Не трябва да се толерира агресията на Русия, която нарушава върховенството на закона. Това заяви пред БНР посланикът на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Въпреки че Европа и Азия са отдалечени една от друга, сигурността в регионите не бива да се разглежда поотделно. Макар да не ми се иска, не е невъзможно някой ден подобна агресия да се породи в Източна Азия. Ако Европа падне, е възможно Източна Азия да бъде засегната. Затова за японските граждани, това, което се случва в Украйна, не е нещо, което се случва в другия край на света, а нещо, което може да бъде свързано с техния живот. Затова те одобряват подкрепата за Украйна".
Тази година България и Япония отбелязват троен юбилей в двустранните си отношения – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.
Посланик Мичигами е роден в Осака през 1958 г. Завършва Токийския университет. Получава магистърска степен от Харвардския университет. Дипломатическият му опит включва Световната търговска организация в Женева. Той е също съветник, пълномощен министър и заместник-ръководител на мисията в посолството на Япония в Република Южна Корея, както и в Китай. От 2014 г. последователно е генерален консул на Япония в Дубай и в Южна Корея, генерален секретар на Секретариата за тристранно сътрудничество (между Япония, Китай и Южна Корея). Автор е на 6 книги за Япония и Корея.
Не може да бъде пренебрегнато икономическото развитие на Източна Азия, обясни още Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Но как е в Китай? Вие познавате негативните черти на комунизма по-добре от мен. Ето сега Китай подкрепя Русия във войната срещу Украйна. Разбира се, мирното и кооперативно развитие на Китай е желателно и би било хубаво, ако стане важен партньор, но реалните действия на страната са различни. Затова виждаме нарастващ международен отзвук".
Когато г-н Тръмп стане президент на САЩ, аз лично се надявам, че той ще укрепи отношенията с Европа, каза още Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Между САЩ и Европа съществуват предизвикателства, свързани със сигурността, а също икономически и търговски въпроси".
Японският бизнес се завръща в България, отбеляза посланикът.
"Хората в България, особено тези на възраст над 60 години, често отбелязват, че включително и по време на социализма, Япония е подкрепяла изграждането на различни инфраструктурни проекти като язовири, пристанища, метро, болници, хотели, културни обекти и съоръжения за опазване на околната среда. Именно в тези области японските предприятия са били активни в България. Щастлив съм, ако тази подкрепа е била полезна.
Известната японска компания Toshiba, която в миналото построи ПАВЕЦ "Чаира", ще се завърне, за да го ремонтира. Компанията Meiji, известна с производството и продажбата на продукта "българско кисело мляко на Мейджи България" в Япония, е решила да създаде съвместна научноизследователска лаборатория с българската компания "Ел Би Булгарикум" в София.
Постепенно става ясно сред японските компании, че България се стреми да се превърне в регионален център за иновации и че постига значими резултати.
За да се изгради завод за сглобяване на автомобили, е важно да има добра транспортна инфраструктура, като устойчива и безопасна пътна мрежа и бързи железопътни линии. Смятам, че чрез работата върху развитието на транспортна инфраструктура ще се открият нови възможности".
Япония отдава голямо значение на културната дипломация, подчерта Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Когато четете вестници в чужбина, повечето теми в двустранните отношения са свързани с политиката. Ако разгледате двустранните отношения в рамките на 10 години, те ще бъдат в по-голяма степен свързани с икономиката и бизнеса (мобилните телефони, които използвате, автомобилите, които карате и т.н.). Ако разгледате двустранните отношения в период от 50 години, тогава обаче ще видите, че основната тема ще бъде културата.
Що се отнася до културата, наличието на един или двама гениални писатели, музиканти или художници е важно, но още по-важни са впечатленията и оценките, които хората имат за жителите на дадената страна.
Важен е обменът не само на правителствено, но и на местно ниво. Не само правителството, но и гражданите могат да работят заедно в областта на културната дипломация. България и Япония имат дълга история на взаимно разбирателство, уважение и взаимно учене чрез културата и аз бих искал да задълбоча тези отношения".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.Руската авиация е нанесла въздушни удари по противници на сирийския президент Башар ал-Асад. Това съобщи заместник-началникът на руския център за примирение на враждуващите страни в Сирия Олег Игнасюк. По думите му, в Сирия се наблюдава изостряне на обстановката, след като терористичната групировка "Джабхат ан-Нусра" и други радикални..
40 палестинци са били убити при израелски удари в Ивицата Газа през последното денонощие, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информация от медици. 19 души са загинали в бежанския лагер Нусейрат в централната част на Газа. Още 10 души са убити при въздушен удар по къща в палестинския град Бейт Лахия в северната част на анклава. Според медици,..
Френският президент Еманюел Макрон потвърди в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски подкрепата си за Украйна и повтори осъждането на ескалацията на атаките на Русия срещу нейната съседка, заявиха двамата лидери, цитирани от Ройтерс. В изявление от офиса на френския президент беше посочено, че Макрон е провел телефонния..
Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци - "Кристално огърлие", с почетна диплома на Софийската опера и с поздравителен адрес от Президента Румен..
На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални услуги, центрове за работа с деца и партньорски неправителствени организации представят своите..
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв. Стопаните ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 58,6 хиляди лева. Допустими кандидати са фермери на възраст от 41 до 65..
3,9648 милиарда лева е дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на месец октомври, показват данните на Министерство на финансите. Това се равнява на 2% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Тазгодишният бюджет е изчислен на дефицит от 6,2 млрд. лева. Във фискалния резерв има 14,4114 млрд. лева към..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..