Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Лозанов за парадокса на войните, за края на хармоничното общество

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

"Цивилизационната ни "ципа" е много тънка и е достатъчно един диктатор "да подпали чергата"

"Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним. Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото, която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да правим, има някакви стъпки, но това е безкрайна територия, сподели в "Нощен Хоризонт" Лъчезар Лозанов – поет, журналист и дългогодишен редактор с дълбок отпечатък в българската култура и медии, който изгражда впечатляваща кариера в различни медии. 

Неговите стихове, публикувани в множество престижни издания и сайтове, носят неповторим стил, белязан от философска дълбочина и модерна поетична експресия.

"Влизаме в един свят, който така или иначе не можем да си обясним. Някои вярват в прераждането, други мислят, че сънищата са припомняния, други се питат дали с материята си отива всичко, но така или иначе и в най-материалистичната теория има нещо скрито и мистично.

Войната и оръжията са една от темите за нашето съществуване. 70 години Европа сякаш беше "остров" на ненарушими граници, на някаква предсказуемост, сбъдна се сякаш прогнозата на Фукуяма, че краят на историята е дошъл, на това, че ще живеем в едно хармонично общество, че конфликтите ще бъдат сведени до някакви решими дискусии, и всъщност се доказа, че цивилизационната ни "ципа" е много тънка и е достатъчно един диктатор "да подпали чергата" и отдолу се появява нашата животинска природа, изтъкна Лозанов.

"За да оцелее, човекът е станал хищник и дълго време се е култивирал, да не унищожва разновидностите от своя род. Но се оказва, че жаждата за власт, жаждата да имаш нещо, което е на друг, се оказва по-силна, помним от древните истории как грабежът е един от стимулите в много войни и битки...така и днес се оказва, че съвременната руска армия също плячкосва по време на тази война...

Тоест както казва Достоевски, във всеки от нас има всичко, много е важно какво ще извадим на преден план и до каква степен имаме юзда на най-дивите си въображения, допълни Лъчезар Лозанов.

"Разбира се, войната е и нещо друго, тя е тласък и надпревара към нови технологии и реформи, които чупят старите бюрократични структури и налагат някакви функционални промени и в едната и в другата посока.

Оказва се, че много от военните технологии после навлизат в цивилното общество. Такова изобретение е интернет. Така, че няма черно-бяла картина, каза още журналистът.

Снимката е илюстративна                 FB / Tetiana Staneva

Той е сред създателите на групата за ъндърграунд литература "Рамбо 13" и автор на шест поетични книги, сред които "Скъсай опаковката", "Звярът" и "Кожата на света". Лъчезар Лозанов е многократно награждаван за своите литературни приноси, с признание и в България, и в чужбина. Той разказва за своя творчески път, за философията и темите в стиховете му, за литературата като форма на свобода и съпротива.

"Войната между Русия и Украйна е различна от Втората световна война, тази война сега се води от малки групи, тя е високо маневрена, бие се по определени точки, защото всяко голямо струпване на хора ще бъде унищожено. За първи път танковите клинове, които бяха познати от Втората световна война не са ефективни, защото дроновете ги унищожават, сега се води надпревара между устройствата, които блокират дроновете и начинът, по който те се управляват.

Сега в момента се разработват самолети изтребители, които водят със себе си безпилотни изтребители, които атакуват и да бъдат унищожени, в тях няма пилоти. Много са новостите във войните, голяма част от тях са конфиденциални.

Израел например, сега монтира лазери, с които да сваля ракети и снаряди дори, нещо, което се разработва много отдавна. Там и климитът е много подходящ, защото няма облаци.

Разработват се начини, по които да се унищожават спътниците, които наблюдават...Технологиите вървят напред и то в ситуации с много висока скорост, въпросът е, че етиката на хората върви много бавно...

Цивилизацията върви с "мравешки крачки" и рискът е технологии, попаднали в ръце на неподходящи хора, да унищожат част от човечеството, обобщи Лозанов.

Лъчезар Лозанов

Лозанов е работил е в радиото и в различни вестници – Машиностроител (ЗММ София), Надежда, Бизнесмен, Застраховател и др. Последно – 26 години е бил редактор, в част от тях - на културните страници във в. “Българска армия”. Сега е редактор и автор предимно на военна проблематика във вестника. Бил е и учител по български език и литература.

Печатал е стихове в сп. "Родна реч" и вестниците "Студентска трибуна", "Литературен фронт", "Литературен форум", "Ден", "Литературен вестникИ, "Сега" и “Капитал”, в много списаният и в електронни сайтове.

Представата си за модерна поезия е изложил в "Стихът: пеперудата е свободна" (“Литературен вестник”, бр.34 от 1999 г. *). Автор и редактор е на първия брой на литературния вестник “Аудитория”, май 2000 г.

Публикации на испански в литературния сайт "Оjosdepapel.com". И в тематичния блог за аржентинска литература "De caminantes y caminos". Издал е 6 книги със стихове.

Литературни награди от конкурси:

Поморие ("Яворови дни" 2001 втора), Казанлък (през 2001 трета, а 2014 – първа), Варна (втора), Добрич, и др. Две номинации в конкурса "Христо Фотев", Бургас през 2016 и 2017 г. Член на българския П.Е.Н център и на Лигата на българските писатели в САЩ и по света. Носител на международната награда (трета) за най-добра книга през 2021/22 г. от конкурса на Лигата. Живее в София, България.


По темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17