Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

| обновено на 02.11.24 в 22:06 | Интервю
4
Мартин Иванов
Снимка: Rossi Nedyalkova / rossArt Fotografie

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена.

Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята забележителна акустика. След основно саниране през 2021 г. тя впечатлява с блясъка на своята архитектура и заема престижно място като зала с оживена концертна дейност на виенската културна сцена. В допълнение към най-модерната озвучителна и осветителна техника, основното оборудване на Ehrbarsaal включва и прекрасeн инструмент - роял на известна германска фирма.

На този концертен подиум Мартин Иванов посрещна своята многобройна публика, пред която изпълни избрани произведения в празничното юбилейно матине.

В разнообразната като стил и подбор на автори програма прозвучаха творбите на Бах- Бузони - „Шакона“ , Ференц Лист – Унгарска рапсодия №10 и №11, Утешение №3 в Ре-бемол мажор, Моцарт – Фантазия в ре минор, Сибелиус – Етюд оп. 76 №2 в ла минор, Шопен – Ноктюрно в ла-диез минор, Йохан Щраус - Алфред Грюнфелд – Парафраза „Прилепът“, Дворжак – Хумореска в Ре-бемол мажор, Гершуин – Рапсодия в синьо, както и три авторски композиции от Мартин Иванов: Прелюд №2 „Пролет“, Валс тристе и Славянски валс.

Почитателите на виртуозния пианист реагираха емоционално на неговата интерпретация и след всяко изпълнение публиката аплодираше въодушевено. Сред гостите на юбилейното събитие бе и Леонард Лееб - авторитетна фигура в австрийския музикален живот, известен тромпетист, композитор, преподавател по музикален мениджмънт в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. След края на концерта той сподели своето вълнение, изтъквайки качествата на българския пианист:

„При Мартин Иванов ме впечатлява неговата забележителна, неоспорима виртуозност, тази интензивност на звукоизвличане и неговата специфична, индивидуално изградена пръстова техника. Когато той свири, се забелязва удоволствието и лекотата, с която изпълнява най-сложните виртуозни произведения. Днес в програмата на концерта чухме и собствени композиции на Мартин, което беше специален момент - в тях се усеща цялата музикална вселена, в която той живее и твори. Беше наистина брилянтно изживяване!“

През годините, в които изгражда своята музикална кариера, пианистът Мартин Иванов винаги подчертава с уважение и признателност имената на личностите, допринесли най-много за успешното му формиране като инструменталист - на първо място заслугата на неговата майка и първи учител Красимира Иванова, уважаван преподавател в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, както и пианистката Султана Марковска. Решението на Мартин Иванов да продължи обучението си във Виена от 2009 г. е свързано със желанието му да усъвършенства своите качества при проф. Олег Майсенберг, а от 2013 г. до 2017 г. е студент на проф. Стефан Владар в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.

Като изключителни постижения в своята успешна кариера досега Мартин Иванов откроява дебюта си в Златната зала на Музикферайн през декември 2021 г., когато изпълнява Концерт за пиано и оркестър в сол минор, оп. 33 от Антонин Дворжак и изсвирването на всички Унгарски рапсодии от Ференц Лист в рамките на една концертна вечер във Виена на 15 ноември 2019 г.

През последните години Мартин Иванов умело съчетава концертната си  дейност с композицията, както и с удоволствието от реализацията на две други негови мечти – откриване на собствено звукозаписно студио и достигане на високо ниво в играта на шах.

След юбилейния концерт „30 години на сцена“ Мартин Иванов отдели време за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто с пианиста в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00