Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"НЗОК не плаща труда на медицинския специалист, у нас 50% е от джоба на пациента"

Проф. Атанас Щерев: Частни допълнителни фондове могат да решат проблема "пациентите плащат"

"Замразяването на яйцеклетки и сперматозоиди да бъде до 30-годишна възраст"

| Интервю
Проф. Атанас Щерев
Снимка: БГНЕС

Още се ядосвам от политиката, защото аз с течение на времето направих много години и човек, и без да е умен, трупа житейски опит. Ходил съм в различни страни и на всички континенти, посещавам болници и конгреси и виждам, че хората живеят добре, там където има ред, дисциплина и уредено трудово законодателство. Всеки се труди и получава определен начин на живот.

Това призна проф. д-р Атанас Щерев, първият у нас акушер гинеколог с бебе от инвитро процедура, в интервю пред БНР.

В предаването "РадиоТочка" той коментира здравното осигуряване, парите в бюджета на НЗОК и защо българският пациент продължава да плаща от джоба.

"В Закона за здравното осигуряване пише, че всичко се плаща чрез НЗОК. Е,  да, но в бюджета на касата не е предвидено да се заплаща трудът на медицинските специалисти, а само лечение и лекарства. И започват едни такива гимнастики със закона – избор на екип, които пациента ги плаща от джоба си", сподели възмущението си проф. Щерев.

И предлага да се направи пакет, "плаща се еди какво си в зависимост от вноската":

"Нормалното положени е да има доброволни фондове и да бъдат допълващи. Така никой няма да доплаща. Проблемът е, че има около 1,5 млн. хора без имот и доходи и не могат да си направят допълнително осигуряване. Да има държавен фонд за бедни и безимотни и както за отопление им дават пари, от този фонд да им се плаща на тях. Защото това е най-лошият начин за пациента, а  у нас 50% е от джоба на пациента."

Проф. Щерев, бивш депутат от НДСВ, припомни, че от 2000 г. досега не се променя нищо и няма решения.

"Нямам обяснение, само, че на някои хора им е удобно. Но на лекарите не им е удобно и най-вече на пациентите. Когато се направи това ще има ред, по който се заплаща. Ако отидете в Германия и Франция, всичко се заплаща, няма кешови плащания. Това е дълбока язва в нашето общество, явно има прослойка в обществото, която има интерес от това", коментира акушер-гинекологът.

Над 55 години той работи като акушер-гинеколог, реално инвитро процедурата я прилага от 1986 г. Лекарят разказа, как в онези години, е работил с д-р Ватев, който е имал единствената биологична лаборатория, с едно куфарче с топла вода в спринцовките с яйцеклетката, кара с трабанта си до неговата лаборатория.

"Аз имах забрана, но това са минали работи. У нас се смяташе за експериментална методика, а на запад, първото бебе е 1978 г., първите бременности в Австралия, а 1984 г. в САЩ имаше 400 лаборатории за инвитро оплождане. 1989 г. се отвориха нещата, без да има разпореждане кой може и не може да работи. Дойдоха много хора при нас, обучиха се. 75%, които работят в България и 100% в РСМ са обучени от моя екип", разказа проф. Атанас Щерев.

И отново припомни на младите, че до 30-годишна възраст яйцеклетките и сперматозоидите са с най-добро качество, след това настъпват слаби или силни изменения. Той посочи, че средната възраст за първа бременност в неговата болница, която има 30 центъра в страната за инвитро оплождане, е 37 години.

Акушер-гинекологът посочи, че имат специалисти и апаратура за криобиология. И може да се замразява генетичен материал, и препоръчва това да се прави до 30 години.

"Стремеж на болницата ни е да бъдем с минимален процент секцио, защото е травматична операция за репродуктивните органи на хората и това невинаги го мислят акушер-гинеколозите и пациенти. За лекаря е най-лесно да направи секцио, но в индустриалния свят е нисък процентът. СЗО и международните организации на АГ-специалистите показват, че повече от 30% секцио няма медицински основания. Другото е финансови улеснения на специалистите и желание от страна на пациентите, да имат по-бързо раждане, а някой искат ден и час, но това не са медицински основания. При най-добрата АГ-помощ секциото е около 17% средно за страната. При нас предстои още много да се подобри качеството на АГ-помощта", обясни проф. Атанас Щерев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35