Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без промяна в транспорта след протест на жителите на Сливница, Драгоман и Годеч

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

И кмет, и хора искат път. И път да няма, те вървят. За ситуацията с лошите пътища на населени места само на 30 километра от София, която генерира общо 41% от обема на икономиката на страната, стана ясно преди повече от седмица. Заради блокиране на магистралата до Сърбия.

Няма промяна след протеста на жителите на Сливница, Драгоман и Годеч, които блокираха част от пътя на магистрала "Европа". Седмица след протеста Таня Мирчева от платформата, събрала недоволните - "Твоя глас" казва, че и сега още няма транспорт между Сливница - с. Гълъбовци - с. Гургулят - с. Ракита и Брезник.

Секретарят на Община Драгоман Марина Асенова обяснява, че общината редовно пускала поръчки. Но ги нямало кандидатите. 34 -те населени места на Драгоман били с малко жители. Села с по един човек. И за превозвачите не било рентабилно, казва Асенова. За капак – в част от селата пътищата били лоши.

Няма рентабилност, отчита и кметът на община Сливница Васко Стоилков, независимо, че пътят е ангажимент на общината.

По сложна е ситуацията с превозвача. Община Сливница си има избран превозвач. И той трябва да обслужва - (по статистиката на НСИ) 13 населени места с обща площ 187 кв. км. и население от около 9 000 души. Според протестиращите има някакъв подписан договор с фирма - превозвач. Но нямало пътни листове, оповестена транспортна схема, автобусни разписания. 

Запознати казват, че на всеки три месеца общината в Сливница давала 65 000 лева. Не е ясно каква сума отива в превозвача. Но по-големият проблем бил, че нито изпълнявал курсовете, нито се отказвал от договора. А това спирало възможността да дойде друг превозвач. Разговори по тази тема имало от месеци и кметът на Сливница Васко Стоилков търсел варианти.

Според кмета на Сливница най- големият проблем е крайно недостатъчното държавно дотиране на подобни междуселищни превози.
Междувременно в края на октомври друга фейсбук - група отпразнува осмата година от създаването на "Искаме ремонт на пътя гр. Сливница - с. Гълъбовци-с. Гургулят-с. Ракита-Брезник". Огънят е жив!, написаха те.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация срещу европейските съюзници на Източния фланг на НАТО

Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация срещу европейските съюзници на Източния фланг на НАТО. Това посочват от Министерство на външните работи в социалната мрежа "Екс".  В публикацията от ведомството отбелязват, че международният мир и сигурност не могат и не трябва да бъдат компрометирани, както и изтъкват, че "този..

публикувано на 20.09.25 в 04:50

Академични среди в Кипър призовават университетите да прекратят връзките си с Израел

Академични среди в Кипър призовават университетите незабавно да прекратят връзките си с Израел заради извършваните от него "масови военни престъпления". Разпространеното в петък писмо е подписано от 142 преподаватели, професори, научни сътрудници, изследователи. Представителите на водещи държавни и частни университети в Кипър подчертават, че "не..

публикувано на 20.09.25 в 04:16

Трафикант: Великобритания трябва да депортира 2000 мигранти седмично във Франция, за да направи бизнеса нерентабилен

Трафикант на хора заяви, че Обединеното кралство ще трябва да депортира 2000 мигранти седмично обратно във Франция, за да направи неговия бизнес нерентабилен, съобщи "Таймс". Това е тревожно изявление, на фона на действащата, поне засега неефективно, схема за извеждане на мигранти, постигната между Великобритания и Франция, коментира вестникът...

публикувано на 20.09.25 в 04:07
Изтребител МиГ-31

Русия отрече нейни изтребители да са навлизали в небето над Естония

От руското министерството на отбраната отрекоха техни изтребители да са навлезли в небето над Естония, предаде ТАСС.  Агенцията цитира ведомството, според което три руски бойни самолета МиГ-31 са извършили планов полет от Карелия до Калининградска област като той се е провел  "в строго съответствие с международните правила за използване на..

публикувано на 20.09.25 в 03:24
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33