Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал на Френския Филм за 14-и път на "Киномания"

В рамките на фестивала „Киномания“ за 14-ти път ще се проведе Фестивалът на френския филм. Специално за предаването „Евробокс“ Едуар Морно- аташе по културното сътрудничество във Френския институт в България разказа:

Тази година сме  подготвили програма, в която преобладават известни емблематични фигури като Франсоа Трюфо, Изабел Аджани, Морис Равел, Шарл Азнавур. Възползвахме се в това ново 14-то издание, да оставим нашия петел да излети към други земи и да обновим нашата визуална идентичност, която може би до известна степен ще видите на големия екран, може би и на други места. Основното мото и тема тази година е „Музиката“. Ще я представим с три филма- откриващият „Болеро“, филмът за Шарл Азнавур и филмът „В музиката“. Всички сме слушали „Болеро“- емблематичната творба на Морис Равел, която той създава след Концерт за лява ръка, но също така и Шарл Азнавур е добре познат. Той е бил тук в София, последно през месец декември 2017 година. Този филм е почит към личността на Шарл Азнавур. Тези три музикални филма показват интимната част на творческото създаването. В „Болеро“ се набляга на това от къде идва самото вдъхновение на композитора Морис Равел,  какви са били проблемите му, за да създаде това произведение. Азнавур е друг тип композитор, на него съдбата първоначално не му е предначертавала да стане певец. Той е бил син на арменски бежанец. Искам да обърна внимание и на един документален филм, защото решихме да съставим разнообразна програма. Дълго обсъждахме дали да включим филма „Дахомей“, това е старото име на Бенин. Филмът проследява връщането на родна земя в Бенин на творби конфискувани от френските  колониалисти. В света, в който живеем, това ни се стори, че е важна тема и творбите, които се връщат на мястото, от където произхождат е тема, която днес ни засяга много дълбоко. И един хорър много добре ще подхожда на програмата, това е филмът „Веществото“, той е изцяло на английски, но е режисиран от френска режисьорка. Филмът едновременно ще ви накара да се страхувате, но и ще ви обещае вечна младост. Накрая искам да подчертая, че Фестивалът на френското кино олицетворява за нас ценностите, които разпространяваме- това са- равенството, равенството между половете и разнообразието." завършва Едуар Морно. 

Цялото интервю можете да чуете в приложения файл. Преводът от френски е на Блага Делчева.



По публикацията работи: Жени Монева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21