Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена посрещна хиляди гости за празника на еленския бут

Снимка: Здравка Маслянкова

За единадесета година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за празника на еленския бут
Местните майстори балканджии демонстрират кулинарното си изкуство, а гостите от близо и далече могат да опитат от прочутия деликатес от свинско месо и да слушат различни концерти като подарък от домакините от община Елена и Съвета по туризъм.
Празника на еленския бут в град Елена - 2024 г.

Еленчани са гостоприемни балканджии, които в края на есента отварят широко портите на къщите си, за да посрещат гости за празника на еленския бут. Местните майстори на кулинарния деликатес от свинско месо представят пред гостите на града тънкостите на касаплъка. С какво е уникален еленският бут разказва потомственият еленчанин Ивелин Иванов:

"Навремето са обичали хората да гледат големи прасета – по 240-250 килограма, обаче са ползвали повечето свинската мас като биопродукт, и са ставали огромни бутове - по 25-30 килограма. Сега днешните прасета, които ги гледаме, са около 140-150 килограма и бутовете стават най-много по 10-12 килограма. Днешните еленски бутове са същите като вкусови качества като тези на предците ни. Климатът е уникален, където и са се приготви на друго място, няма да е същото".


Стотици еленски бутове са подготвили за празника балканджиите. Един от производителите е фамилията Трухчеви. Синът Пенчо Трухчев разказа:

"Тайната е постоянство и майсторлък от много поколения, още от прадядо ми. Месото е от български производители, като консервант използваме само сол. Съхне на проветриво място в Еленския Балкан. Зреенето е най-малко година, година и половина. И със сигурност става вкусно".

град Елена

Освен прословутият еленски климат, който е задължително условие за неповторимия вкус на месния деликатес, балканджиите си имат и тайни табиети при самото приготвяне на месото, за да се получат вкусни и дъхави еленски бутове, разказва Антон Антонов:

"Като се разфасова вече прасето, изрязва се бутът и се поставя в тези постави. Осолява се хубаво бутът и така стои около 40-50 дена. След това се изважда, измива се с вода или зелева чорба и се слага да съхне. Сега като се коли по Димитровден, около Коледа, вече около юни, юли става да се реже на сухо. Сладостта на бута не го прави месото, а сланината. И като се разреже един стар бут да замирише на хубаво, в квартала се усеща, че е домашно, хубаво прасе".

Еленските домакини знаят как се посрещат касапите, обяснява Цанка Христова:

"Традицията е такава, че когато се коли прасе, посрещаме касапите сутрин рано вкъщи, гласим им софричка, където има сготвен боб, баница, греяна ракия задължително. С това ги посрещаме, те си хапват и след това се захващат на работа".


Прасето помага на едно семейство да се изхрани и да не изхвърля нищо, разказва Красимира Дичева:

"Цяла година, каквото ви остане от ядене, от продукти, нищо не се изхвърля, всичкото отива за прасето. После, като се заколи, едно време от кожата са правили обувки. Сланината я стопяват на мас. Припържват с маста, и което остава, се събира и се прави сапун".

Празникът на еленския бут продължи с кулинарни игри и забавления, и много фолклорна музика. По обяд на площад „Христо Ботев“ хорото ще поведе народният изпълнител Янко Неделчев, концерт ще изнесе и фолклорен ансамбъл „Искра“.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13

От фотоапарат до съпруг за кръстницата - какво искат кипърските деца от Дядо Коледа

От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..

публикувано на 22.12.24 в 13:11
Радостин Василев

Депутатите от МЕЧ даряват заплатите си за времето, в което се избираше председател на НС

Депутатите от партия МЕЧ даряват заплатите си за времето, през което НС избираше председател и реално не работеше, на нуждаещи се, за да направят Коледата им малко по-щастлива. Това обяви в социалната мрежа лидерът на партията Радостин Василев: "Дванадесетте депутати на МЕЧ даряват заплатите си за времето през което НС избираше председател и..

публикувано на 22.12.24 в 13:02
Безплатна телефонна линия

Полицията в Ловеч предупреждава за ръст на измамите онлайн и по телефона

Областната дирекция на МВР в Ловеч предупреждава гражданите, че в навечерието на коледните и новогодишните празници зачестяват случаите на телефонни измами и измами свързани с онлайн пазаруването. В момента "хит" са измамите при пазаруване чрез интернет, поясни  старши инспектор Мирослав Маринов от ловешката полиция: "Интернет измама по..

публикувано на 22.12.24 в 12:57

В политическия хаос президентството остана сред най-стабилните институции през годината

В спиралата от избори и политически хаос Президентството остана една от най-стабилните институции тази година.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо Цеков и Първан Симеонов Румен Радев постави рекорд по назначаване на служебни правителства. Заради орязаните си правомощия, обаче, вече можеше да избира само премиер и то от..

публикувано на 22.12.24 в 12:56
Председателят на Съвета на ректорите професор д-р Миглена Темелкова (вдясно)

Председателят на Съвета на ректорите призова за законодателни промени във висшето образование

В писма, изпратени до всички парламентарно представени политически сили, председателят на Съвета на ректорите на висшите училища в България проф. д-р Миглена Темелкова предлага на политическите лидери сформиране на своеобразна образователна коалиция в българския парламент, която да приеме законодателни текстове, водещи не до реформа на парче,..

публикувано на 22.12.24 в 12:51