Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

| Репортаж
Снимка: Евелина Стоянова

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници. Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че търговията с домашни любимци се е превърнала в бизнес за милиони, като страната ни активно участва в него.

6 милиона кучета на година са необходими, за да се задоволи търсенето на домашни любимци в Европа. Това показват данните от последния доклад на Международната организация за защита на животните "Четири лапи". Изследването е посветено на нелегалната търговия с кученца. Непредставителна анкета, проведена в София, показа, че един от четири човека са попаднали на неблагонадежден продавач.  

Ивелина Иванова от фондация "Четири лапи" обясни, че нелегалната търговия започва с развъждането на кучета в нелицензирани развъдници. След това животните се търгуват или от дилъри, или от самите развъдчици, като не се спазват правила нито при отглеждането им, нито при търговията им.

Радмила Ковачева, Марина Радкова и Юлия Иванова сами са подали около 350 сигнала за развъдени кученца, които се продават в интернет. Ковачева подчерта, че в почти 100% от случаите на нелегално развъждане става дума за стопани, които извън рамките на закона са развъдили домашните си кучета.

Освен, че няма регистрация, развъдчикът не може да предостави и документ на кучето, което продава.

За регистрацията на кучетата и развъдниците са отговорни както самите стопани и развъдчици, така и общините, които трябва да водят регистри с броя на домашните кучета, също и областните дирекции към Агенцията за безопасност на храните, но тези дейности не се следят и не се изпълняват, категорична е Радмила Ковачева. Според нея проблемът не е в законодателството. По думите ѝ законите ни са добри, но е необходимо да има контрол, а за да има такъв, трябва да има гражданска активност по подаване на сигнали.

Ивелина Иванова обаче е на различно мнение. Проблемът, според нея, произлиза от това, че законодателството, свързано с търговията и развъждането на животни в Европейския съюз, не е уеднаквено.

Друг начин да се предотвратят измамите е като се подават сигнали.

Най-честите канали, по-които се осъществява покупко-продажбата на незаконно развъдени кученца, е онлайн. Проверка, направена от фондация "Четири лапи", установява, че всеки ден активните обяви за домашни любимци у нас са повече от 5000.

Оказва се, че освен недобросъвестни развъдчици, има и ненадеждни стопани. Поне по втория въпрос в Холандия, когато искаш да си вземеш куче, първо трябва да отговаряш на определени изисквания.

Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28