Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стефанов: Въглищните региони ще пострадат, когато бездействаме и губим време

"Дори Тръмп да наложи някакви политически ограничения, тази голяма зелена вълна, която обхваща света, ще продължи да се случва"

| Интервю
Георги Стефанов

"Влиянието на Русия в една такава ключово важна глобална среща е много важно. Всички държави и лидери са наясно със силовите действия, с които Русия направи така, че да не допусне COP да се случи в европейска държава, т.е. в София. Ние станахме жертва на този натиск". 

Това е мнението на експерта по климатични промени Георги Стефанов. Пред БНР той коментира глобалната среща за климата на групата от 198 държави, подписали рамковата Конвенция на ООН за изменението на климата, която започна вчера в азербайджанската столица Баку. 
Той напомни, че срещата е трябвало да се състои в България. Натискът, оказан от Русия заради войната в Украйна, е направил така, че срещата да се проведе в Баку, обясни експертът, като подчерта, че Азербайджан е близка до руското обкръжение. А глобалните цели на Русия са за по-дълго използване на изкопаеми горива.

"Това е един много важен акцент, който трябва да бъде приключен тази година в Баку, а именно ограничаване използването на изкопаеми горива. Най-вероятно именно точно тази цел ще падне", коментира Стефанов. По думите му трябва да се вземат дългоочаквани мерки: 

"От 4-5 години се говори как да бъде финансирането за мерките за преодоляване на климатичните промени по две направления - първото е адаптация за страдащите държави, а второто - намаляване на негативното въздействие". 
По думите му дори новоизбраният президент на САЩ да реши отново да се откаже от Парижкото споразумение, светът е тръгнал в посока на декарбонизация и на замяна на изкопаемите горива

"Неговият отказ, какъвто се очаква да видим през 2025 г., няма да доведе до такъв стрес, както беше преди 8 години, а именно намаляване на подкрепата, финансирането. Виждаме, че посоката на финансиране на изкопаемите горива трайно намалява. За миналата година инвестициите във възобновяема енергия бяха два пъти по-голями отколкото инвестициите в изкопаеми горива". 

Според него въпреки политическите дисбаланси, работата тече. 

В предаването "Хоризонт до обед" Георги Стефанов отбеляза, че за 2024 г. се очакват климатични рекорди. Това кара държавите-членки на ЕС да бъдат много проактивни, подчерта той и даде пример с подкрепата за Зелената сделка. 
"От доста време алтернативните енергийни източници са много по-конкурентоспособни. Те се изграждат много по-бързо, чисти са, евтини са, постоянни са, решават много други проблеми. Каквито и укази да налага президентът на САЩ, той не може да спре по-прагматичното решение да се случва. Дори Тръмп да наложи някакви политически ограничения, тази голяма зелена вълна, която обхваща света, ще продължи да се случва", коментира Георги Стефанов. 

По думите му икономическият прагматизъм ще надделее, а дали ще има политически популизъм - ще видим.

Когато бездействаме и губим време, ще пострадат въглищните региони в България и хората, които работят там, предупреди експертът и обясни, че причината за това е, че няма да видим успешна трансформация на икономиката и енергетиката

"Ако не вървим успоредно - държавата с пазарното развитие, моделът "Кремиковци" е гарантиран, което означава натоварване на бюджета с едни колосални суми и тези хора ще останат без работа, а на региона ще му спаднат доходите. Това са рисковете. Имаме общ енергиен пазар, ние не сме изолиран остров, за да може да се самоосигуряваме". 

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Георги Стефанов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС ще проведе редовно заседание

Редовно заседание ще проведе правителството днес. Министрите ще предоставят безвъзмездно  освободени държавни резерви - лични предпазни средства, за нуждите на населението на 56 общини на територията на страната. Правителството ще промени бюджета на Министерството на иновациите и растежа заради увеличаване капитала на държавата в  "София тех..

публикувано на 19.11.25 в 04:41

НС обсъжда отново промените в Закона за отбраната и въоръжените сили

Народното събрание ще обсъди повторно промените в Закона за отбраната и въоръжените сили,  след като президентът Румен Радев наложи вето на текстове от закона. В началото на пленарната седмица Председателският съвет в Народното събрание ще реши в кой от дните да влезе за обсъждане на първо четене бюджетът за 2026 година.  Държавният глава..

публикувано на 19.11.25 в 04:23

В Кипър започват мащабна програма по залесяване

В Кипър започва една от най-мащабните програми за залесяване и против ерозия на планинските склонове, обявиха от земеделското министерство. Спешните мерки целят възстановяване и защита на изгорелите горски площи при големия пожар през юли.  Планът за озеляване на унищожения планински район в област Лимасол ще продължи 3 години и е на обща стойност..

публикувано на 19.11.25 в 04:18
Киър Стармър

Група лейбъристи оспорват Киър Стармър като лидер на партията

Във Великобритания 80 депутати от управляващата Лейбъристка партия са готови да подкрепят оспорване на поста на Киър Стармър като лидер на партията и респективно премиер на страната, съобщи вестник "Таймс".  Членовете на така наречената група "Трибюн" на лейбъристки депутати, твърдят, че имат номинациите, необходими за стартиране на лидерска..

публикувано на 19.11.25 в 03:22

Учителите в Кипър стачкуват срещу нова система за оценяването им

Учителите в Кипър стачкуват тази сутрин, протестирайки срещу предлаганата от правителството нова система за оценяването им. Обсъждането на законопроекта за нея започва днес следобед в образователната комисия в парламента.  Новият механизъм за атестация на учителите цели модернизация на образователната система и цялостно подобряване на..

публикувано на 19.11.25 в 02:13

Испания обмисля универсална помощ за грижи за деца

Правителството в Испания обмисля въвеждането на универсална помощ за грижи за деца. Една от партиите в коалицията зад кабинета иска призовава за отпускането на 200 евро на месец за всички деца до 18-годишна възраст. Според финансовия министър Мария Монтеро съществуващите инструменти за борба с детската бедност първо трябва да бъдат..

публикувано на 19.11.25 в 01:41

ЕК наложи защитни мерки за вноса на феросплави

Европейската комисия наложи окончателни защитни мерки върху вноса на определени феросплави в ЕС, за да предпази местната индустрия от сериозни щети. Решението идва след 11-месечно разследване, което доказва нарастващ внос и спад в пазарния дял на европейските производители - от 38% през 2019 г. до 24% през 2024 г.  Новите мерки включват квоти за..

публикувано на 19.11.25 в 01:34