Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анна Тертична: Украйна си върна едва 1000 от отвлечени около 20 000 деца от Русия

"Има и други наградени български политически лидери за последователна подкрепа за подпомагане на Украйна"

| Интервю
Анна Тертична
Снимка: Георги Налбантов

От отвлечените от Русия 20 000 украински деца, Украйна, с помощта на международни партньори, е успяла да си върне едва 1000 деца. Това съобщи заместник-посланикът на Украйна в България Анна Тертична в  интервю пред БНР.

В предаването "Нещо повече" тя обясни за наградата на Делян Пеевски връчена от посланика на страната ѝ в София.

"Украйна и украинският парламент много ползотворно работи с НС на Република България и сътрудничеството е активно през годините. Наградата е по решение на председателя на украинския парламент за награждаване на лидерите на ключови политически парламентарни сили, които последователно подкрепят решения за подпомагане на Украйна в условия на руската агресия, и е една логическа стъпка за признаване на заслуги към всички допринесли да получаване на практическата помощ. Това е процес, който започва и продължава, каза Анна Тертична за наградата на политик, санкциониран по Магнитски от САЩ и Великобритания.

Тя потвърди, че има и други наградени български политически лидери. "Да така е лидери на ключовите политически сили, които подкрепят Украйна", уточни тя и допълни, че само за тази на Пеевски знаем.

И уточни, че наградените са за:

"Не само за военно-техническа помощ, но и политическа, икономическа, финансова, хуманитарна, енергийна в продължение след 24 февруари 2022 г. Другите, които ще са наградени се работи по темата в сътрудничество с парламента ни и когато получим информация, как да процедираме, ще стане достъпно за медиите", каза дипломатът.

И обяви, че са работи по темата, ще има и следващи наградени лидерите на ключовите политически сили, които подкрепят Украйна.

Те е категорична, че изминалите 1000 дни от агресията на Русия в Украйна са коренно различни от това, как се възприемат в Европа и по света.

"Защото преминаване към новата фаза на война, започнала през февруари 2014 г., се оказа голям шок и пренареди мирогледът на украинците. Ние живеехме и се формирахме в среда, в която баби и дядовци ни казваха, че мирът е най-ценното и само да няма война. Но да разбереш, какво точно означава това, може само, когато за жалост загубиш това най-ценното – мирното си ежедневие", сподели с тъга Тертична.

Според нея е възстановяването на мира е реалистично, освен сценарии, "стига да има политическа воля".

"За сценарии, как да се реализира мирът, са необходими предусловия - когато държавата агресор няма да има средства да продължава тази война, ние ще се завърнем. Замразяване на капитали и оръжия. До момента сме свидетели на ескалация на военните действия само благодарение на политиката на кремълския режим и въвличането в конфликта на военните от Северна Корея. Това е интернационализация на войната", коментира заместник-посланикът на Украйна в София.

За справяне с пропагандата и дезинформацията дипломатът обясни, че в Украйна има отдели във всяка държавна структура, които отговарят срещу пропаганда и правят анализите за уязвимост за по нататъшното използване на пропаганда.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Мирът в Газа е по-близо от много близо

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви тази вечер, че мирът в ивицата Газа е "по-близо от много близо", защото израелският премиер Бенямин Нетаняху е приел плана от 21 точки за прекратяване на войната. Тръмп изказа благодарност и на Нетаняху, и на арабскте държави, които са допринесли за съставянето на мирния план. "Остава само Хамас да..

публикувано на 29.09.25 в 21:59
Снимката е илюстративна, архив.

Сърбия арестува 11 души за шпионаж и расова дискриминация

Властите в Сърбия съобщиха, че при мащабна операция на силите на реда там днес са арестувани 11 души - сръбски граждани - по обвинения в шпионаж и расова дискриминация във Франция и Германия. Арестите са извършени в околностите на Белград и на Велика Плана, на около 100 километра южно от столицата. Един заподозрян все още се издирва. За него се..

публикувано на 29.09.25 в 21:56
Щети от градушка в Сливенско, архив.

МЗХ предлага да се изградят 24 нови площадки за противоградова защита

Вече е ясно къде ще бъдат новите площадки за борба с градушките. Това става ясно от предложената за обществено обсъждане промяна в постановлението за забранените зони за въздухоплаване. 24 нови площадки и промяна на една предлагат от Министерството на земеделието и храните.  Те ще са разположени в Северна и Южна България, а координатите им са достъпни..

публикувано на 29.09.25 в 21:48

Русия намалява разходите за отбрана през 2026 г.

Почти 4 процента по-ниски разходи за отбрана са заложени в проектобюджета на Руската федерация за следващата година, внесен днес в Държавната Дума. Финансовото министерство предвижда намаляването им от 13,5 трилиона рубли през 2025-та на 13 трилиона през 2026 година, или от близо 163 милиарда на 157 милиарда щатски долара по днешния курс.  Заедно с..

публикувано на 29.09.25 в 21:39

Жителите на сливенския квартал "Речица" на протест заради 4-годишен ВиК проект

Жителите на сливенския квартал "Речица" протестираха срещу продължилия четири години проект по подмяна на водопроводи и канализация. Продължилите изкопни работи по всички улици на квартала са причина за силно запрашаване, образуване на дупки, отворени опасни шахти и пропадания на автомобили. Протестиращите настояват спешно да бъде положен асфалт по..

публикувано на 29.09.25 в 21:20
Бенямин Нетаняху

Нетаняху се извини на премиера на Катар за ракетния удар в Доха

Израелският премиер Бенямин Нетаняху се е извинил на катарския премиер Мохамед бин Абдуррахман ат Тани за ракетния удар в Доха на 9 септември срещу членове на преговорния екип на "Хамас", съобщи Белият дом. Извинението е направено по телефона от резиденцията на президента на Съединените щати, където Нетаняху обсъжда днес плана от 21 точки на Доналд..

публикувано на 29.09.25 в 21:13

Предложение от хакери: Никога повече няма да ви се налага да работите

"Никога повече няма да ви се налага да работите", под това заглавие журналистът от Би Би Си Джо Тайди разказва направеното му предложение от хакери да им позволи достъп до компютърната система на корпорацията.  Подобно на много неща в сенчестия свят на киберпрестъпността, вътрешната заплаха е нещо, с което много малко хора имат опит. Още по-малко хора..

публикувано на 29.09.25 в 20:45