Мисля, че е реалистично от 1 януари 2025 г. НЗОК да заплаща биомаркерите за онкологично болни пациенти. Тази полемика е отдавна и проблемът отдавна е на вниманието на Касата. Нормално и възможно е от януари, предвид събитията от доста време назад. Това мнение изрази Евгения Александрова, председател на пациентска организация на онкоболни, в интервю пред БНР.
В предаването "Хоризонт до обед" тя коментира достъпността на онкоболните пациенти до модерно и адекватно изследване, което позволява да бъде избрана най-ефективната терапия за лечение.
Към момента биомаркерите се поемат от фармацевтични компании, "но проблемът е, че компанията ще заплаща маркера, съответстващ на лечението с техен медикамент. Но няма да се покрие целият панел с генетични изследвания, за да се направи най-добрия избор за неговата прицелна и модерна терапия", обясни Евгения Атанасова.
И допълни, че при липсата на регулация не можем да говорим за пълен достъп:
"Прав е проф. Алексей Савов и трябва да има регулация, за да има ясни правила и медицинският онколог да има свобода при прилагането на терапията на пациента. Всичко е на принципа на късмета и не се покриват всички нужди на пациента. Докато не стане регулативен процесът и покрит от Касата, не можем да говорим за достъпност".
Към момента е трудно да се прогнозира какво ще е заложено в бюджета на НЗОК, освен 1 млрд. лв. повече като разходи, но въпросът е как ще бъдат разпределени. За онколозите биомаркерите са ориентир да изберат подходящата терапия – прицелна терапия, която се насочва към тумора.
Проф. Алексей Савов, началник на Централната генетична лаборатория, припомни, че от 15 години у нас се регистрират модерни терапии и компаниите вносители организират и определени лаборатории.
След диагностициране на пациента и при биологична проба той трябва да се насочи към генетична лаборатория, за да се направи молекулно профилиране за определяне на медикаментите в терапията. Засега става въпрос за заплащане от Касата на маркери за колоректален тумор, рак на гърдата и рак на белите дробове, а до момента повечето от изследванията за генетично профилиране на тумора се поемат от фармацевтичните компании.
"Няма точно данни колко от онкопациентите правят такива изследвания заради липсата на регулация и не може да бъдат проследени. Няма регистър и аз не мога да отговоря колко от пациентите стигат до подобно тестване и до иновативните терапии", коментира проф. Савов.
Според него е важно да има правила и правилно да се остойности изследването. Проф. Савов посочи, че един биомаркер струва около 400 лв., но изследването зависи от технологията и необходимия брой маркери, а той се определя от съществуващи медикаменти.
И добави, че засега не е ясно на какви изисквания да отговарят и какъв статут да имат лабораториите, в които се правят анализите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
КС ще извърши спасителна операция, т.е. изчистване на възможни конфликти, от които могат да произтекат кризи. Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева, бивш конституционен съдия и бивш съветник на президента Румен Радев по правните въпроси, във връзка с повторното сезирана на Конституционния съд от държавния глава за промените в Конституцията,..
Международният наказателен съд издаде днес заповеди за арест за израелския премиер Бенямин Нетаняху, за бившия военен министър Йоав Галант, както и за военният ръководител на ислямисткото движение "Хамас" Мохамед Деиф, предаде АФП. Заповедите за арест на Бенямин Нетаняху и Йоав Галант са заради престъпления срещу човечеството и военни..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три организации на Великотърновската организация на БСП заявиха решение за напускане на партията. "Процесите, които започнаха от преврата и премахването на Корнелия Нинова, всичко, което се случва в нашата..
Дневният център за деца и младежи с увреждания в Ловеч получи дарение - спортно оборудване. Средствата за закупуване на спортното оборудване са събрани чрез благотворителна групова тренировка хийт, поясни фитнес инструкторът Костадин Малинов, организатор на инициативата: "Децата да имат и те възможност до тренират. Те също имат нужда...
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от 2025 г., за да се постигне 3% бюджетен дефицит в бюджета за 2025 г. Това обяви депутатът Цончо Ганев в интервю пред БНР след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която са обсъждани..
Русия е използвала за първи път от нахлуването си междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна. Това съобщиха украинските военновъздушни сили. Ракетата е била изстреляна рано тази сутрин от руската Астраханска област, която граничи с Каспийско море. Мишена е бил град Днипро в централната част на Украйна. Изстреляната ракета е..
Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент одобри единодушно кандидатурата на Илиана Иванова като български представител в Европейската сметна палата. Решението бе взето с тайно гласуване. Иванова, която в момента е еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, вече беше наш представител в..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..