Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ще се съсипе земеделска земя. Тук няма такива ветрове. Цялата работа е да се усвоят едни пари"

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Местните хора се опасяват за земята, здравето и децата си

| Репортаж
Снимка: Любо Андреев

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум. Областният управител върна решението за преразглеждане, а заседанието е друга седмица.  

В края на март инвеститор поиска да изгради ветрогенераторен парк в най-плодородната земя в тази част от област Монтана – Златията. Пред общинските съветници бяха изложени параметрите. Още тогава съветници и жители на Вълчедръмско изказаха категоричното си несъгласие. Според тях ветропаркът ще засегне плодородни земи.

Проектът предвижда да бъдат монтирани 75 вятърни генератора с височина 120 м. върху площ от 5 000 хектара в землищата на селата Горни Цибър, Златия, Разград, Черни връх, Септемврийци и Вълчедръм. В продължение на три месеца инициативен комитет събра подписка с искането да бъде насрочен референдум, чрез който да се реши дали да има ветропарк. Над 700 са легитимните подписи, обяви председателката на инициативния комитет Дора Айгърова.

"Има необходимият брой подписи, събрани, които се изискват, но решението на общинския съвет е да няма референдум, тъй като обектът е от национално значение. Те малко бъркат закона за ВЕИ, цитират членове, които не са съвсем точно. От национално значение е инфраструктурата – нещо съвсем различно", подчертава Айгърова.

Юлия Стамова е от инициативния комитет. Обработва към 6500 декара земя. В общинския съвет решават хора, които нямат земя, не са свързани със земеделието, не ги интересува, казва тя.

"Ходят из махалите, ромските, да им обясняват, че като се направят тези ветрогенератори, токът ще им е без пари. Даже тези, които искаха да се подпишат, не смееха и казват – утре няма да ни плащат тока, като сме се подписали. Дотам стигат лъжите. И другото – че ще се създадат страшно много работни места. Не виждаме къде ще се създадат работни места в тия дупки, дето ще се изкопаят и ще се налее 700-800 кубика бетон. Ще се разкопае цялата Златия, ще се съсипе земеделска земя. Тук няма такива ветрове. Цялата работа е да се усвоят едни пари."

Според Мартина Кьосина в Златията не може да има ветропарк, тъй като районът е свлачищен. Кьосина смята, че по проекта ще работят тесни специалисти, а за местното население няма да има никаква полза.

"Ще си докарат с шлепове по Дунава включително бетоновия възел, материалите, и няма да подсигурят работна ръка. Не знам защо лъжат ромите в махалата. Аз изисквах да има и становище от медицински служители, за да видим как влияят нискочестотните звукове върху човешкото тяло. Изисквах да има и становище, издадено от организация за закрила на животните и на птиците. Нека ми посочат управниците на общината един, на който неговите деца живеят тук. И нека си доведат децата тук, да работят, да създават, да си имат бизнеси, да живеят тук! И след като се изградят тези перки, ще ги питам дали ще живеят тук."

Двайсетина земеделци се събраха пред сградата на община Вълчедръм, за да заявят категорично, че са против ветропарк в Златията.

"Не съм срещу перките, но мисля, че не им е тук мястото – в тази плодородна земя, която храни населението. Има НАТУРА, ние спазваме 300 ограничения, за да получаваме някакви средства. Мисля, че има закон – в НАТУРА (2000 – бел. ред.) не е позволено да се слагат тези перки. Това неминуемо ще свали цената на земята и много други последствия."

"Не сме против зелената енергия, но мястото им не е на земеделската земя. Има си достатъчно пустеещи земи!"

Ирена Икономова е собственик на земя и също не е съгласна да се поставят ветрогенератори.

"Това вреди – на земеделската земя, на здравето. Тези съоръжения предизвикват постоянни вибрации върху почвата. Свлачищен район е, доказано е", изтъква тя.

Председателят на общинския съвет във Вълчедръм заяви по телефона, че ще коментира ситуацията след заседанието, което е насрочено за следващата седмица.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
  
Снимки: Любо Андреев
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58