Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Снимка: БГНЕС

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на София.

Изборът е, за да се тества "съжителството" на летището на столицата ни с бъдещите евентуални места за летене на безпилотни средства.

Засега в Европа няма подобни действащи пространства за безпилотни летателни средства. А какво остава за България. Но стартиралите преди около 2-3 години дискусии, бавно проправят път за реализиране на идеята. 

Преди повече от година обществеността на град Раковски беше запозната с плановете там да има обособено пространство. На ред са южните райони на София. Това обаче не се е случило, свидетелства кметът на район „Студентски“ Петко Горанов.

Горанов не отрича потенциала на подобна идея. Община "Студентска" в София вече си има дрон. С него обучен по правилата оператор, облита района, за да наблюдава за незаконно строителство, незаконни струпани земни маси, проверка на общинските покриви, за оглед на сгради, преди да се даде завършеност на строителството, следене на глутниците кучета...

Кметът на „Връбница“ – един от най- южните софийски райони, Здравко Клинков смята, че личното пространство на хората трябва да се пази.

Община "Връбница" няма собствен дрон, допълва Клинков. И потвърждава, че и до него не са стигали искания за разговор по темата за бъдещата зона. Като човек, който обаче притежава дрон, кметът на район "Връбница" Здравко Клинков е на мнение, че дори и да има тестова зона, ще трябва много добре да се мисли откъде да минават трасетата на дроновете.

Председател на Координационния съвет за въвеждане на U-space към МТС проф. Димо Зафиров коментира, че разговори с кметовете ще има. Но срок за създаването в южните райони на София на подобна зона все още няма.

Проф. Зафиров обаче е натоварен със задачата да информира и кметовете, и хората за плановете какво би се случило една такава контролирана обща зона за безпилотни летящи средства.

За летенето над урбанизираните територии дори ще има нужда от тримерна карта, която да показва ограниченията в определен район.

Най- сериозният аргумент за това, не само в южните райони, близки до летището в София, да има единно европейско пространство за дронове, е една страховита история, смята проф. Димо Зафиров.

Професор Димо Зафиров не крие недоволството си, че след среща със софийски заместник-кмет на голямата община не последвал друг интерес по темата за създаването на тестово пространство в южните райони на София. Но прогнозата на координатора по въвеждане на U-space към МТС е, че идва моментът, в който нещата ще трябва да се правят бързо.

И това може да не е дрон, а дори летящ автомобил. Кметовете на два от южните райони в София също виждат икономически аргументи, ако тестването на такъв район започне. Регулациите ще помогнат, свидетелства кметът на район "Студентски" Петко Горанов.

Кметът на район "Връбница" Здравко Клинков вижда регулирането на летенето в определени зони на дроновете като възможност за развитието на нови обществени услуги. Особено такива, нужни на трафика на улиците.

"Звучи като във филм, но един ден това ще е реалност, вярва Здравко Клинков.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06