Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три районни комисии са отказали да наложат глоби на председатели на СИК

Снимка: Ива Антонова

Три районни избирателни комисии отказват да наложат глоби на председателите на секционни комисии, които не са включили устройствата за видеонаблюдение при броенето на бюлетините и при попълване на протоколите с резултатите от изборите на 27 октомври. 

Миналата седмица ЦИК изпрати писма на 16 районни комисии, в които има 43 секции, чиито устройства не са били включени или не е бил сканиран QR кодът. До момента отговори в ЦИК са постъпили от 7 районни комисии.

От районните избирателни комисии Монтана, Пловдив град и 24-та в София отказват да наложат глоби на председателите на секционни комисии. В първите два района решенията с мнозинство са отхвърлени, а в Монтана застъпници декларирали, че устройството е било включено от председателя.

Най-смело мотивира отказа си да наложи глоба РИК 24-та в столицата. Оттам посочват, че никъде в Изборния кодекс и в методическите указания от ЦИК не е описана подобна санкция. 

Говорителят на комисията Росица Матева докладва отговора от тази комисия.

"Те намират, че в този случай няма налице вредоносен резултат от липсата на видеонаблюдение, който да води до компроментирано опорочаване или съмнение в изборния резултат за посочената секционна избирателна комисия".

От районните комисии Разград, Силистра, Видин и 26-а Софийска са издадени актове за административни нарушения, но в последната, където в 3 от секциите не е имало видеонаблюдение, не са открили на адресите им двама председатели на СИК, за да им връчат актовете. Постъпващите отговори от РИК в ЦИК ще бъдат обсъдени за последващи действия, заяви Росица Матева:

"Смятам, че подходът ни трябва да бъде единен как следва да продължим административно-наказателните преписки".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Лондон: Нов кръг от преговори между Украйна и западните ѝ партньори с цел прекратяване на огъня с Русия

В Лондон ще се състои нов кръг от преговори между Украйна и западните ѝ партньори с цел прекратяване на огъня с Русия. От Кремъл не потвърдиха информациите на "Файненшъл таймс", че президентът Владимир Путин е склонен на замразяване на конфликта по сегашните фронтови линии с цел постигане на споразумение. САЩ очакват отговора на..

публикувано на 23.04.25 в 08:31
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Ключово е започването на реални преговори между Русия и Украйна

" На този етап е ключово започването на реални преговори между воюващите страни – Русия и Украйна . Практиката показва, че често достигането до преговори е не по-малко трудно от воденето на самите преговори". Това коментира пред БНР дипломатът и бивш заместник външен министър Любомир Кючуков преди днешната среща на върха за Украйна в Лондон...

публикувано на 23.04.25 в 08:14

Връчват наградите "Рицар на книгата"

Асоциация "Българска книга" ще връчи тази вечер годишните си награди "Рицар на книгата". Поводът - днешния 23 април, който се отбелязва като световен ден на книгата и авторското право. По случай Деня на книгата известният български художник проф. Греди Асса ще представи тази вечер в Столичната библиотека изложбата си "Изгорелите книги",..

публикувано на 23.04.25 в 08:10
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус: Огромен дефицит в бюджета на СЗО

Ръководителят на Световната здравна организация призна, че съкращаването на финансирането от САЩ е довело до огромен недостиг на средства в бюджета на агенцията на ООН, което я е принудило да намали обема на дейността си и да съкрати персонал. Това съобщи АФП. "Отказът на САЩ да платят вноските си за 2024 г. и 2025 г., съчетан с намаляването на..

публикувано на 23.04.25 в 08:02
Сирене

Краве мляко в овче сирене? КЗК глоби две предприятия с над 1 млн. лева

Комисията за защита на конкуренцията санкционира две млекопреработващи предприятия заради наличие на краве мляко в овче сирене. Глобата е за над 1 млн лв. Производството е образувано след извършено предварително проучване на КЗК по повод публикации за несъответствия в съдържанието на овче сирене през 2023 година.   От комисията уточняват, че..

публикувано на 23.04.25 в 08:00
папа Франциск

Папа Франциск се сбогува скромно със света

България е благословена от Бога страна, защото двама папи са я посетили - папа Йоан-Павел II и папа Франциск. Други висши духовници на католическата църква пък са минали или живели в България и след това са станали папи - Формоза през IX век и папа Йоан XXIII през ХХ в. Това каза почетния епископ на Католическа епархия Свети Йоан XXIII..

публикувано на 23.04.25 в 07:59
Марко Рубио

Рубио с план за Държавния департамент. Ще бъдат закрити над 130 офиса

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обяви план за преструктуриране на Държавния департамент, в рамките на който ще бъдат закрити повече от 130 офиса по света. Целта на плана е да оптимизира американското външно ведомство и да синхронизира дейността му с целите на администрацията в Белия Дом.  Рубио, заяви, че Държавният департамент е станал..

публикувано на 23.04.25 в 07:56