Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Байдън: Украйна ще получава военна помощ от САЩ толкова дълго, колкото е необходимо

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След руската инвазия в Украйна президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че страната ще получава военна помощ толкова дълго, колкото е необходимо, за да отблъсне Русия. Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, обеща да сложи бързо край на войната.

Според премиера на Унгария Виктор Орбан Европа не може да финансира Украйна сама.

"Американците ще се откажат от тази война. Преди всичко няма да насърчават продължаването им. Европа не може да финансира тази война сама. Има някои, които все още искат да продължат да хвърлят огромни суми пари в тази загубена война. Но тези, които се умълчаха и тези, които предпазливо заговарят за адаптиране към ситуацията, са все повече и повече", каза унгарският премиер.

Освен Орбан, само още един от лидерите на Евросъюза се е изказал за промяна в стратегията за Украйна на работна вечеря в Будапеща.

Това е бил министър-председателят на Словакия Роберт Фицо, твърди високопоставен европейски служител, цитиран от агенция Ройтерс.

В публикация в социалните мрежи вчера Фицо заяви, че са нужни повече пари за противодействие на незаконната имиграция, която, по думите му, заплашва Европейския съюз "значително повече" от руското нашествие в Украйна.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08