На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена.
Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята забележителна акустика. След основно саниране през 2021 г. тя впечатлява с блясъка на своята архитектура и заема престижно място като зала с оживена концертна дейност на виенската културна сцена. В допълнение към най-модерната озвучителна и осветителна техника, основното оборудване на Ehrbarsaal включва и прекрасeн инструмент - роял на известна германска фирма.
На този концертен подиум Мартин Иванов посрещна своята многобройна публика, пред която изпълни избрани произведения в празничното юбилейно матине.
В разнообразната като стил и подбор на автори програма прозвучаха творбите на Бах- Бузони - „Шакона“ , Ференц Лист – Унгарска рапсодия №10 и №11, Утешение №3 в Ре-бемол мажор, Моцарт – Фантазия в ре минор, Сибелиус – Етюд оп. 76 №2 в ла минор, Шопен – Ноктюрно в ла-диез минор, Йохан Щраус - Алфред Грюнфелд – Парафраза „Прилепът“, Дворжак – Хумореска в Ре-бемол мажор, Гершуин – Рапсодия в синьо, както и три авторски композиции от Мартин Иванов: Прелюд №2 „Пролет“, Валс тристе и Славянски валс.
Почитателите на виртуозния пианист реагираха емоционално на неговата интерпретация и след всяко изпълнение публиката аплодираше въодушевено. Сред гостите на юбилейното събитие бе и Леонард Лееб - авторитетна фигура в австрийския музикален живот, известен тромпетист, композитор, преподавател по музикален мениджмънт в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. След края на концерта той сподели своето вълнение, изтъквайки качествата на българския пианист:
„При Мартин Иванов ме впечатлява неговата забележителна, неоспорима виртуозност, тази интензивност на звукоизвличане и неговата специфична, индивидуално изградена пръстова техника. Когато той свири, се забелязва удоволствието и лекотата, с която изпълнява най-сложните виртуозни произведения. Днес в програмата на концерта чухме и собствени композиции на Мартин, което беше специален момент - в тях се усеща цялата музикална вселена, в която той живее и твори. Беше наистина брилянтно изживяване!“
През годините, в които изгражда своята музикална кариера, пианистът Мартин Иванов винаги подчертава с уважение и признателност имената на личностите, допринесли най-много за успешното му формиране като инструменталист - на първо място заслугата на неговата майка и първи учител Красимира Иванова, уважаван преподавател в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, както и пианистката Султана Марковска. Решението на Мартин Иванов да продължи обучението си във Виена от 2009 г. е свързано със желанието му да усъвършенства своите качества при проф. Олег Майсенберг, а от 2013 г. до 2017 г. е студент на проф. Стефан Владар в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Като изключителни постижения в своята успешна кариера досега Мартин Иванов откроява дебюта си в Златната зала на Музикферайн през декември 2021 г., когато изпълнява Концерт за пиано и оркестър в сол минор, оп. 33 от Антонин Дворжак и изсвирването на всички Унгарски рапсодии от Ференц Лист в рамките на една концертна вечер във Виена на 15 ноември 2019 г.
През последните години Мартин Иванов умело съчетава концертната си дейност с композицията, както и с удоволствието от реализацията на две други негови мечти – откриване на собствено звукозаписно студио и достигане на високо ниво в играта на шах.
След юбилейния концерт „30 години на сцена“ Мартин Иванов отдели време за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто с пианиста в звуковия файл.
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..