Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Архангеловден Стралджа празнува, поставят капсула на времето

| Репортаж
Снимка: Даниела Костова

На Архангеловден Стралджа отбелязва своя празник. Тази година градът навърши 55 години и по този повод ще бъде поставена капсула на времето с послание към бъдните поколения

Празничният ден ще започне със света литургия в над 150-годишната църква "Св. Архангел Михаил". Пред Историческия музей в града от 11:00 ч. ще започне официалната програма, там ще бъде запечатана и капсулата на времето, поясни заместник-кметът Гроздан Иванов.

"Идеята е, след 45 години, когато се навършват 100 години  от обявяването на Стралджа за град, капсулата да бъде отворена от нашите наследници - в нея ще има точна справка какво е имало - колко са сега жителите, училищата в града ще имат своите послания и снимки на сградите."

По последни данни в община Стралджа живеят 11 900 души, от които близо 7000 в общинския център.

снимка: Даниела Костова

За празника жителите на населеното място вече се радват на издадената първата пълна история на Стралджа, която е своеобразна местна енциклопедия.

Историята с автор Иван Димчев е написана преди век, започва с препратки към неолита и стига до националните войводи, хайдутлували из района.

Историята е писана през 20-те години на миналия век, а Димчев е бил много активен читалищен деятел, обясни за БНР Надя Жечева, журналист и общественик.

"Който иска да разбере какъв е бил стралджанецът, какъв е бил българинът, неговите добродетели, неговият морал – трябва да прочете тази книга."

В книгата е засегнато и пребиваването на Пейо Яворов в Стралджа и събиранията му с арменците, хамалували на гарата и вдъхновили поета за една от най-известните му творби.

Любопитен детайл е пресушаването на Стралджанското блато, което е било най-голямото на територията на страната и в което са гнездели много птици.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Узунова: Уни Линдел е изключително добра в създаването на камерен криминален роман

Романът "Целувката на дявола" на норвежката писателка Уни Линдел грабва с много неща. Той е в типичен стил за авторката, защото има заплетена мистерия на жестоко убийство на привлекателна жена с противоречив характер, каза преводачката на книгата Галина Узунова в интервю пред БНР. Творбата на Уни Линдел се радва на интерес на есенната..

публикувано на 11.09.25 в 13:53
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: За момента няма основание за задействане на член 5 от Договора за НАТО

Осъждаме непровокираното нарушаване на въздушното пространство, каза министър-председателят Росен Желязков, който е на посещение в град Симитли, по повод вчерашното навлизане на дронове в полското въздушно пространство. Това съобщи БТА. Желязков за въвеждането на еврото: Налице са всички предпоставки процесът да премине плавно "Нашата позиция..

публикувано на 11.09.25 в 13:47

Величка Таседжикова: Ако ученикът учи уроците всеки ден, няма да има проблем на НВО

Трябва да разсъждаваме на национално ниво и да подготвяме младите хора за работа в училище – за учители. Трябва да се предприемат мерки, защото вече сме закъснели. Това каза Величка Таседжикова, директор на столичното 70. ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в интервю пред..

публикувано на 11.09.25 в 13:16
Христо Гаджев

Христо Гаджев: Случилото се в Полша е ненужна и непровокирана ескалация от страна на Русия

Председателят на парламентарната Комисия по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС определи навлизането на руски дронове в полското въздушно пространство като абсолютно ненужна и непровокирана ескалация на напрежението от страна на Руската федерация. "НАТО е готова и всички нейни членки сме готови да защитим територията на Алианса и показахме, че..

публикувано на 11.09.25 в 13:01
Премиерът Росен Желязков в Благоевград, където участва в дискусия, част от Националната информационна кампания за въвеждане на еврото - 11 септември 2025 г.

Желязков за въвеждането на еврото: Налице са всички предпоставки процесът да премине плавно

Премиерът Росен Желязков заяви, че системите в страната са подготвени за въвеждане на еврото, налице са всички предпоставки процесът да премине плавно, ако не бъде "политически истеризиран". По думите му за целта е важно да има стабилност и правителството прави всичко възможно да осигури нормално функциониране на държавата.  " Разбира се,..

публикувано на 11.09.25 в 13:01

18 г.: Радио София празнува рожден ден с музика и демонстративен тенис турнир

С демонстративен тенис турнир в Борисовата градина Радо София ще отпразнува рождения си ден – 18 години. В празничния турнир ще играят любими имена от музикалната и артистична сцена на България, съобщи водещият и музикален редактор в Радио София Мартен Роберто в "Преди всички". И празничните и спортни емоции ще бъдат акомпанирани с много..

публикувано на 11.09.25 в 12:55
Атанас Славов и Надежда Йорданова в НС, на втори план вдясно е Джейхан Ибрямов.

ПП-ДБ предлагат изменения в Закона за съдебната власт

По-широк кръг от органи, включително една пета от народните представители да могат да инициират освобождаването на главния прокурор. Това предвиждат промени в Закона за съдебната власт, които депутати от ПП-ДБ внасят в Народното събрание. Към момента само министърът на правосъдието и трима от членовете на ВСС от прокурорската колегия могат да..

публикувано на 11.09.25 в 12:45