Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

Събитието е част от програмата на Банско филм фест

6
Снимка: Таня Иванова



И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал.

Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село Баня (на 5 км от Банско), където, на външната стена на една от къщите за гости, има 11-метрова стена за катерене.



Главен съдия беше Тихомир Димитров, петкратен държавен шампион и бронзов медалист от световно първенство по ледено катерене.



Състезанието беше в 3 категории. При мъжете победи 15-годишният Борис Бечев, а негов подгласник стана неговият брат-близнак Денис - и двамата са от националния отбор по катерене. Трети стана Митко Стайков.




При жените най-бърза по стената беше 16-годишната Калина Байлова, следвана от Теодора Трендафилова, а на трето място се нареди Радка Петкова - най-успешната българска състезателка в леденото катерене.



Нейният син – 8-годишният Шерлок, зае третото място при децата. Най-малкият участник – 6-годишният Максимилиян Георгиев, стана втори. Победи 13-годишният Борислав Борчов.


11-годишният Александър Данев пък реши да се състезава при мъжете, като после обясни, че вече е участвал в много състезания по скорост и дори е печелил първо място на Балканско първенство.


Купа „Петър Атанасов“ се организира от Свободин Димитров – запален скиор и алпинист-ветеран, който обаче – заради тежко заболяване, тазигодина беше заместен от сина си, Михаил. Целта на състезанието е да популяризира катеренето в този район на България. 


Репортаж от събитието можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Таня Иванова

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Големият таван на Riders on the Storm

Броени дни до приключенския фестивал "Дни на предизвикателствата"

Идната седмица в София започва приключенският фестивал "Дни на предизвикателствата". В 20-ото му издание зрителите ще видят филми, гости и презентации, които ще ги отведат от най-дълбоките и неизследвани места на земята до най-високите и технични върхове .  Сред гостите на фестивала е носителят на "Златен пикел" Нико Фаврес (Nicolas..

публикувано на 30.10.25 в 22:00

Пеевски показа снимки на Рашков и Мухарем Мухата. Рашков: Здрависвам се с много хора

"Присъствах, струва ми се, в 44-та секция, в която гласуваха само роми, и председателят на комисията беше доведен от Буковлък, Плевенско, да ръководи изборния процес там, в тази секция. Нямам представа кой е този човек. Аз се здрависвах с много хора там".  Асен Василев коментира: "Много интересно става, че Пеевски след три седмици..

публикувано на 30.10.25 в 11:24

Екстремните спортове 19 - 26 октомври 2025 г.

Французите Бенжамин Ведрин и Никола Жан осъществиха първото изкачване на седемхилядника Жану - Изток (7468 м) в Непал . С това още един от големите алпийски проблеми в Хималаите беше решен. 2300-метровата линия е кръстена "Le sommet des pieux" и преминава по Северната стена, а после - по Източния ръб на върха. Към името е добавена категория на трудност..

публикувано на 26.10.25 в 22:00

26.10.25 г. Законите на Мърфи

" Казаната дума вече не тежи - хвърлят я, за да се отърват от нея". Това е изречението на месеца, а негов автор е  Мая Цекова от Варна. Рубриката "Законите на Мърфи" може да чуете в звуковия файл.

публикувано на 26.10.25 в 08:15

Йордан Радичков и словото, което събира света

Йордан Радичков е един от най-оригиналните български автори, събрал в себе си множество емблематични за родната литература театрални герои и истории. ​Най-знаменитите български режисьори са се обърнали към пиесите на Радичков и са ги интерпретирали по разнообразни, оригинални начини. В тези текстове са залегнали вечни теми. Например ,  пиесата..

публикувано на 23.10.25 в 03:00

19.10.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 19.10.25 година.

публикувано на 19.10.25 в 08:10
Линията на Морисън

Екстремните спортове 12 - 18 октомври 2025 г.

Американецът Джим Морисън направи първото спускане със ски по Северната стена на Еверест . Линията Everest Superdirect свързва кулоара Хорнбайн с Японския кулоар и се отличава със своята стръмност и лавиноопасност. 50-годишният Морисън е първият, който успява да се спусне по нея. През 2002 г. Марко Сифреди опитва със сноуборд, но загива...

публикувано на 18.10.25 в 22:05