата среща винаги е в последната събота на юли. В малкото берковско селце живеят 30-тина души, но в този ден центърът се изпълва с хора от близо и далеч, разказва кметският наместник Анелия Ангелова. 

публикувано на 26.07.25 в 11:34
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Анализатор: Украйна ще излезе от войната по-малко корумпирана

"Войната не е бизнес" - това пишеше на един от плакатите по време на протестите в Киев срещу посегателството на президента Володимир Зеленски срещу независимите антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро НАБУ и Специализираната прокуратура САПО. Който в Украйна се бие на фронта, който нощ след нощ прекарва в бомбоубежище и..

публикувано на 26.07.25 в 11:27

Патрик Качмарчик: Политиката към въоръжаване трябва да е на общоевропейска основа

Златна треска за оръжейните компании настана в Европа. Особено добре видно е това в миролюбива Германия, където на производителите на оръжия продължава да се гледа с недоверие, дори с укор. Но рецесията, от която Федералната република мъчително се опитва да излезе, и обратът в европейската политика от разоръжаване и мирно съвместно..

публикувано на 26.07.25 в 11:06
Доналд Тръмп

Гардиън: Войната в Украйна ще е ключов въпрос в разговорите на Тръмп с ЕС и Обединеното кралство

Прекратяването на войната на Русия в Украйна е ключов въпрос в разговорите на американския президент Доналд Тръмп с ЕС и Обединеното кралство, твърдят източници, цитирани от Гардиън. Американският президент е в Шотландия, където през следващите дни ще се срещне с британския премиер Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон..

публикувано на 26.07.25 в 11:02
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение

Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение. Това обясни пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат и президент на Института за публична политика. "Ако се вгледаме, ще видим една обща тръмпистка платформа, която ентусиазира тези националистически сили в Европа, но заедно с това ще видим и много разлики. Това, което се..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Близо 60 лади от времето на социализма на изложение в Трявна

Трявна е домакин на националния събор на Лада клуб България. Близо 60 автомобила с емблематичната от времето на соца марка ще бъдат показани в рамките на изложението, след официалното откриване днес в 11 часа.  Различни модели автомобили с марка "Лада", притежание на колекционери от цялата страна, ще бъдат подредени за изложението по пешеходната..

публикувано на 26.07.25 в 10:24