Мисля, че е реалистично от 1 януари 2025 г. НЗОК да заплаща биомаркерите за онкологично болни пациенти. Тази полемика е отдавна и проблемът отдавна е на вниманието на Касата. Нормално и възможно е от януари, предвид събитията от доста време назад. Това мнение изрази Евгения Александрова, председател на пациентска организация на онкоболни, в интервю пред БНР.
В предаването "Хоризонт до обед" тя коментира достъпността на онкоболните пациенти до модерно и адекватно изследване, което позволява да бъде избрана най-ефективната терапия за лечение.
Към момента биомаркерите се поемат от фармацевтични компании, "но проблемът е, че компанията ще заплаща маркера, съответстващ на лечението с техен медикамент. Но няма да се покрие целият панел с генетични изследвания, за да се направи най-добрия избор за неговата прицелна и модерна терапия", обясни Евгения Атанасова.
И допълни, че при липсата на регулация не можем да говорим за пълен достъп:
"Прав е проф. Алексей Савов и трябва да има регулация, за да има ясни правила и медицинският онколог да има свобода при прилагането на терапията на пациента. Всичко е на принципа на късмета и не се покриват всички нужди на пациента. Докато не стане регулативен процесът и покрит от Касата, не можем да говорим за достъпност".
Към момента е трудно да се прогнозира какво ще е заложено в бюджета на НЗОК, освен 1 млрд. лв. повече като разходи, но въпросът е как ще бъдат разпределени. За онколозите биомаркерите са ориентир да изберат подходящата терапия – прицелна терапия, която се насочва към тумора.
Проф. Алексей Савов, началник на Централната генетична лаборатория, припомни, че от 15 години у нас се регистрират модерни терапии и компаниите вносители организират и определени лаборатории.
След диагностициране на пациента и при биологична проба той трябва да се насочи към генетична лаборатория, за да се направи молекулно профилиране за определяне на медикаментите в терапията. Засега става въпрос за заплащане от Касата на маркери за колоректален тумор, рак на гърдата и рак на белите дробове, а до момента повечето от изследванията за генетично профилиране на тумора се поемат от фармацевтичните компании.
"Няма точно данни колко от онкопациентите правят такива изследвания заради липсата на регулация и не може да бъдат проследени. Няма регистър и аз не мога да отговоря колко от пациентите стигат до подобно тестване и до иновативните терапии", коментира проф. Савов.
Според него е важно да има правила и правилно да се остойности изследването. Проф. Савов посочи, че един биомаркер струва около 400 лв., но изследването зависи от технологията и необходимия брой маркери, а той се определя от съществуващи медикаменти.
И добави, че засега не е ясно на какви изисквания да отговарят и какъв статут да имат лабораториите, в които се правят анализите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
За системен подход в борбата с пътния травматизъм - и от страна на институциите, и на обществото, настоя премиерът Росен Желязков. Това стана в отговор на въпрос на депутата от МЕЧ Радостин Василев относно инцидента, при който край село Телиш загина 12-годишната Сияна, следа като камион блъсна колата, в която детето пътувало с баба си и дядо..
Президентът Румен Радев написа в социалните мрежи "голямото предизвикателство пред света днес е да се освободи от самозаблудата, че мирът и сигурността могат да бъдат гарантирани само за дадена страна и регион или за сметка на някой друг". Президентът заедно с краля на Йордания Абдула Втори - са домакини на срещата на високо равнище..
Вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че ще бъде възобновена работата по проекта за изграждане на тунел под Шипка. В отговора си въпрос на депутата от "ДПС - Ново начало" Халил Летифов, Дончев напомни, че този проект е част от Европейски коридор №9, който е приоритетен за България. "Реалистичният план за тази година е от северна страна да..
Студентският съвет при Софийския университет "Свети Климент Охридски" организира благотворителен базар под наслов "Купи книга, дари надежда". Събраните средства от него ще бъдат дарени на училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Събитието започва в 10:00 часа ще продължи до 17:00 часа. То ще се проведе в..
Депутатите Атанас Атанасов и Божидар Божанов от "Продължаваме промяната - Демократична България" обявиха, че внася проект на решение, с което задължават министъра на вътрешните работи Даниел Митов да предостави цялата класифицирана информация по казуса с контрабандата в Пловдив. "Преди дни, или вчера ли беше, г-н Борисов излезе и каза,..
Кметът Васил Терзиев преговаря със собствениците на съоръженията на Витоша – "Витоша ски", Столичната община да си върне собствеността върху неработещите лифтове . Това съобщи общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Саад Алуани пред БНР. Той обаче смята, че когато приключат преговорите, самият Терзиев сам ще обяви какво са се разбрали с..
Най-малко седем души станаха жертви на лошото време и разрушителните торнада в Съединените щати. Десетки опустошителни торнада преминаха през американските щати Тенеси, Мисури и Индиана. След като засегнаха централната част на страната, бурите се насочиха на изток, като вчера те загубиха част от силата си. Предупрежденията за лошо..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..