Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическата нестабилност, липсата на инвестиции и изкуствено вдиганата минимална заплата тревожат бизнеса

| Репортаж
Снимка: Ива Антонова

Сдружението на частните предприемачи и работодатели в Пазарджик алармира, че липсата на политическа стабилност в страната се отразява изключително негативно на икономиката. 

През последните 20 месеца се затвърждава тенденция на спад във всички производствени сфери, като най-засегнат е средният и дребният бизнес. 

Според работодателите и предприемачите в Пазарджик една от причините за тази политическа немощ и безперспективност е ниската избирателна активност, затова те се ангажират, ако има избори през пролетта, да агитират работниците си да упражнят правото си на вот и така да ограничат значението на характерния за всички партии купен вот. 

През последните две години страната ни е в безпрецедентна политическа криза, която е по-страшна и от Covid кризата, каза съпредседателят на Сдружението на предприемачите и работодателите Нишан Бъздигят.

Твърденията на политици и платени анализатори, че управленската криза не се отразява негативно на икономиката, е една голяма неистина, която тенденциозно ни облъчва, за да бъде приспана гражданската реакция. 

"20-и пореден месец българската индустрия отбелязва спад на производството и оборотите. По данни на НСИ през октомври общата оценка на икономическата среда в страната се понижава с 5-6 пункта спрямо предходния месец. Няма сектор от икономиката, който да бележи ръст. Тези показатели се дължат на нестабилността в управлението на държавата през последните години". 

Вместо стабилен перспективен план за развитие и създаването на предвидима икономическа и финансова среда у нас, политиците налагат популистки идеи, без да гарантират условия за реализирането им. Една от тях е увеличаването на минималната заплата, която автоматично повишава депутатските възнаграждения, но не и на останалите хора от пазара на труда.  

"Минималната заплата се увеличава на основание на законите, които съществуват в България. Имаме опасения, че без вдигане на някаква сериозна производителност след време ще стане така, че нискоквалифициран работник ще получава заплата, която да е равна на тази на работник със средна квалификация. В същото време големи инвестиции в България не се очакват. Инвеститорите виждат, че тук нямаме стабилност". 

Работодателите са категорични, че вносът на работници от други страни не е добро компромисно решение за българския бизнес. 

"Езиковата бариера. Общо взето, не е успешно".

Бизнесът на светло е категоричен, че безвремието се отразява благоприятно само и единствено на сивия сектор и контрабандата. И това трябва добре да се обясни на тези, които отказват да гласуват, защото тяхното бездействие обслужва апетита само и единствено маргиналната политическа класа.

"Смятаме за правилно да активизираме нашите служители и работници да дадат своя вот. Така ще може да се противопоставим срещу нечестния  и купен вот". 

А как може да стане това:

"С разговори". 

Очаква се медиаторската инициатива  за важността на информирания граждански вот  да бъде подкрепена и от останалите работодатели в страната. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..

публикувано на 10.04.25 в 21:52

МОСВ подготвя промени, които да улеснят вземането на води за напояване

Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим  Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..

публикувано на 10.04.25 в 20:33

Деца от Кюстендил бяха на открит урок по лесовъдство в село Долно уйно

Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Отлаво надясно: Мария Матева, Димитър Маргаритов, Джема Грозданова, Антон Станков, Велислава Делчева, Мая Манолова

Ресорната комисия изслуша кандидатите за омбудсман

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова.  Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..

публикувано на 10.04.25 в 20:01

Снежна обстановка в Силистренско: Проходими пътища, но проблеми с ток, вода и мобилна връзка

Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...

публикувано на 10.04.25 в 19:54
На снимката (от ляво надясно): Петър Мутафчиев, Жулиета Мандажиева, Нейчо Величков, Кристина Хитрова

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати за КРС

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание.  В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..

публикувано на 10.04.25 в 19:42
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

МЗ не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации

Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..

публикувано на 10.04.25 в 19:40