Без сериозно напрежение беше тази вечер пред Народния театър "Иван Вазов" в София, където се проведе протест срещу постановката "Оръжията и човекът" на Джон Малкович и контрапротест в негова защита.
Тази вечер публиката бе допусната до залата и аплодирана от актьори, хора на изкуството и политици.
В същото време протестиращи освиркваха всички, които влизаха в сградата на театъра. Според националисти, постановката е неприемлива за това, което сме извоювали през 1885 г., жертвите, които са дадени за България и гавра с нашите славни войни.
Зденка Тодорова:
"Днес се случва нещо неприемливо, страшно, за това, което сме извоювали през 1885 година - някакъв чужденец да се гаври с нашите славни воини. Ние в Цариброд, когато се събудим, първото нещо, което виждаме, е паметната костница".
Имаше засилено полицейско присъствие, което не допусна двете групи да се смесят.
Актрисата Теодора Духовникова:
"За да се покаже, че не само тези хора, които вчера са безчинствали, имат право да бъдат пред този театър, ние също имаме право, но в момента полицията не ни пуска. Не искам да бъда в двора на Народния театър, където работя, искам да бъда отпред, защото това за мен означава подкрепа. Аз съм тук, за да застана с лицето си и с всичко, с гражданската си позиция зад театъра, зад правото му да говори по теми, които той избере, както и срещу този агресивен псевдопатриотизъм, който вече почва да ни задушава и който може съвсем скоро да доведе до истински опасни неща".
Сред подкрепящите театъра беше и съпредседателят на ПП Кирил Петков:
"Аз съм тук, за да покажа, че фундаментът в една нормална държава е да не се допуска нахлуване в националния театър, дори и да не харесвате пиесата".
Испанската прокуратура успя за първи път да затвори интернет-страници, които рекламират сурогатно майчинство. То е незаконно в Испания от 2006-а година, а през 2023-та беше забранена и рекламата му. Разследването е резултат от жалба, подадена от феминистка асоциация. В сигнала си активистите са посочили списък с компании, институции и адвокати,..
Американският президент Доналд Тръмп очаква международните стабилизационни сили под ръководството на Съединените щати да бъдат разположени в Ивицата Газа съвсем скоро. Силите са част от плана на Тръмп за управление на анклава след края на войната. Очаква се те да обучават палестинските полицаи и да отговарят за сигурността на граничните райони и..
Украйна води разговори за закупуване на ракети "Томахоук" и други оръжия, заяви украинският посланик в Съединените щати Олга Стефанишина. Изявлението й идва на фона на това, че до момента американският президент Доналд Тръмп отказва да представи ракетите на Киев. В интервю за телевизия "Блумбърг" Стефанишина посочва, че дискусиите все още..
Полицията в английския град Бирмингам арестува 6 души преди началото на мача между "Астън Вила" и гостуващия израелския клуб "Макаби"-Тел Авив заради протести, свързани с недопускане на израелски фенове. Стотици протестиращи се стекоха в Бирмингам, за да демонстрират по повод на предизвикалия спорове мач, заради решение да не се допускат изра..
Испанската авиокомпания "Air Europa" финализира продажбата на 26% от акциите си на "Turkish Airlines." Стойността на сделката е 300 милиона евро. Парите ще се използват най-вече за погасяване на дългове, натрупани по време на пандемията от Covid -19. Очаква се авиокомпанията да изплати заем от 475 милиона евро, отпуснат от Държавната..
Летището в Брюксел спря работа за около половин час снощи заради дрон, съобщи говорител на въздушния контрол, цитиран от Ройтерс. В момента трафикът е възобновен. Агенцията припомня, че аерогарата в белгийската столица, както и тази в град Лиеж, прекратиха работа за няколко часа във вторник заради подобни инциденти. Снощи дронове..
Регистрираната в Швейцария компания "Гунвор" обяви, че оттегля предложението си да купи задграничните активи на "Лукойл", сред които е и рафинерията в Бургас, информира Ройтерс. Съобщението беше изпратено от директора на корпоративните въпроси на "Гунвор" Сет Пиетрас малко след като от американското финансово министерство публикуваха съобщение в..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Малка част от дълга е за покриване на стари дългове, друга за покриване на дефицита, губят се около 5,4 млрд. евро – около 10 млрд. лв., с които..
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е..