Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният резерв на 74 години

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. 

"От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи, като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е била това - да останем до хората в най-трудните моменти, да можем да им помогнем да се справят с бедствието", припомни пред БНР председателят на Държавния резерв Асен Асенов.

Той декларира, че непрекъснато се следи какви са нуждите на хората и с какво може да им се помогне най-добре. Непрекъснато се актуализират поддържаните видове материали, както и техните количествата. След ковид създадохме запас от маски, калцуни, предпазни облекла, даде пример Асенов. 

По думите му резервът се попълва само чрез закупуване на предвидените материали за съхранение, като за това се обявяват обществени поръчки

"Основна наша идея е да поддържаме материали, които наистина хората могат да ползват. Държим нещата да са качествени, за да можем да помогнем на хората когато и както трябва".

Агенцията води на отчет различни видове материали - в Резерва има както петрол и горива, така има лекарствени субстанции, храни, стоки с индустриално предназначение. Поддържаният асортимент е много богат и е за всякакви ситуации, подчерта той.

По думите му горивата се съхраняват в бази на агенцията или в дружества, с които има сключени за това договори. Асен Асенов заяви, че не са имали проблеми в тази връзка:

"Стараем се да предвиждаме възможните проблеми, за да може да не вървим след тях, а да ги предотвратяваме. Войната и санкциите не дадоха отражение на работата ни". 

Запасите се определят година за година на база на потреблението за предходната година, обясни още той и добави:

"Собствените запаси са 100% в България. Няма нито един литър, който сме изнесли извън страната". 

Агенцията води материалите по 2 закона, посочи Асенов и уточни: 

"Единият е Законът за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, по който информацията е явна. Законът предвижда да се създадат такива запаси, които да позволят 90 дни при нулево производство и при нулев внос икономиката на страната да продължи да функционира без проблем. За 3 месеца сме осигурили запаси, така че да не се усети някаква криза. Що се отнася до запасите, които поддържаме по Закона за държавните резерви и военновременните запаси - те са класифицирана информация, но мога да кажа, че са напълно достатъчни, за да помогнем при нужда".

Председателят на Агенцията подчерта, че в институцията работят хора с голям опит и го правят със сърце и душа. Във връзка със срока на годност на някои стоки той уточни:
 
"За да бъдат избегнати всички рискове от нелоялни практики, е създаден Съвет за държавните резерви и военновременните запаси, който е с членове от почти всички министерства, които имат отношение към нашата работа. Този съвет единствено решава кои стоки да бъдат освободени и предложени за продажба. Процедурата по това какво се освобождава е напълно прозрачна, а продажбата става на борсата".

По думите му за последните няколко години е имало много случаи, където е оказана помощ. За година поне 4-5 пъти се налага са помагаме на хората, като след предоставяне на помощ веднага трябва да запълним количествата, каза Асенов.

"Винаги трябва да сме готови. Една криза, едно наводнение или земетресение идват без предупреждение, ние трябва да сме готови. Военните конфликти заострят вниманието ни, но не променят работата ни".

Председателят на Държавния резерв изтъкна, че значителна част от базите са построени през 50-те години. Винаги има какво да се подобрява, добави той и посочи, че в последните 4-5 години е започнала активна програма по реконструкция и модернизация на базите. Имаме още много работа, декларира той.

Цялото интервю на Ирина Недева с Асен Асенов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31