Вицеканцлерът от Партията на зелените и министър на икономиката на Германия Роберт Хабек обяви кандидатурата си за канцлер на предстоящите предсрочни избори, които ще се проведат най-късно през март, а вероятно и по-рано, ако настоящият канцлер Олаф Шолц се съгласи да поиска вот на доверие още този месец.
Седнал на кухненската маса в дома си, министърът на икономиката на Германия и вицеканцлер Роберт Хабек обяви днес във видеоклип своята кандидатура за канцлер. Той не спомена директно думата канцлер, но въпреки това заяви, че иска да замени Олаф Шолц.
"Кандидатствам като представител на Зелените - за хората в Германия", казва вицеканцлерът Роберт Хабек два дни след разпада на управляващата коалицията. "Ако искате, може и за канцлер. Но това не е моето, а ваше решение. Само вие можете да го решите", отбеляза той и добави:
"Взех решение, както взех решение и преди 22 години, но този път с повече опит, но със същата енергия като в началото. За вас, за теб, със вас, със теб".
В настоящите социологически проучвания Зелените имат подкрепа от само 12 процента. Хабек открито признава, че с оглед на настоящите проучвания на общественото мнение, ще бъде трудно да формулира претенции за лидерство на канцлерския пост. Въпреки това, той иска да стане канцлер.
"Знам, че коалицията ни се провали. Знам, че доверието е разрушено. Знам, че лидерството трябва да се извоюва. Искам да го извоювам", казва той.
Кога ще са изборите все още не е ясно. Първоначално канцлерът Олаф Шолц обяви, че ще иска вот на доверие на 15-и януари 2025 г. и едва след това може да се започне подготовка на вота. Днес обаче той призна, че е готов и за по-ранна дата след настояването на опозицията.
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше регистрирано между гръцките острови Санторини и Аморгос. Това е най-силният трус досега, регистриран от събота насам, когато започна сериозната сеизмочна дейност в региона. Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини Според първоначалната оценка епицентърът на земетресението се е намирал на 16..
Във Великобритания продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия. След поредния ден в Централния наказателен съд, в който отново беше разпитана козметичката Ваня Габерова, станаха ясни още подробности от личния ѝ живот, като тя отново повтори твърденията си, че е измамена, но никога не се е съмнявала, че Бисер..
Скулпторът Александър Пройнов откри тази вечер в Монтана изложба, наречена "Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години В художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана са показани 35 скулптури, изработени от бронз през последните 27 години. Именно тогава Александър Пройнов дава начало на изложбата..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „всички са възхитени“ от предложението му Съединените щати да завладеят Ивицата Газа. Тръмп обяви тези си намерения, малко по-рано, на съвместна пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху, който е първият чуждестранен лидер, който посещава Вашингтон след встъпването в длъжност на Тръмп...
ЦРУ се превърна в първата разузнавателна агенция на САЩ, която се присъедини към програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Доналд Тръмп, предаде АФП. Сред основните му предизборни обещания беше да намали радикално федералната работна сила в името на ефективността и икономиите, отбелязва агенцията. "Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф..
БСП преболедува лидерския комплекс и самоизолацията. Това открои временният председател на БСП Атанас Зафиров, който официално даде старт на кампанията си за председател на партията. В централа на "Позитано" 20 в София, той декларира, че участието на левицата в кабинета не е на всяка цена и подкрепата на БСП може да бъде оттеглена, ако не се..
Хърватската потребителска платформа "Ало, инспекторе" обяви за петък - 7 февруари, нов общ бойкот на всички стоки и услуги. В събота ще започне едноседмичен бойкот на една търговска верига, която ще бъде обявена по-късно. В Хърватия обявиха ден на бойкот на големи вериги магазини и аптеки Бойкотът срещу търговската мрежа в Хърватия се..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..