Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

Според нея действията се радикализират, защото правителствата не реагират адекватно

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм".

Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си:

"Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна реакция. Те бяха обявени за погром, насочен към евреите. Но особено в началото, първата реакция на медиите и властите, беше да премълчат хулиганските провокации от страна на израелските фенове – това, че бяха скандирани антиарабски лозунги. Кметът на Амстердам обяви, че иска градът да бъде безопасен за израелските футболни привърженици, за местните жители и тези от еврейски произход, но не спомена жителите от ислямски и арабски произход. Холандският крал каза, че не трябва да си затваряме очите пред антисемитизма, без да спомене антиарабското насилие. Това е добре установена линия на поведение на западните правителства".

В предаването "Хоризонт до обед" проф. Азманова обаче предупреди, че тази систематична открита антиислямска и антиарабска позиция на политическите елити предизвиква силен гняв сред населението, защото позицията на населението, според нея, е друга.

"Получава се едно голямо разминаване между позициите на управляващите, които масово подкрепят или толерират политиката на Нетаняху и на избиване на арабите в Близкия изток, а от друга страна това, което социологическите изследвания показват – огромна част от населението в Европа не одобрява това поведение на правителствата си. Последни социологически изследвания показват, че обществеността в Европа вярва, че атаките на "Хамас" не са били оправдани, но също и че отговорът на Израел е неоправдан".

На този гняв на населението държавите отговарят с репресии, ограничаване на свободата на словото, забрана на мирни протести, полицейско насилие срещу протестите в защита правата на човека, подчерта тя и добави:

"Свидетели сме на едно разрастване на полицейската държава в т.нар. либерални демокрации".

По думите ѝ разделението е между елити и население. "Докато ние мислим по позицията – израелци срещу араби – това няма да доведе до разрешаване на конфликта, той само се подпалва по този начин", категорична е проф. Азманова. Според нея действията се радикализират, защото правителствата не реагират адекватно.

Тя смята, че е важно да се вслушваме в гласовете на хората, които могат да са критични към тяхната страна.  

Цялото интервю на Ирина Недева с проф. Албена Азманова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Зафиров

Мирослав Зафиров: ООН се намира в тежка криза

"В момента в плоскостта Газа и това, което се случва през последните две години, ние се намираме в контекста на обсъждане на финалните щрихи на така наречения "План Тръмп", 20-те точки на Тръмп ". Това заяви пред БНР  Мирослав Зафиров , който дълго време е бил дипломат и старши политически съветник в мисията на ООН за Близкия Изток:..

публикувано на 26.11.25 в 12:28

Георги Лилянов: Витоша е оплетена във възел

Визията на кмета за Витоша е тя да бъде достъпна и да може да я ползваме всички софиянци и гости на столицата като един страхотен парк, едно невероятно богатство, за което трябва да бъдем много горди, че имаме. Това заяви пред БНР Георги Лилянов от екипа на "Визия за Витоша" – инициативата на столичния кмет Васил Терзиев за превръщането на..

публикувано на 25.11.25 в 11:51
Калоян Калинин

Калоян Калинин: Искаме да насочим хората да говорят открито по темата за насилието

Фондация "Поглед" организира информационна кампания по темата за насилието над жени и други уязвими групи хора (деца, ЛГБТИ хора, роми, мигранти, хора с увреждания). 1 от всеки 5 жени в България е ставала жертва на насилие "Кампанията ни започна още от 1 ноември" . Това коментира пред БНР Калоян Калинин , основател на фондация "Поглед" -..

публикувано на 25.11.25 в 10:27
отец Неделчо

Да отворим душите си: Набират се средства за лечение на отец Неделчо

Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите на Трявна, а помощта дава надежда на семейството на свещеника, че ще успее да се справи с финансово непосилното за тях лечение в Турция. Поп Неделчо събира хората в Трявна и за хубаво, и за..

публикувано на 23.11.25 в 05:20
Коне от конна полиция в България.

След обявен търг за бракувани коне на МВР: Остри реакции и искания за промяна на системата

Информация за търг за продажба на бракувани служебни коне на полицията доведе до остри реакции в социалните мрежи, както и до петиция за промяна на отношението към животните, които работят в полза на обществото. От сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията), което инициира петицията, настояват за спиране на търга,..

публикувано на 22.11.25 в 18:40
Знамето на Босна и Херцеговина

Кърт Басийнър: Дейтънската система обслужва националистите, които я създадоха

В петък се навършиха 30 години от подписването на мирното споразумение , с което беше сложен край на войната в Босна – най-кървавата от всички войни, докато се разпадаше Югославия. Вучич и Додик отбелязват заедно 30 г. от операция "Буря" След серия от балкански совалки на американския посреднически екип, оглавяван от дипломата Ричард..

публикувано на 22.11.25 в 13:07

Ще повтори ли планът за Украйна дипломатическия успех на Тръмп в Газа и на каква цена?

28 точки, сред които лишаване от територии, недопускане на чужди войски в страната, обявяването на руския за втори официален език - това са част от условията, с които Украйна трябва да се съгласи, според нов американски план за мир. В момента той се обсъжда в Киев. САЩ и Русия са съгласували помежду си мирен план за Украйна Има ли..

публикувано на 20.11.25 в 17:29