Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За злоядите деца и за несгодите на техните родители

Снимка: Pixabay

Ще ви разкажем за злоядите деца и неволите на техните родители. Съвременните психолози ги наричат деца, придирчиви към храна.

"Зеленчуци, който не яде, той голям не ще да порасте, не ще има розови страни, всеки ще го победи" - към това любимо стихче от още по-любимата и неостаряваща детска песничка можем да погледнем през един също толкова неостаряващ проблем за поколения родители -  здравословното, и изобщо  храненето на децата. 

И вчера и днес и със сигурност и утре родителските неволи звучат все така:

"Храненето е важно, аз съм медицински работник и знам, че трябва да се подходи и малко с психология. Така че, самото дете да има интерес към храната, да знае и разбира коя е полезната храна".

И понеже живеем в модерни времена, времена, в които все повече се чува гласа на психолозите, ето какво казват те по темата за злоядите деца.


Надежда Евгениева, детски психолог от Враца:

"Различни фактори влияят на това дали едно дете ще се храни с охота или не. Например фактор е натискът от страна на родителя детето да яде определена храна или изобщо да яде, което с времето създава у него негативно отношение към храненето, още повече, ако родителят му са кара, посочи психологът.

И още от съвременния родителски опит и наблюдения.

"Децата ми се хранят добре, но когато имат неприятен спомен с дадена храна, те не ядат тази точна храна, освен това децата също се водят от това, което ядат родителите им".

Според психологът обаче тези хранителни проблеми и навици се променят с времето, освен това, ако дете задържа в устата си храната, това има физиологично обяснение, то иска да усети вкуса. Тогава трябва родителите да се обърнат към ерготерапевт.

Придирчивостта към храната е най-често около 2-3 годишна възраст, след това следва затишие, на 7-8 години пак се явява придирчивостта, и разбира се, в пуберетата, когато обаче вече се наблюдават и различни хранителни разстройства. Това поясни още Надежда Евгениева, детски психолог от Враца.

Специалистът наблегна колко вредно и опасно е храненето на детето пред екран, пред електронни средства.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работници от затворения завод в Стамболийски поискаха да се намери инвеститор

Работници от затворения завод за хартия и целулоза в Стамболийски се събраха на протест пред Министерския съвет заради спрените производствени мощности. Хората искат да не се унищожават мощности и сгради на дружеството, а да се намери инвеститор и заводът да заработи отново.  Хората настояват и за ангажимент от страна на държавата...

публикувано на 17.12.24 в 11:35

Еволюцията на механизма "Магнитски"

Погледите на международната общност продължават да са насочени към арестите и обвиненията в нарушаване на човешките права в Грузия. Страната е разтърсена от протести от края на октомври след оспорвани избори, които според международни наблюдатели са били белязани от серия нарушения. На изслушване в американския Сенат в края на миналата седмица..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

Ученици събраха близо 5 000 лева на кулинарен базар

В очакване на коледните празници учениците от спортното училище в Пазарджик събраха на кулинарен базар близо 5 000 лева. Те ще бъдат дарени за лечението на 45 годишната Таня Мирчева от село Карабунар. Освен кулинарни изкушения, учениците предлагаха и коледни сувенири. Инициативата за мероприятието е на самите ученици. "Избрахме тази..

публикувано на 17.12.24 в 11:25

Проф. Анета де ла Мар: Венецуела само губи позиции, не намира начин как да се стабилизира

Европейският парламент в Страсбург ще връчи наградата "Сахаров" за свобода на мисълта. Това е най-високото отличие, присъждано от ЕС за дейност в областта на правата на човека. Наградата е жест на признание за лица, групи, организации, които имат принос за защитата на свободата на мисълта и словото.  Наградата тази година ще получат лидерът на..

публикувано на 17.12.24 в 11:10

Минимален спад на нивото на безработицата у нас през ноември

От Агенцията по заетостта отчитат, че продължават положителните тенденции на пазара на труда. Нивото на регистрираната безработицата през ноември е 5.16 процента и отбелязва минимално намаление спрямо октомври. Към края на ноември регистрираните в Бюрата по труда са 146 414 души. Над 15 500 са намерили работа, което е със 700 повече..

публикувано на 17.12.24 в 10:54
Първи учебен ден в Гърция, 11 септември 2024 г.

Гърция: Мерки срещу зависимостта на децата от социални мрежи

Днес правителството на Гърция провежда извънредно заседание, посветено на стратегия за борба с зависимостта на децата от социалните мрежи. Правителството подготвя програма за ограничаване достъпа на децата до 15 години до социалните мрежи. Според проучване на Европейската комисия 75% от гръцките деца на тази възраст имат личен профил в..

публикувано на 17.12.24 в 10:39

Столичната община осигурява храна и топли напитки за социално слаби хора с помощта на социалните центрове и доброволци

За втора поредна година стартира инициатива на Столичната община за подкрепа на социално слаби и бездомни хора. Кампанията ще бъде открита в двора на храм "Света Параскева" в 11 ч. Целта е да се осигуряват храна и топли напитки през студения сезон с помощта на социалните центрове и доброволци. В София има три центъра за временно..

публикувано на 17.12.24 в 09:47