Изборния процес е опорочен и разговор за съставяне на правителство е вторичен и изобщо не трябва да стои на масата. Контролираният вот бе повсеместен. Виждаме, че шансът за правителство намалява с всеки изминал ден, каза политологът Ралица Симеонова в интервю пред БНР.
"Подменени бяха гласове от членове на СИК по места, видеозаписите показват, как някакви хора подменят вота и нашите гласове отиват към други политечески субекти", аргументира се тя.
И посочи, че са много институциите, които носят отговорност:
"Носим и нашата гражданска отговорност, и трябва да искаме от институциите изборите да бъдат касирани. – пълно касиране, заявките за частично касиране е опит за замитане на проблема. Това, че правилата са нарушени трябва да има санкции. Ясно е по Конституция, кой има право да сезира КС за касиране на изборите – МС, президента, 1/5 от народните представители, ВАС и главния прокурор, те могат да искат касиране на изборите от Конституционния съд. Но институциите са пасивни."
Симеонова припомни, че ситуацията е кризисна, "като тази криза не се проявява само в липса на редовен кабинет, а е многоаспектна".
"Най-притеснителното е, че имаме компроментиране на фундаментален атрибут на демокрацията - изборният процес е опорочен и разговор за правителство е вторичен въпрос", посочи Ралица Симеонова.
Призивът на президента Румен Радев тя коментира:
"Говореното е едно, действието е различно. Той е един от субектите, който може да сезира Конституционния съд и ако има информация е хубаво да го направи."
Симеонова е категорична, че "купената и контролираната демокрация всъщност не е демокрация".
"Смятам, че трябват спешни мерки от отговорните институции и да се върви към пълно касиране на тези избори, за да се върне доверието на избирателите", каза тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да прави каквото и да е за откриване на процедура за избор от парламентарната квота. От друга страна е притеснително, че се правят опити за пресиране на сроковете . Което на пръв прочит означава, че или..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави...
В Кипър от днес в пилотно действие е електронната платформа в помощ на потребителите за сравняване на цените на стоките в различни търговски обекти. Чрез нея се осигурява по-голяма прозрачност на пазара и облекчение на семейните бюджети, казаха от търговското министерство. Електронната кошница (e-kalathi) стартира с 478 продукта, основни за..
Американският президент Доналд Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа. Според него палестинците искат да се върнат там, защото нямат друга алтернатива. Тръмп е на мнение, че арабските държави се колебаят дали да ги приемат на тяхна територия само защото не са говорили с него и изрази увереност, че това ще се промени,..
" Стратегията "Сорос" на Делян Пеевски е опит да се отклони вниманието от много по-съществени въпроси в държавата, включително около неговата личност ". Това заяви пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. "ДПС-Ново начало" пак внася в парламента проекторешение за комисия "Сорос" НС отхвърли предложението на..
Доналд Тръмп обяви, че има напредък в дипломатическите усилия за мир в Украйна и че е имал разговор с Владимир Путин. Американски медии съобщават, че тази седмица вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, ще се срещне с Володимир Зеленски в Мюнхен. Пред репортери Тръмп заяви, че е имал разговор с руския лидер Владимир Путин, но отказа да даде..
Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ. Книжата са тригодишни и с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..