Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите.
Разказват че, когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала, че решила да поиска и рецептата. Желанието й било изпълнено, но заедно с рецептата от ресторанта й поднесли и сметка от 100 долара. Ядосана жената решила просто да си отмъсти. Така и сторила. Широко разпространила рецептата на тортата наречена "Червено кадифе", която сега може да се намери на много места в Америка. Дали днес рецептата е същата онази, за която се разказва, не съм сигурна, но така или иначе “Червено кадифе” е една от най-популярните торти.
Но тя съвсем не е най-скъпата нито в Америка, нито в света. Този рекорд принадлежи на Обединените арабски емирства. Там клиент поръчал на дизайнерката на торти Деби Уингам за рождения ден на дъщеря си торта, украсена със скъпоценни камъни включително и многоцветни диаманти на стойност 45 милиона долара, а общо цената на тортата била 75 милиона долара. Изглеждала като модна писта дълга 1.8 метра, а върху нея имало модели облечени с модерни дрехи и аксесоари, които можели да се ядат, като украса на торта.
Още много любопитни истории може да се разказват за сладкото удоволствие наречено торта, удоволствие на което не са много тези, които могат да устоят.
Цвети е родена в Благоевград, но е израснала в Кочериново. Завършва психология, решава да става преподавател, след това работи в областната управа на Благоевград. Няма никакви намерения да напуска България и да се скита по-света, но един ден пътят и се пресича с пътя на едно момче, което от много години живее с родителите си в Америка и припламва искрица любов.
"Той дойде на ваканция, както аз сега ходя всяко лято в България. Срещнахме се. Така пламна огънят. Беше любов. И все още е ,бих казала. След което се оженихме. Живяхме в България около 4 години. Бях секретарка в Областна администрация Благоевград. Наистина нямах желанието да живея извън България.
Когато вече се наложи да напусна работа помолих за отпуск. Помолих тогавашният ми шеф да ми даде шанса да дойда да проверя как е животът тук, след което, ако не ми хареса, когато се върна в България да бъда на същото работно място, ако е възможно. Той тогава ме погледна, усмихна се и ми каза на тебе животът там ще ти хареса, няма да се върнеш тук, но бъди спокойна мястото ще бъде твое, ако това се случи в рамките на 1 година, разказа за БНР Цветелина Мунтова.
И кое най-много ти хареса в Америка и те плени да останеш тук?
"Спокойствието. Въпреки, че животът тук е прекалено забързан тук, намерих своя вътрешен мир, чувствам се свободна, преживях предварително шока в България от тази среща с Америка може би 2-3 седмици преди идването ми насам".
Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Цветелина Мунтова гост в рубриката ''Америка - илюзии и реалности''.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..