Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният резерв на 74 години

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. 

"От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи, като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е била това - да останем до хората в най-трудните моменти, да можем да им помогнем да се справят с бедствието", припомни пред БНР председателят на Държавния резерв Асен Асенов.

Той декларира, че непрекъснато се следи какви са нуждите на хората и с какво може да им се помогне най-добре. Непрекъснато се актуализират поддържаните видове материали, както и техните количествата. След ковид създадохме запас от маски, калцуни, предпазни облекла, даде пример Асенов. 

По думите му резервът се попълва само чрез закупуване на предвидените материали за съхранение, като за това се обявяват обществени поръчки

"Основна наша идея е да поддържаме материали, които наистина хората могат да ползват. Държим нещата да са качествени, за да можем да помогнем на хората когато и както трябва".

Агенцията води на отчет различни видове материали - в Резерва има както петрол и горива, така има лекарствени субстанции, храни, стоки с индустриално предназначение. Поддържаният асортимент е много богат и е за всякакви ситуации, подчерта той.

По думите му горивата се съхраняват в бази на агенцията или в дружества, с които има сключени за това договори. Асен Асенов заяви, че не са имали проблеми в тази връзка:

"Стараем се да предвиждаме възможните проблеми, за да може да не вървим след тях, а да ги предотвратяваме. Войната и санкциите не дадоха отражение на работата ни". 

Запасите се определят година за година на база на потреблението за предходната година, обясни още той и добави:

"Собствените запаси са 100% в България. Няма нито един литър, който сме изнесли извън страната". 

Агенцията води материалите по 2 закона, посочи Асенов и уточни: 

"Единият е Законът за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, по който информацията е явна. Законът предвижда да се създадат такива запаси, които да позволят 90 дни при нулево производство и при нулев внос икономиката на страната да продължи да функционира без проблем. За 3 месеца сме осигурили запаси, така че да не се усети някаква криза. Що се отнася до запасите, които поддържаме по Закона за държавните резерви и военновременните запаси - те са класифицирана информация, но мога да кажа, че са напълно достатъчни, за да помогнем при нужда".

Председателят на Агенцията подчерта, че в институцията работят хора с голям опит и го правят със сърце и душа. Във връзка със срока на годност на някои стоки той уточни:
 
"За да бъдат избегнати всички рискове от нелоялни практики, е създаден Съвет за държавните резерви и военновременните запаси, който е с членове от почти всички министерства, които имат отношение към нашата работа. Този съвет единствено решава кои стоки да бъдат освободени и предложени за продажба. Процедурата по това какво се освобождава е напълно прозрачна, а продажбата става на борсата".

По думите му за последните няколко години е имало много случаи, където е оказана помощ. За година поне 4-5 пъти се налага са помагаме на хората, като след предоставяне на помощ веднага трябва да запълним количествата, каза Асенов.

"Винаги трябва да сме готови. Една криза, едно наводнение или земетресение идват без предупреждение, ние трябва да сме готови. Военните конфликти заострят вниманието ни, но не променят работата ни".

Председателят на Държавния резерв изтъкна, че значителна част от базите са построени през 50-те години. Винаги има какво да се подобрява, добави той и посочи, че в последните 4-5 години е започнала активна програма по реконструкция и модернизация на базите. Имаме още много работа, декларира той.

Цялото интервю на Ирина Недева с Асен Асенов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20