На 1 ноември 1944 г., точно преди 80 години, по инициатива на известния композитор и диригент Светослав Обретенов е създаден първият у нас професионален смесен хор.
Отначало съставът е организиран към Радио София като Държавен радиохор и неговата основна задача е да пропагандира идеите на новата власт, да поддържа патриотичните настроения в обществото, затова и репертоарът му е предимно с революционни, работнически и т. нар. масови песни. Съставът е малък - 40 певци, предимно професионалисти, и техните изяви са навсякъде и при всички събития в страната, а и на фронта.
Задължително всеки месец хорът изнася 20-минутен концерт пред микрофоните на Радио София - първият е през април 1945 г. Постепенно израства професионалното ниво на състава, променят се и задачите му - от 1947 г. хорът изнася вече стилни хорови концерти, предимно от творби на български композитори, развива и активна концертна дейност.
През 1954 г. съставът получава ново име - Българска хорова капела, тъй като преминава на щат към Комитета за наука, изкуство и култура. От следващата година - след смъртта на своя основател и постоянен главен диригент Светослав Обретенов, носи неговото име.
Българската хорова капела се налага като водеща певческа формация у нас с голям и разнообразен репертоар - от образците на световната хорова класика, до мащабните кантати и оратории. Нейното изкуство е познато, благодарение на многобройните ѝ турнета в чужбина и записи за големите звукозаписни компании по цял свят. Участвала е в концерти под диригентството на най-големите светила в музиката на ХХ век, с най-известните солисти.
От 1981 г. Капелата е част от Софийската филхармония и по предложение на дългогодишния ѝ диригент Георги Робев тя е преименувана на Национален филхармоничен хор “Светослав Обретенов“. По волята на слушателите на БНР и предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", формацията, ръководена от Славил Димитров, получава наградата "Музикант на годината 2016".
И няколко думи за нейния създател, чиято 115-годишнина отбелязваме също този месец - Светослав Обретенов. Той е роден на 25.10.1909 година в Провадия. Още след завършването на Държавната музикална академия работи като хоров диригент с различни състави, като композитор в театрите на Русе и Варна, учителства в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. Композира предимно масови песни, но прави опити и в областта на операта, оперетата, създава първата българска оратория, пише кантати, творби за симфоничен оркестър, клавирни пиеси, театрална музика. Майсторски са написани неговите 25 песни за смесен хор и 12 за детски хор. Най- голям принос в нашата култура Обретенов има като хоров диригент, създавайки Българската хорова капела. Умира твърде млад - на 46 години - на 16 май 1955 г.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени на съвременици на Светослав Обретенов за него и за работата му с Капелата. Чуйте в звуковия файл какво споделя големият български диригент Добрин Петков.
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..