Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът: Училището трябва да го има, защото е фактор да съществува селото

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

В началното школо в тетевенското селце трима учители преподават на десет деца

| Репортаж
Снимка: БТА

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина.

Училището чества своя патронен празник и отбелязва 75-годишнината от създаването си.

Школото е построено през 1949 г. с доброволен труд на бригадири и на населението. По това време обучението се е провеждало в частен дом, разказва пред БНР Севдалина Манова, директор на училището.

Десетте деца са в две паралелки – една слята за ученици от първи до трети клас и една самостоятелна за четвъртокласници. Учителите са трима.

"Всички деца са от селото. Имаме две групи по интереси – народни танци и математика."

През 1991 г., когато Севдалина Манова постъпва като директор, учениците са били 24.

Средствата, които получават като защитено училище, им позволяват да се издържат.

"Даже през 2021 г. направихме ремонт на покрива с наши средства."

Оцеляването на училището е мисия за цялото село. През зимата, когато падне големият сняг, общината няма възможност да извозва деца другаде и не всички родители могат да водят децата си да учат на друго място, отбелязва училищният директор.

"Предизвикателството за мен е това – толкова години да успявам да съхраня училището, нещо ново да се създава. Предстои ни да изградим СТЕМ кабинет."

Миглена Андреева е учител за първа година.

"Това е дългогодишна мечта, животът така ме завъртя, че я постигам чак сега. Децата ме изпълват с много радост. Всеки ден получавам рисунки, обяснения в любов, много е хубаво!"

Росица Стефанова от Бабинци е посветила 36 години от живота си на местното училище.

"От нашето училище винаги излизат ученици с много добри и отлични резултати. Малкият брой на учениците дава възможност за индивидуална работа. Аз съм завършила в това училище началното си образование. Това е нашият дом."

"Ако закрият училището, детската, аз не виждам смисъл от кметството", казва и кметът на селото Сергей Манев. Той е категоричен, че "училището трябва да го има, защото е фактор да съществува селото".

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: БТА

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40