През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята Виена“.
В анонса за събитието Евгений Шевкенов предлага на публиката своя индивидуален поглед към музикалната столица на света Виена, определяйки този завладяващ град в центъра на Европа за предпочитан артистичен дом, привличащ през вековете творци от Запада и Изтока, представители на всички сфери на изкуството.
Самият Евгений Шевкенов избира през 1994г . Университета за музика и сценични изкуства във Виена, за да продължи своето успешно формиране като виртуозен инструменталист. Днес, 30 години по-късно, творческата равносметка на този широкоспектърен музикант с богата ерудиция показва забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.
Трудно е да се обхванат всички артистични постижения на Евгений Шевкенов в Австрия, но в различните професионални фази на неговата кариера се открояват 5 концертни сезона, в които е ангажиран в състава на Виенска филхармония, многобройни солистични изяви като цигулар на престижни международни сцени, признание за дейността му на основател и диригент на ансамбъл ConcertanteVienna.
Впечатляващо място в творческата биография на Евгений Шевкенов заема неговата дългогодишна педагогическа практика с класове по цигулка в Консерватория „Рихард Вагнер“ от 2014 г. и понастоящем, а преди това, от 2000 г. до 2014 г., в Консерватория „Густав Малер“, където е и заместник-ректор, успешно съчетаващ творческа и административна дейност. От 2013 г. провежда редовно майсторски класове по цигулка в рамките на ежегодния „WienerMusikseminar“.
За своите извънредни постижения като музикант и заслуги към Австрия Евгений Шевкенов през 2000 г. получава почетно австрийско гражданство. През 2022 г. е удостоен на официална церемония във Виена с високата почетна държавна титла „Професор“, връчена от Министерството на културата и с указ на президента на Република Австрия, като се изтъква неговият принос за издигане престижа на културата и музикалното изкуство.
Актуалният концертен проект на Евгений Шевкенов е озаглавен „Моята Виена“ в контекста на юбилейния 30-и сезон на творческа дейност, който той отбеляза през октомври в австрийската столица. Концепцията на програмата включва подбрани произведения за цигулка и пиано от Моцарт, Шуберт, Бетовен, Брамс и Крайслер. Освен изпълнител, Евгений Шевкенов беше и модератор на вечерта, разкривайки пред публиката своята духовна връзка с Виена чрез тази представителна селекция от любими композитори и творби. Клавирният съпровод беше на френската пианистка Вероник Терюел, която е преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Непосредствено след края на концерта тя разказа за удоволствието от възможността да музицира на една сцена заедно с Евгений Шевкенов:
„С Евгений се познаваме от 30 години - той беше студент, а аз току-що завършила и назначена за преподавател в същия университет. Оттогава датират нашите творчески срещи. Това, което ни свързва, е невероятната артистична симбиоза между двамата в процеса на музициране. Репетираме, обменяме идеи и постигаме с лекота желаната интерпретация. С други изпълнители често е трудно и въпреки дългите репетиции не се получава търсения ефект. А с Евгений винаги е удоволствие да се твори на сцената и заедно отправяме чрез музиката нашите емоционални послания към публиката.“
През месец октомври в творческо-административната дейност на Евгений Шевкенов се откроиха още важни събития: той беше ръководител на новия академичен мащабен проект на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив - Първи международен конкурс „Академия музика“ 2024, който се проведе по специалност „Цигулка“, а същия месец Евгений Шевкенов беше и председател на журито на XIXАrtDuoInternationalCompetitionVienna, състоял се в австрийската столица.
За слушателите на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Евгений Шевкенов сподели своята лична творческа равносметка за изминалите 30 години в австрийската столица и анонсира концертната програма „Моята Виена“, която ще бъде представена и на българска сцена през месец ноември – в София и Пловдив.
Чуйте в звуковия файл.
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..