Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за тенора Милен Паунов

Милен Паунов (1914 - 2002)
Снимка: Софийска опера и балет

Навършиха се 110 години от рождението на българския тенор Милен Паунов - творец със собствен принос към развитието на нашия музикален театър не само като певец, но и като режисьор и преводач.  

Роден е на 5 ноември 1914 г. в София. Учи в Американския колеж, където овладява перфектно английски, френски и немски език. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет и шест години работи в Централното управление на Народната банка. И нищо не подсказва как ще се промени неговия жизнен път.

Докато работи в банката, Паунов е хорист в мъжкия хор "Гусла". Той има много стабилен глас с голям диапазон и метален тембър и това го кара да започне да взема уроци по вокална постановка при Събчо Събев. На един урок случайно присъства директорът на театър „Одеон“ Стефан Пенчев - той много харесва гласа на Милен Паунов и го кани за солист на тетатъра. Дебютът му е в новата оперета на Ото Либих "Бамбола", а следващите му изяви са в оперетите "Фраскита", "Любов и трон", "Чучулигата“. 

Участието на Милен Паунов в оперетните ни театри продължава успешно до 1947 г. - тогава той се явява на конкурс за солист на  Софийската народна опера и веднага е назначен. Първата му роля е на Алфред от "Травиата" на Верди. В следващите години се изявява с партии от лиричния теноров репертоар - Херцога, Фауст, Педрило, Ринучо, Рудолф, Пинкертон. Постепенно преминава на характерни роли - сред тях Шуйски от "Борис Годунов", Голицин от "Хованщина", Кадията от "Луд гидия" на Парашкев Хаджиев. 

Но работата на Паунов не се ограничава само с проявите му на сцената. Той прави преводи на оперни либрета - много трудна дейност, изискваща както познания в областта на музиката и специфичните изисквания на текста в операта, така и дълбоки познания на езика от който превежда, познания в най-големите нюанси. Първото лирето, което превежда, е на оперетата "Тримата мускетари" на Лехар. Милен Паунов става много търсен преводач, а връх на неговата дейност е либретото на български на „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, написано на старонемски в песенна форма. 

Не всички знаят, че либретото на най-известния български балет - "Козият рог" от Красимир Кюркчийски, е написано от Милен Паунов. Постановките на преведените от него либрета го насочват към режисьорски дебют в Русенската опера, за която превежда "Тъжният понеделник" от Гершуин. 

Благодарение на международната си кариера като изпълнител, българинът пее на Залцбургския фестивал ролята на Мисаил от "Борис Годунов", а е ангажиран и за помощник-режисьор на постановката, дирижирана от Херберт фон Караян. В Чикаго е Шуйски от същата опера, след това режисира заглавието в Колумбия. За тези му успехи твърде малко се знае у нас.

Милен Паунов умира през 2002 г. В Златния фонд на БНР са съхранени спомени за него на големия тенор Никола Николов в запис от 1985 г. Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06